Niezwykły transfer szóstego szachisty świata. "Mam wybór: rzucić szachy, albo się przenieść"

Jak informuje "The Guardian", ormiański arcymistrz szachowy Lewon Aronian ogłosił, że opuszcza Armenię i będzie reprezentował Stany Zjednoczone. Jednym z powodów takiej decyzji 38-latka jest obojętność ormiańskich urzędników względem tamtejszych szachów.

"Miniony rok był bardzo trudny dla wszystkich ze względu na pandemię, wojnę, moje osobiste nieszczęścia, a także totalną obojętność państwa względem szachów w Armenii" - napisał szósty zawodnik na świecie, odnosząc się m.in. do sześciotygodniowego konfliktu zbrojnego między Armenią a Azerbejdżanem o Górski Karabach.

Zobacz wideo Rewolucja w skokach stała się faktem! Kibice czekali na to od lat! W Punkt K #1

"Zostałem postawiony przed wyborem: zostawić szachy albo przenieść się tam, gdzie będę ceniony" - dodał.

"Przyjmiemy Aroniana z otwartymi rękami"

- To ogromna strata dla ormiańskich szachów - powiedział Smbat Lputia, szef ormiańskiej federacji szachowej.

Co zrozumiałe, zupełnie inne nastroje panują po stronie amerykańskiej. Przedstawiciele amerykańskiego związku nie ukrywają, że przyjmą Aroniana z otwartymi rękami, jeśli ta zmiana zostanie zaakceptowana przez światową federację FIDE.

Patrycja Waszczuk odwołuje się od dyskwalifikacji. Patrycja Waszczuk odwołuje się od dyskwalifikacji. "Wizja lokalna toalety nie miała żadnego znaczenia"

"Amerykańska federacja szachowa mile przyjęła informację o intencji przeniesienia się do Stanów Zjednoczonych arcymistrza Levona Aroniana. Dopóki jednak nie będzie on mieszkał w USA, federacja nie ma żadnej jurysdykcji odnośnie jego statusu w FIDE. Naszą rolą w tym transferze będzie jedynie spełnienie wszystkich wymaganych przez FIDE formalności" - zaznaczono w oficjalnym komunikacie.

FIDE z kolei odmówiła konkretniejszego komentarza. "Zawodnik może reprezentować federację kraju, w którym aktualnie rezyduje. To nie musi oznaczać zmiany obywatelstwa" - poinformowano.

Ruch Aroniana jest także jednym z następstw napiętej sytuacji politycznej w Armenii, gdzie premier Nikol Paszynian został wezwany przez armię do rezygnacji, co on sam nazwał próbą zamachu stanu.

Jeśli FIDE zaakceptuje przenosiny Aroniana, będzie on piątym reprezentantem USA w TOP20 światowego rankingu po Fabianie Caruanie (2), Wesleyu So (9), Leinierze Dominguezie (14) i Hikaru Nakamurze (19).