49ery walczą o kwalifikacje olimpijskie

Już za około dwa tygodnie podczas regat Trofeo SAR Princesa Sophia na Majorce, polskie załogi 49er rozpoczynają rywalizację o prawo startu w Igrzyskach Olimpijskich - Londyn 2012 na akwenie w Weymouth/Portland.

- Marcin Czajkowski z Jackiem Piaseckim wywalczyli kwalifikacje dla Polski w czasie Mistrzostw Świata w Perth w grudniu 2011. Rywalizować będą z Tomkiem Januszewskim/Jackiem Nowakiem oraz Łukaszem Przybytkiem/Pawłem Kołodzińskim. Walka sportowa zapowiada się ciekawie, bo wszystkie załogi wykonały w ostatnich miesiącach solidną pracę na wodzie, w siłowni i terenie. Postęp każdej z załóg ocenić będzie można w czasie dwóch imprez Pucharu Świata (Majorka i Hyeres) oraz na Mistrzostwach Świata w Zadarze. To właśnie te regaty są wyznaczone jako regaty eliminacyjne.

Obecnie cały zespół przebywa w S'Arenal na Majorce. Technika, trym sprzętu, doskonalenie rozwiązań taktycznych, wyścigi kontrolne, analiza materiału wideo oraz treningi wydolnościowe zapełniają prawie cały czas dostępny w ciągu dnia. Jednak każda załoga ma świadomość, że walczy o spełnienie marzenia, które jest jak najbardziej do zrealizowania. Pod koniec zgrupowania odbyły się regaty kontrolne, w których wystartowali zawodnicy z różnych krajów, trenujący obecnie w S'Arenal i Palma de Mallorca - poinformował Krzysztof Kuczyński.

Brytyjczycy najlepsi. Polacy w czołówce

W regatach wystartowało około 30 załóg m.in. z Wielkiej Brytanii, Danii, Niemiec, Szwecji, czy Kanady. Polskę reprezentowały trzy teamy. Podium zdominowali Brytyjczycy. Pierwsze miejsce zajęli John Pink i Rick Peacock. Jako drudzy wyścigi ukończyli Stevie Morrison i Ben Rhodes, a na trzeciej lokacie uplasowali się Dylan Fletcher i Alain Sign.

Wśród Polaków najwyżej sklasyfikowana załoga to Marcin Czajkowski i Jacek Piasecki, którzy zajęli szóste miejsce. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli dziewiątą pozycję, a na czternastym miejscu regaty ukończyli Tomasz Januszewski i Jacek Nowak.

- Podczas tych regat sprawdzaliśmy przede wszystkim prędkości łodzi. Jako, że były to regaty treningowe, to nie wszyscy traktowali je poważnie i często ruszali zbyt wcześnie. Nie było chyba wyścigu, który nie zostałby puszczony bez dużego falstartu, co nie daje mi szans na dobrą ocenę i analizę poszczególnych załóg w tych wyścigach. Miejsca chłopaków jednak pokazują ich duże możliwości.

Marcin Czajkowski z Jackiem Piaseckim zajęli 6 miejsce, Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim 9 miejsce, a Tomek Januszewski z Jackiem Nowakiem 14 miejsce.

Jutro wracamy do domu. W Polsce spędzimy tydzień i znów wrócimy tu na Majorkę, aby powalczyć w Pucharze Świata - pierwszej eliminacji krajowej do Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Bądźcie z nami - relacjonował Paweł Kacprowski.

Pełne wyniki regat znajdziesz TUTAJ.

Więcej o: