Bój o paszport do Londynu: Paweł Kacprowski o kwalifikacjach 49erów

Już 31 marca na Majorce zawodnicy klasy 49er rozpoczną pierwsze krajowe regaty eliminacyjne do Igrzysk w Londynie. W regatach Puchar Świata Trofeo SAR Princesa Sophia rywalizować będą Marcin Czajkowski / Jacek Piasecki, Tomasz Januszewski / Jacek Nowak oraz Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński.

O kwalifikacjach opowiada Paweł Kacprowski, trener zawodników:

W klasie 49er prawo startu w Igrzyskach Olimpijskich ma 20 państw. Z każdego państwa może wziąć udział tylko jedna załoga. Gospodarze, w tym wypadku Wielka Brytania, startują bez eliminacji. Pozostaje więc 19 miejsc dla pozostałych krajów. Międzynarodowa Federacja Żeglarska wyznaczyła 2 imprezy eliminacyjne: MŚ ISAF w Perth - grudzień 2011 i MŚ 49er w Zadarze - maj 2012. W Perth kwalifikowało się 14 państw, w Zadarze zakwalifikuje się 5 kolejnych.

Marcin Czajkowski z Jackiem Piaseckim wywalczyli w Perth 12 miejsce (8 w relacji krajów - przed chłopakami było 3 Duńczyków, 2 Brytyjczyków), i tym samym wywalczyli prawo startu polskiego 49era w Igrzyskach Olimpijskich. Nie daje to im jednak żadnych punktów do kwalifikacji wewnętrznych, czyli krajowych. W kraju, oprócz nich, mamy jeszcze dwie liczące się załogi. I to właśnie między tymi trzema załogami rozegra się walka o start w IO. Polski Związek Żeglarski wyznaczył trzy imprezy eliminacyjne. Puchar Świata - Majorka 2-7 kwietnia, Puchar Świata - Hyeres, Francja 22-27 kwietnia i Mistrzostwa Świata Zadar 7-15 maja. Załoga, która uzbiera najwięcej punktów w tych 3 regatach wygra eliminacje. Wszystko jest więc możliwe.

Paweł Kacprowski

Trener Kadry Narodowej 49er

O zawodnikach klasy 49er możesz przeczytać TUTAJ!

Więcej o: