Igrzyska Olimpijskie Młodzieży. Ponad 1000 młodych sportowców rusza do Innsbrucku

13 stycznia w Innsbrucku rozpoczną się pierwsze zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży. W zawodach weźmie udział ponad 1000 sportowców w wieku od 15 do 18 lat. Zamieszkają w jednym z najnowocześniejszych kompleksów mieszkaniowych w Europie.

Innsbruck solidnie przygotował się na przyjęcie młodych sportowców. - Wszystkie areny będą gotowe o czasie, a wioska olimpijska nawet przed terminem - mówił jeszcze w grudniu Peter Bayer, dyrektor igrzysk. Organizatorzy podkreślają, że wioska została wybudowana według najwyższych standardów, jest jednym z najbardziej ekologicznych kompleksów mieszkaniowych w Europie. - Wioska olimpijska prezentuje wysoki poziom, jest świetnie izolowana. Wykorzystaliśmy technologię przyjazną środowisku, która nie powoduje emisji dwutlenku węgla. Pokoje są wyposażone w specjalny system klimatyzacji, dostarczający świeże powietrze. Nie trzeba otwierać okien i marnować energii - tłumaczy Bayer. Po igrzyskach składający się z 444 pokoi kompleks zamieni się w osiedle mieszkaniowe.

Nie mniejszym wyzwaniem dla organizatorów była budowa obiektów sportowych. - Po niemal trzech latach planowania jesteśmy już w gotowości. Zrealizowaliśmy nasze plany. Przeprowadzaliśmy testy dla nowych dyscyplin np. turnieju umiejętności hokejowych - opowiada Bayer. - Zbudowaliśmy obiekty do narciarskiego halfpipe'u i snowboardowego zjazdu. Trasa do ski-crossu została ukończona w ubiegłym roku, podobnie skocznia narciarska i biathlonowa strzelnica.

Igrzyska rozpoczną się 13 stycznia na stadionie w Innsbrucku. Młodzi sportowcy będą rywalizować w tych samych konkurencjach, co dorośli zawodnicy podczas igrzysk w Soczi w 2014 roku. Swoje drużyny wysłało do Austrii 70 krajów. Polskę będzie reprezentowało 19 sportowców.

Więcej o: