Stowarzyszenie Djokovicia chce pomóc oskarżonej Halep. "Zrobi wszystko"

Stowrzyszenie Proffesional Tennis Players Association, założone przez Novaka Djokovicia, zapowiedziało pomoc Simonie Halep, która jest zawieszona za doping.

Simona Halep (9. WTA) jakiś czas temu poinformowała, że zakończyła już starty w tym sezonie. Przed nią jednak największe wyzwanie w dotychczasowej karierze. Walka o dobre imię, bo jak poinformowali w piątek zagraniczne media, Rumunka została zawieszona za stosowanie dopingu. Niedozwoloną substancję (ślady Roxadustatu, leku stosowanego na anemię) miała spożyć podczas tegorocznego US Open. Na razie nie wiadomo, jak długo Halep nie będzie grała w turniejach tenisowych.

Zobacz wideo Nowa Iga Świątek. Jednak Djoković, a nie Nadal? [Sport.pl LIVE]

PTPA chce pomóc Halep

Pomoc Simonie Halep zapowiedziało PTPA (Proffesional Tennis Players Association), założone przez 20-krotnego triumfatora turniejów wielkoszlemowych, Novaka Djokovicia oraz Kanadyjczyka Vaska Pospisila. Professional Tennis Players Association to stowarzyszenie tenisistów płci męskiej i żeńskiej. Grupa reprezentuje tenisistów z pierwszej dwusetki rankingu. 

- PTPA zrobi wszystko, aby Simona Halep i wszyscy inni gracze otrzymali sprawiedliwy status podczas apelacji i całego procesu. Będziemy walczyć o jej prawa i będziemy orędownikami uczciwości i przejrzystości dla wszystkich graczy - informuje PTPA.

 - PTPA nie ma bezpośredniej władzy w ATP i WTA, ale Novak i Pospisil robią wszystko, aby ta organizacja była coraz bardziej wpływowa - zawodnikom oferuje się pomoc finansową, prawną i doradczą w wielu sytuacjach - czytamy na stronie serbskiego dziennika "Blic".

Wielka rywalka Świątek wpadła. Ma potężny problem. "To nie aspiryna czy witamina C"

- Przypadkowe dostanie się do organizmu wykrytego u Simony Halep roksadustatu jest mocno wątpliwe - mówi Sport.pl dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) Michał Rynkowski. Jak dodaje, ze względu na charakter substancji dającej efekt podobny do EPO, słynnej tenisistce grożą poważne konsekwencje. - Standardowa kara w tym wypadku to czteroletnia dyskwalifikacja - zaznaczył Rynkowski w rozmowie z Agnieszką Niedziałek, dziennikarką Sport.pl.

Afera dopingowa Simony Halep wywołała burzę w Rumunii. - Gdyby była Amerykanką, byłaby cisza, nic nie zostałoby opublikowane - mówił legendarny tenisista Ilie Nastase. - Nie jesteśmy narodem, który może sobie pozwolić na deprecjonowanie takich postaci - dodał rumuński dziennikarz Radu Banciu.

Były mąż Halep wziął w obronę tenisistkę. - Nie mogę w to uwierzyć. Nie wiem, co się stało z tym testem, ale to prawdopodobnie błąd. Simone by tego nie zrobiła. Znam Halep od trzech lat, no przynajmniej od dwóch lat i przysięgam, że ta dziewczyna, moja była żona, ma obsesję na punkcie jednej rzeczy - honoru! - skomentował.

Simona Halep to jedna z najlepszych tenisistek świata. W październiku 2017 roku była numerem jeden światowego rankingu WTA. Wygrała dwa turnieje wielkoszlemowe: Roland Garros 2018 i Wimbledon 2019.

Więcej o: