MŚ 2010. Ghany krok do historii?

Urugwaj zagra z Ghaną o pierwszy od 40 lat awans do półfinału mundialu. Drużyny z Afryki w strefie medalowej MŚ nie było nigdy. Relacja Z czuba i na żywo w Sport.pl od godziny 20.30.

Wygraj mundial! 11 tysięcy dla najlepszego menedżera - zagraj! ?

Wszystko, co najpiękniejsze w urugwajskim futbolu, wydarzyło się, kiedy ostatnią cyfrą rocznika było "zero". W 1930 i 1950 r. byli mistrzami świata. 20 lat później, na mundialu w Meksyku, po raz ostatni awansowali do najlepszej czwórki. Zajęli czwarte miejsce, przegrywając 0:1 z Niemcami. Od tamtej pory Urugwaj tkwi głęboko w cieniu Brazylii i Argentyny.

W RPA ramię w ramię z południowoamerykańskimi potęgami wkroczył do czołowej ósemki, wyrzucając po drodze z mistrzostw gospodarza (RPA) i wicemistrza świata (Francja).

Urugwaj nie czaruje magią i indywidualnymi popisami w ataku, nie ma gwiazd na miarę Kaki czy Messiego. Ale skuteczna i kolektywna gra zespołu na jednego z najlepszych graczy MŚ wykreowała 32-letniego Diego Forlana, dla którego to ostatnia szansa, by coś osiągnąć z drużyną narodową. By nie podzielić losów wielu gwiazd futbolu, których gwiazda świeciła wyłącznie w klubach, w reprezentacji nie rozbłysła nigdy, bo partnerzy nie prezentowali odpowiedniego poziomu.

Gwiazdę Atletico Madryt, z którym wygrał Ligę Europejską, znakomicie wspierają w napadzie Luis Suarez i Edinson Cavani. Żaden z wszystkich sześciu goli strzelonych na mundialu nie odbył się bez ich udziału. A przecież mistrzostwa zaczęli od nudnego i usypiającego 0:0 z Francją. Po tym spotkaniu trener Oscar Tabarez zmienił ustawienie - Forlana cofnął za dwójkę grającą z przodu, a rezerwowego w potyczce z Francją Cavaniego pchnął do jedenastki.

Drużyna odzyskała skuteczność. RPA rozbiła 3:0, Meksyk 1:0, a Koreę Płd. 2:1. - Tabarez to cichy człowiek, którego atutem jest doświadczenie. Sam grał na MŚ w 1990 r. i wie, jak zapanować nad drużyną. Potrafi z nami rozmawiać i dobrze reaguje na problemy - tłumaczył Forlan.

Przed spotkaniem z Ghaną ich nie brakuje - ze składu wypadł nie tylko pomocnik Alvaro Pereira, ale również podstawowy obrońca Diego Godin, a to przecież w defensywie tkwi jeszcze większa siła Urugwaju niż w jego ataku. Stracili dotąd tylko jednego gola - tyle samo co Paragwaj oraz Portugalia i Szwajcaria, których na mistrzostwach już nie ma. - Brak Diego to strata, ale już dziś wiem, kto go zastąpi: Mauricio Victorino. W pomocy zagra Alvaro Fernandez. Reszta bez zmian - mówił już we wtorek trener Tabarez. - Nie mam nic do ukrycia, nie lubię spekulacji, przygotowujemy się normalnym rytmem. Sukcesy nas jednoczą.

O ile Urugwajowi kibicować będzie niespełna 3,5 mln rodaków - o sympatię całego kontynentu rywalizują jeszcze z trzema innymi drużynami z Ameryki Płd. - o tyle na ich rywala Ghanę zwrócone będą oczy setek milionów mieszkańców Czarnego Lądu. Zespół Serba Milovana Rajevaca jest jedynym z Afryki, który przetrwał do tej fazy mundialu. Powtórzył osiągnięcie Kamerunu z 1990 r. i Senegalu z 2002 r. Ale na tym ma się nie skończyć. Szczególnie teraz, kiedy bronią honoru kontynentu. Ambicje sięgają podium.

- Presja? Nie myślimy o niej. Jesteśmy szczęśliwi, że znaleźliśmy się w takiej sytuacji. Niczego nie musimy, ale spróbujemy wykorzystać szansę od losu - mówi Rajevac, który w lutym zdobył z Ghaną wicemistrzostwo Afryki, przegrywając w finale z Egiptem. Choć akurat to nie jest najlepsza rekomendacja - "Faraonowie" na mundial się nie zakwalifikowali, pięć pozostałych afrykańskich drużyn nie wyszło z grupy.

Ghana będzie bronić honoru Afryki bez odsuniętych za kartki kapitana Jonathana Mensaha i Andre Ayewa. Odkąd jednak tuż przed mundialem kontuzji kolana doznał ich najlepszy zawodnik, serce i płuca drużyny - Michael Essien z Chelsea - Ghańczycy grają w myśl zasady: "co nas nie zabije, to nas wzmocni". Wyrzucili z mundialu drużynę z Europy (Serbia), Australię i z Ameryki Północnej (USA). Czas na Amerykę Płd.? - Przyjechałem do Ghany dwa lata temu i dziś widzicie rezultaty mojej pracy. Gwiazdą jest reprezentacja, a nie pojedynczy zawodnicy. Jestem z tego dumny - powiedział Rajevac. Zwycięstwa w RPA są ukojeniem dla wszystkich afrykańskich dusz. Czy dziś napiszą nowy rozdział w historii mistrzostw świata?

Zwycięzca zagra w półfinale z Brazylią lub Holandią.

0 - tyle razy Urugwaj grał z Ghaną

16. - miejsce w rankingu FIFA zajmuje Urugwaj

32. - jest w tym rankingu Ghana

Trwa mundial! Śledź newsy o MŚ 2010 na Facebooku ?

Więcej o: