Katowice globalną stolicą e-sportu. Przełomowe Intel Extreme Masters 2019

Katowice znowu staną się globalną stolicą e-sportu. Na przełomie lutego i marca odbędzie się tam Intel Extreme Masters 2019, jedna z najważniejszych e-sportowych imprez tego roku. Tym razem będzie jeszcze bardziej wyjątkowa. Po raz pierwszy w Polsce rozegrany zostanie turniej Counter-Strike: Global Offensive rangi Major.

Intel Extreme Masters to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń e-sportowych na całym świecie. Sprzyja temu rosnąca popularność e-sportu, który coraz śmielej przebija się do masowej świadomości. I ogromna w tym rola Polski oraz IEM-u, który nieprzerwanie od 2013 roku odbywa się w katowickim Spodku, który przyciąga najlepszych graczy z całego świata oraz rzeszę kibiców. Dość powiedzieć, że karnety na IEM potrafiły rozchodzić się dosłownie w kilka minut.

Impreza ta jest organizowana od 2006 roku, najpierw jako liga europejska, a potem jako ogólnoświatowa. Edycja 2019 będzie siódmą z rzędu rozegraną w Katowicach. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 14 lutego - 3 marca. Pula nagród tylko w CS:GO wyniesie ponad milion dolarów!

14 lutego rozpocznie się The Challengers Stage, czyli pierwsza faza kwalifikacyjna. 16 zespołów będzie rywalizowało do 20 lutego w ESL Arena w Katowicach. Od 21 do 24 lutego odbędzie się The Legends Stage. W tej fazie weźmie udział osiem najlepszych drużyn pierwszej fazy oraz z poprzedniego Majora. Play-offy będzie można oglądać na żywo przy obecności ponad 1000 widzów w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. To, na co wszyscy czekają, to The Champions Stage, czyli decydująca faza. Odbędzie się ona w Spodku w dniach 28 lutego - 3 marca i wyłoni nowego mistrza świata.

CS:GO z rangą Major!

Nadchodząca edycja Intel Extreme Masters jest wyjątkowa dzięki rozgrywkom Counter-Strike: Global Offensie. Twórca gry - Valve - przyznał im status Major. Majory to turnieje najwyższej rangi w CS:GO i czuwa nad nimi samo Valve, co dodaje wyjątkowego prestiżu. Trudno tu nie wspomnieć o takich rzeczach jak ogromna pula nagród, która wynosi milion dolarów!

Na Intel Extreme Masters po raz kolejny pojawią się najlepsi gracze z całego świata w StarCrafta II. Pula nagród wyniesie 250 tysięcy dolarów. W teorii może zostać podniesiona nawet do 400 tys., ale to zależy od przychodów ze sprzedaży zestawu StarCraft II: War Chest. Na pewno w Katowicach pojawi się mistrz świata World Championship Series Joona "Serral Sotala". Pierwszy etap odbędzie się 25-26 lutego w ESL Arenie. Od 28 lutego do 1 marca w MCK odbędzie się faza grupowa. Decydujące rozgrywki rozpoczną się 2 marca, a 3 marca rozegrane zostaną półfinały oraz finały - oczywiście w Spodku. zwycięzca może liczyć na 150 tys. dolarów. Dodatkowo zagwarantuje sobie bezpośredni awans do finałów światowych WCS 20191

Intel Extreme Masters Expo

Oprócz rozgrywek e-sportowych po raz kolejny odbędą się targi poświęcone e-sportowi, czyli Intel Extreme Masters Expo. Pojawią się tam najlepsze marki technologiczne, a uczestnicy będą mogli przetestować najnowsze technologie, wziąć udział w konkursach oraz w otwartych turniejach. 

Wzrastająca popularność IEM

IEM i e-sport przyciąga coraz więcej ludzi. W zeszłym roku imprezę w dwa weekendy odwiedziło ponad 169 tysięcy uczestników. Streamy w sieci oglądano łącznie ponad 2 miliardy minut. Sama liczba może mówi niewiele, ale to wzrost o 232 procent w porównaniu do edycji 2017. E-sport jest coraz bardziej popularny na całym świecie, również w Polsce. Pod koniec września przy okazji meczu ekstraklasy Legia Warszawa - Arka Gdynia swoje spotkanie w FIFA 19 rozegrali e-sportowcy obu klubów. Był to pierwszy mecz pokazowy w tej edycji popularnej gry piłkarskiej. Transmisja z tego spotkania zanotowała aż 273 tysiące wyświetlenia!

Więcej o: