Niewiarygodny mecz w el. Ligi Europy. Raittinen nie mógł uwierzyć

Do niezwykłego rozstrzygnięcia doszło w meczu I rundy eliminacji Ligi Europy pomiędzy irlandzkim Shamrock Rovers a fińskim Ilves. Mecz zakończył się wynikiem 2:2 po dogrywce i o awansie Irlandczyków zadecydowała seria 26 rzutów karnych, którą wygrali 12:11.

Pierwszego gola w spotkaniu zdobył zawodnik Ilves, Lauri Ala-Myllymaaki w 10. minucie z rzutu karnego. Już cztery minuty później było 1:1 - dla Shamrock Rovers trafił Graham Burke. Taki wynik utrzymał się do przerwy. W drugiej połowie jako pierwsi znów trafili Finowie, a konkretniej Joona Veteli w 62. minucie. Potem Irlandczykom udało się jednak ponownie wyrównać, gdy w 78. minucie trafił Roberto Lopes.

Seria 26 rzutów karnych w meczu Ligi Europy!

Do zakończenia regulaminowego czasu gry w Dublinie był remis, a Shamrock Rovers straciło Liama Scalesa, który w 88. minucie obejrzał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Udało im się jednak przetrwać dogrywkę i doprowadzić do serii rzutów karnych. Ta przyniosła niesamowite rozstrzygnięcie.

W serii obie drużyny strzelały aż 26 razy! I Shamrock i Ilves pomyliły się już na samym początku - drugiego karnego nie wykorzystał Jack Byrne, a trzeciego Jair - ale kolejne 21 "jedenastek" zostało wykorzystanych. Pomylił się dopiero zawodnik gości, Eemeli Raittinen. Chwilę później swojego karnego wykorzystał Koey O'Brien i to Shamrock Rovers mogło się cieszyć z wygranej 12:11 w rzutach karnych, a także awansu do II rundy eliminacji Ligi Europy

Shamrock Rovers potencjalnym rywalem Lecha

Nie była to rekordowa seria rzutów karnych. Za rekord świata uznaje się serię 48 rzutów karnych z meczu Pucharu Namibii w 2005 roku pomiędzy KK Palace a Civics. Po zwycięstwie Shamrock Rovers stało się jednym z potencjalnych rywali Lecha Poznań w kolejnej fazie eliminacji LE. Poznaniacy pokonali w czwartek 3:0 łotewską Valmierę. Losowanie drugiej rudny kwalifikacji do europejskich rozgrywek zaplanowano na poniedziałek, 31 sierpnia.