Paulo Sousa zapowiedział zmiany na mecz z Hiszpanią! "Nie tylko personalne"

Uważam, że idziemy do przodu, ale zmiana mentalności nie dzieje się ot tak. Nie jest tak, że robisz "pstryk" i działa. Potrzeba czasu. Tak ważne mecze, jak ten sobotni z Hiszpanią, mogą pomóc w szybszej zmianie mentalności. Ja wierzę. To klucz - powiedział Paulo Sousa na konferencji prasowej przed meczem o życie dla naszej reprezentacji na mistrzostwach Europy. Początek meczu Hiszpania - Polska w sobotę, 19 czerwca, o 21.00. Relacja na żywo w Sport.pl i aplikacji Sport.pl LIVE!

Reprezentacja Polski ledwie rozpoczęła zmagania w mistrzostwach Europy, a już jest pod ścianą. Po niespodziewanej porażce ze Słowacją (1:2) nasi zawodnicy muszą zapunktować w starciu z faworyzowaną Hiszpanią, by móc myśleć o awansie do 1/8 finału. Porażka wyeliminuje nas z turnieju. Paulo Sousa nie traci jednak nadziei.

Zobacz wideo W Hiszpanii piszą o Polsce albo źle, albo wcale. "Lewandowski to nie ten piłkarz"

Hiszpania – Polska. Paulo Sousa apeluje o zmianę mentalności u polskich piłkarzy

– Jestem optymistą – przyznał Sousa, który później podkreślił konieczność zmiany mentalności w reprezentacji Polski. – Wierzę, że w trudnych momentach dochodzi do transformacji. I nad tym pracujemy na co dzień. Od pierwszego dnia podkreślałem, że konieczna jest zmiana mentalności polskiego futbolu. Musimy być pozytywnie agresywni. Nie chodzi tylko o to, byśmy się tak zachowywali w ostatnich dziesięciu czy dwudziestu minutach, gdy gonimy wynik, tylko od początku. Kluczowa jest organizacja w defensywie. Uważam, że idziemy do przodu, ale zmiana mentalności nie dzieje się ot tak. Nie jest tak, że robisz „pstryk" i działa. Potrzeba czasu. Tak ważne mecze, jak ten sobotni z Hiszpanią, mogą pomóc w szybszej zmianie mentalności. Ja wierzę. To klucz. Jeśli nie jesteś w stu procentach zdeterminowany, będziesz blisko, ale nigdy nie osiągniesz celu. W moich piłkarzach widzę to przekonanie – uważa trener, który - odpowiadając na pytanie o merytoryczne przesłanki do wiary w zwycięstwo z Hiszpanią - nie podał ani jednej merytorycznej przesłanki.

Sousa przyznał, że w jedenastce na mecz z Hiszpanią nie powinniśmy spodziewać się wielu zmian. – Będzie ich niewiele – zapowiedział trener reprezentacji Polski. – Zmienimy jednak strategię. Zmienimy się z kompletnie innym rywalem niż Słowacja. Musimy wiedzieć, jak skrzywdzić Hiszpanię w tranzycji z obrony do ataku i jak ograniczyć ich czas posiadania piłki, a jednocześnie kreować sobie okazje dzięki odpowiedniemu rozgrywaniu piłki. La Roja nie jest przyzwyczajona do sytuacji, w których rywal utrzymuje się przy piłce dłużej niż 5-7 sekund. Musimy spróbować to wykorzystać  – powiedział Sousa, przekonując, że konieczne jest 

Hiszpania – Polska. Paulo Sousa zadowolony z gry Roberta Lewandowskiego

Sousa odniósł się do zarzutów, że Robert Lewandowski nie daje reprezentacji tyle, ile powinien i że w meczu ze Słowacją spisał się słabo. – Oglądając mecz, dziennikarze skupiają się na indywidualnych aspektach gry i na tym, co piłkarz robi z piłką. Robert w meczu ze Słowacją między 10. a 62. minutą ciężko, ciężej niż normalnie!, pracował w defensywie. Miał świetną okazję, by zdobyć bramkę głową, a do tego wykreował okazję. Kreował przestrzeń dla kolegów, bo wszyscy rywale są na nim skupieni. Nie można analizować gry Lewandowskiego wyłącznie na podstawie jego kontaktów z piłką. On poświęcał się dla reprezentacji i w meczu ze Słowacją dał jej tyle, ile mógł – przekonywał Portugalczyk. 

Ferran Torres zapowiadał, że "hiszpańscy stoperzy pożrą Lewandowskiego", który jest jedynym polskim piłkarzem poważnie traktowanym przez naszych najbliższych rywali. – Hiszpańscy kibice na pewno się cieszą słuchając takich rzeczy, ale to nie mój sposób komunikacji, bo pozbawiony szacunku. Ale rozumiem, że ktoś może mieć do tego inne podejście – ocenił selekcjoner reprezentacji Polski, który, pytany o murawę, stwierdził, że będzie ona taka sama dla obu ekip. – Tak jak Luis Enrique chciałbym grać na idealnej murawie, ale widzę, że pracownicy federacji ciężko pracują nad poprawą stanu boiska. Nie jest ono na topowym poziomie, ale jest przyzwoite – stwierdził Sousa.

Przypominamy, że reprezentacja Polski drugi mecz na mistrzostwach Europy rozegra już w sobotę, 19 czerwca. Jej rywalem w Sewilli będzie Hiszpania, a spotkanie poprowadzi Włoch Daniele Orsato. Transmisja spotkania Hiszpania – Polska będzie dostępna na antenie TVP 1, TVP Sport, na stronie internetowej sport.tvp.pl oraz w aplikacji TVP Sport. Tekstową relację na żywo znajdziesz na Sport.pl oraz w aplikacji Sport.pl LIVE.

Mural na żywo Sport.pl zagrzewa polskich piłkarzy

Emocje start! Chcesz podzielić się swoimi piłkarskimi emocjami? Nic prostszego. Specjalnie na Euro przygotowaliśmy Mural na żywo! Pokaż nam, jak kibicujesz polskiej reprezentacji, a my spośród przesłanych haseł wybierzemy najlepsze i umieścimy je na żywym muralu oraz największym ekranie LED w Warszawie. Mural jest do obejrzenia w Warszawie pod adresem Waryńskiego 3, ekran przy Placu Unii, a swoje zgłoszenia możesz przesyłać pod linkiem muralnazywo.pl.

Więcej o: