Football's coming home! Angielki mistrzyniami Europy!

Kobieca reprezentacja Anglii zdobyła mistrzostwo Europy! W niedzielnym wielkim finale Euro 2022 na Wembley Angielki pokonały po dogrywce Niemki 2:1, a decydującą bramkę zdobyła w 110. minucie Chloe Kelly.

W niedzielnym finale Euro 2022 kobiet, na wypełnionym po brzegi legendarnym Wembley, spotkały się dwie zdecydowanie najlepsze drużyny tych mistrzostw. Zarówno Angielki, jak i Niemki wygrały swoje wszystkie pięć spotkań - Anglia uczyniła to z kosmicznym bilansem bramek 20:1, Niemki z tylko niewiele  gorszym 14:1. Reprezentantki Niemiec w finale musiały sobie jednak radzić bez swojej najlepszej napastniczki Alexandry Popp, która na rozgrzewce doznała kontuzji mięśniowej.

Football's coming home! Angielki mistrzyniami Europy

W pierwszej połowie niedzielnego meczu bramki nie padły, choć obie drużyny stwarzały sobie szansę na objęcie prowadzenia. Jako pierwszy zaatakowały Angielki - po dośrodkowaniu Fran Kirby w trzeciej minucie uderzenie głową Ellen White pewnie obroniła Merle Frohms. W odpowiedzi kilka minut później groźnie z kilkunastu metrów uderzyła Sara Debritz, ale jej strzał zablokowała ofiarnie jedna z zawodniczek gospodarzy.

W 26. minucie ogromne zamieszanie pod angielską bramką po rzucie rożnym świetnie wyjaśniła bramkarka Angielek - Mary Earps. Tuż przed przerwą jeszcze jedną szansę po akcji zespołowej reprezentacji Anglii miała White, jednak jej strzał z kilkunastu metrów poszybował nieznacznie nad poprzeczką niemieckiej bramki.

Juergen Klop zachwycony Euro kobietRodzi się potęga. Klopp zachwycony Euro kobiet. "Po prostu uwielbiam"

Drugą część spotkania lepiej rozpoczęły Niemki. Dobrych sytuacji nie potrafiły jednak wykorzystać rezerwowa Tabea Wassmuth, a także Lina Magull.

To zemściło się na reprezentacji Niemiec po godzinie gry. W 62. minucie to Angielki objęły prowadzenie, gdy po fantastycznym prostopadłym podaniu Keiry Walsh sytuację sam na sam z bramkarką rywalek wykorzystała rezerwowa Ella Toone. 22-letnia napastniczka Manchesteru United śliczną podcinką otworzyła wynik spotkania.

Chwilę później mogło być już 1:1, ale potężne uderzenie Magull po interwencji Earps trafiło w słupek angielskiej bramki. Magull jednak wciąż była bardzo aktywna w niemieckiej ofensywie i dopięła swego w 79. minucie gry, gdy po płaskiej centrze Tabei Wassmuth z kilku metrów skierowała piłkę pod poprzeczkę do angielskiej bramki, doprowadzając do wyrównania i następnie także do dogrywki.

W niej przez 20 minut nie działo się zupełnie nic, a ten nudny okres zakończył się... golem dla Angielek! W 110. minucie zamieszanie po rzucie rożnym wykorzystała Chloe Kelly i z trzech metrów umieściła piłkę w siatce rywalek. To okazało się decydujące, bo naładowane pozytywną energią Angielki już nawet nie dopuściły rywalem pod własne pole karne.

Reprezentacja Anglii pokonała po dogrywce Niemki 2:1 i po raz pierwszy w historii sięgnęła po mistrzostwo Europy. Mistrzostwo jak najbardziej zasłużone, skoro Angielki wygrały wszystkie sześć spotkań, strzelając w nich aż 22 gole.