Kim jest Jerzy Brzęczek? Nowy szkoleniowiec reprezentacji Polski to urodzony przywódca

Jerzy Brzęczek został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. 47-letni szkoleniowiec odchodzi z Wisły Płock i od 1 sierpnia będzie pełnił rolę pierwszego trenera naszej kadry. Trener kadry zawsze charakteryzował się dużymi cechami przywódczymi, przez co często był wybierany na kapitana zespołu.

PZPN w oficjalnym komunikacie poinformował, że Jerzy Brzeczek został selekcjonerem reprezentacji Polski. Sensacyjne informacje z rana stały się faktem i Jerzy Brzęczek został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski!  Łączy nas Piłka oficjalnie poinformowało o tej decyzji. Jerzy Brzęczek nowym selekcjonerem reprezentacji Polski!

Brzęczek swoją karierę piłkarską rozpoczął karierę w zespole Rakowa Częstochowa. Później grał m.in w Lechu Poznań, Górniku Zabrze oraz w wielu austriackich klubach, gdzie spędził większość swojej kariery. Na koniec kariery wrócił do Polski, gdzie grał w Górniku Zabrze oraz w Polonii Bytom, gdzie sprawował także funkcję asystenta trenera Marka Motyki i właśnie pod jego skrzydła rozpoczął swoją trenerską karierę. 

Kapitan kadry, ale bez sukcesów

Jako kapitan poprowadził naszą młodzieżową reprezentację Polski do srebrnego medalu Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. Brzeczek rozegrał także 42 mecze w dorosłej reprezentacji Polski i również był jej kapitanem. Nie udało mu się jednak zakwalifikować na duże imprezy, jak mistrzostwa świata w 1994 roku i Euro 1996 w Wielkiej Brytanii.

Zbigniew Boniek komentuje wybór Jerzego Brzęczka

Loew wybrał na kapitana

O Jerzym Brzęczku od zawsze mówiło się jak o człowieku z bardzo silnym charakterem, który potrafi rządzić szatnią i to nawet w zagranicznych klubach. Obecny selekcjoner nigdy nie bał się podnosić głosu, a jego cechy przywódcze sprawiały, że trenerzy wybierali do roli kapitana. Można także wspomnieć, że był on kapitanem Tirolu, który był wówczas prowadzony przez Joachima Loewa, czyli obecnego szkoleniowca reprezentacji Niemiec. 

Dotychczasowa kariera trenerska

Jerzy Brzęczek do tej pory pracował w czterech klubach w roli pierwszego trenera. Były to Raków Częstochowa (85 meczów, średnia punktów 1,32), Lechia Gdańsk (30 meczów, średnia punktów 1,4), GKS Katowice (56 meczów, średnia punktów 1,59) i właśnie Wisła Płock (38 meczów, średnia punktów 1,50).

Prywatnie Jerzy Brzeczek jest wujkiem reprezentanta Polski, Jakuba Błaszczykowskiego.