Sport.pl

Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2018. Jacek Góralski - nowa twarz w kadrze. Przyjemna twarz, bo Nawałka lubi takich piłkarzy

Jacek Góralski ma dużą szansę zadomowić się w reprezentacji Polski. Pomocnik Łudogorca Razgrad jest mocnym kandydatem do pierwszej jedenastki na mecz z Senegalem.
Jacek Góralski podczas meczu towarzyskiego Polska - Litwa na Stadionie Narodowym. Warszawa, 12 czerwca 2018 Jacek Góralski podczas meczu towarzyskiego Polska - Litwa na Stadionie Narodowym. Warszawa, 12 czerwca 2018 Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Do meczu z Senegalem zostały dwa dni. Jedną z niewiadomych wciąż pozostaje partner Grzegorza Krychowiaka w środku pola. Do niedawna nie byłoby tego pytania, ale na mundial nie pojechał Krzysztof Mączyński. Do meczu z Chile też raczej bylibyśmy pewni, że jeśli nie Mączyński to Karol Linetty, ale po meczu już mamy wątpliwości. A to dlatego, że Linetty z Chile zagrał przeciętnie. A na pewno wypadł gorzej niż Góralski, który kilka dni później wystąpił obok Krychowiaka przeciwko Litwie.

I to był występ więcej niż dobry. Ktoś powie, że to tylko Litwa - rywal słabszy od Chile. Ale tu nie o samą Litwę chodzi. Nie chodzi nawet o samego Góralskiego, tylko bardziej o Linettego, który nigdy nie dał reprezentacji tyle, ile daje Sampdorii. Kiedy dostał szansę w marcowym sparingu z Nigerią, zszedł jeszcze przed przerwą, bo po starciu z rywalem nie mógł kontynuować gry. To nie jest najlepsza rekomendacja dla piłkarza, który we wtorek ma zatrzymać Senegalczyków.

Dlatego faworytem wydaje się być Góralski (trzecim wariantem, mniej prawdopodobnym, jest cofnięcie Piotra Zielińskiego). Jego doświadczenie reprezentacyjne co prawda wciąż jest nikłe, ale jak dotąd jeszcze nie zawiódł. W tym roku nieźle zagrał nie tylko teraz przeciwko Litwie, ale również w marcu przeciwko Nigerii, kiedy po wejściu na boisko (za kontuzjowanego Linettego) wygrał aż 11 z 19 pojedynków przeciwko rosłym i silnym rywalom. 

Tak jak dwa lata temu na Euro serca kibiców podbił Michał Pazdan, tak teraz ma szansę to zrobić Góralski. Niewiele jednak brakowało, a na mundial by nie pojechał. Już na pierwszym treningu podczas zgrupowania w Juracie zderzył się z Pawłem Dawidowiczem i wybił sobie bark. Lekarz kadry nastawili go jeszcze na murawie. Góralski chciał trenować dalej, ale nie było takiej możliwości. Następnego dnia ćwiczył już jednak z zespołem. A kilka dni później na konferencji w Arłamowie przekonywał, że po kontuzji nie ma śladu.

Grał wtedy twardziela, ale z wyglądu żaden z niego zabijaka. Z oczu patrzy mu raczej dobrze, skrócić z nim jednak dystans wcale nie jest tak łatwo. To znaczy, nie wszyscy nawet próbują, bo Góralski poza boiskiem jest taki sam, jak na boisku. Szorstki, zdecydowany i daleki od subtelności. Ale Nawałka lubi takich piłkarzy, dlatego polubił też Góralskiego.

Jacek Góralski w sparingu z Litwą Jacek Góralski w sparingu z Litwą KUBA ATYS

Historia tej znajomości nie jest jednak ani burzliwa, ani długa. Pierwsze powołanie Nawałka wysłał Góralskiemu niespełna dwa lata temu. - Jeśli zadebiutuję, koszulkę oddam tacie - mówił wtedy. I pewnie oddał, bo zagrał w towarzyskim spotkaniu ze Słowenią. Na kolejny mecz w kadrze czekał jednak kolejny rok, a występu w meczu o stawkę nie ma do dziś.

Ale już jest blisko. Bardzo blisko.

Więcej o:
Komentarze (27)
Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2018. Jacek Góralski - nowa twarz w kadrze. Przyjemna twarz, bo Nawałka lubi takich piłkarzy
Zaloguj się
 • boogie79

  Oceniono 4 razy 4

  Nie pompujcie Góralskiego. Przy VARze nie potrzeba nam gościa który szybko złapie czerwona kartkę i osłabi drużynę.

 • jim777

  Oceniono 4 razy 2

  Co oni z tymi barkami. Nogami kurna grać! ;)

 • 246toja

  0

  Trochę lipa, Góralski jest tylko rezerwowym w lidze bułgarskiej, od pierwszej minuty zagrał tylko 6 razy.

 • rafikman

  0

  Zawodnik Łudogorca Razgrad - o ja cie ! No to mają senegalczycy i kolumbijczycy prze..bane ! Zawodnik z tak klasowego zespołu - jak mają sobie z nim poradzić Rodrigez czy Mane ?

 • wozdo

  Oceniono 2 razy 0

  Linetty przy Góralskim jest miękki jak pluszak i oby Nawałka nie wstawił plastusia na Senegal

 • raczkowski

  0

  A Ty jesteś mega słabym trollem. Nie wiem, popatrz na grę choćby Lewego kilka lat temu i uporczywe ustawianie go osamotnionego w ataku - każdy mecz wyglądał tak samo... dziesiątka na własnej połowie, rozpaczliwe wybijanie piłki i machanie rękami Lewego z przodu.

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 4 razy 0

  Tylko niech pan Góralski bierze pod uwagę fakt, że to nie polska liga, tu kopanie jak Dzidzi w meczu Z Legią skończy się szybko dwoma żółtymi a piłkarsko to jednak zwykły młotek jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX