MŚ 2014. Najdrożsi piłkarze, którzy nie pojadą na mundial

Wielu świetnych piłkarzy nie zakwalifikowało się ze swoimi reprezentacjami na Mistrzostwa Świata w Brazylii. Portal transfermarkt.pl stworzył najdroższą z możliwych 11. zawodników, których zabraknie w "Kraju Kawy". Najliczniejszą grupę stanowią zawodnicy z Serbii, w zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć Garetha Bale'a i Zlatana Ibrahimovicia. Wśród nich jest też Polak - Robert Lewandowski. Łączna wartość drużyny? 364 mln euro.
Samir Handanović z Interu broni strzał Urby Emanuelsona Samir Handanović z Interu broni strzał Urby Emanuelsona Fot. MAX ROSSI REUTERS

Samir Handanović - 24 mln euro

Co prawda w 2009 razem z zespołem narodowym Słowenii Handanović wywalczył awans do Mistrzostw Świata w RPA, ale na mundial do Brazylii nie poleci. Ma na swoim koncie już 68 występów w seniorskiej drużynie.

O wybitnych sportowcach, trenerach i nieznanej twarzy piłki nożnej przeczytaj w książkach >>

David Alaba David Alaba Fot. MICHAEL DALDER

David Alaba - 32 mln euro

Najdroższy obrońca w tym zestawieniu. Wraz z reprezentacją Austrii zajął trzecie miejsce (grupa C) w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Brazylii. Do drugiego miejsca, dającego grę w barażach Austrii zabrakło trzy punkty.

Matija Nastasić i Jesus Navas Matija Nastasić i Jesus Navas Fot. NIGEL RODDIS REUTERS

Matija Nastasić - 21 mln euro

Piłkarz Manchesteru City. Reprezentacja Serbii ma w tym zestawieniu największą ilość reprezentantów - czterech.

Neven Subotić - 20 mln euro

Co ciekawe w drużynach młodzieżowych reprezentował Stany Zjednoczne. Popadł jednak w konflikt z selekcjonerem. W 2008 roku FIFA zajęła się możliwością jego występów w reprezentacji Serbii. Mógł również grać dla Bośni i Hercegowiny, gdzie się urodził. Ostatecznie zadebiutował w serbskich barwach 28 marca 2009 roku w meczu z Rumunią w Konstancy.

Branislav Ivanović Branislav Ivanović Fot. DYLAN MARTINEZ REUTERS

Branislav Ivanović - 19 mln euro

Kolejny Serb w tym zestawieniu. Reprezentacja Serbii w grupie eliminacyjnej do mundialu zajęła trzecie miejsce - za Belgią i Chorwacją i nie wywalczyła awansu.

Arda Turan Arda Turan Fot. Kirsty Wigglesworth

Arda Turan - 25 mln euro

Turcja w eliminacjach (grupa D) zajęła dopiero czwarte miejsce - za Holandią, Rumunią i Węgrami.

Nemanja Matić - 25 mln euro

Czwarty z Serbów. Reprezentacja Serbii w grupie eliminacyjnej do mundialu zajęła trzecie miejsce - za Belgią i Chorwacją i nie wywalczyła awansu.

Gareth Bale Gareth Bale Fot. KAI PFAFFENBACH

Gareth Bale - 80 mln euro

Najdroższy piłkarz w tym zestawieniu. W seniorskim zespole zadebiutował 27 maja 2006 roku w meczu z Trynidadem i Tobago. Stał się równocześnie najmłodszym piłkarzem reprezentującym Walię. W czasie debiutu miał 16 lat i 315 dni.

W eliminacjach do mundialu w Brazylii, Walia w grupie A zajęła przedostatnie miejsce w tabeli.

Marek Hamsik - gwiazda reprezentacji Słowacji i Napoli Marek Hamsik - gwiazda reprezentacji Słowacji i Napoli Fot. Felice Calabro' AP

Marek Hamsik - 40 mln euro

Hamsik jest podstawowym zawodnikiem drużyny narodowej Słowacji, z którą W 2009 roku razem z awansował do Mistrzostw Świata 2010. Niestety wraz ze swoją reprezentacją nie wywalczył awansu na mundial w Brazylii. Słowacja w eliminacjach do tego turnieju zajęła trzecie miejsce w grupie G - za Bośnią i Hercegowiną oraz Grecją.

Robert Lewandowski Robert Lewandowski Fot. WOLFGANG RATTAY

Robert Lewandowski - 50 mln euro

Na początku 2014 roku wartość Lewandowskiego w porównaniu z wyceną z czerwca ubiegłego roku wzrosła o 11 mln euro (skok z 39 do 50 mln euro). Oznacza to, że zawodnik Bayernu Monachium jest drugim najbardziej wartościowym graczem Bundesligi - pierwsze miejsce zajmuje Mario Goetze (skok z 45 do 55 mln euro).

Zlatan Ibrahimović Zlatan Ibrahimović Fot. Pontus Lundahl AP

Zlatan Ibrahimović - 28 mln euro

Reprezentacja Szwecji zajęła w eliminacjach do mundialu drugie miejsce w grupie C. W barażach przegrała jednak z Portugalią.- Jedna rzecz jest pewna: mundial beze mnie jest niczym i nie warto go oglądać. Dlatego też nie ma sensu czekać na ten turniej - skomentował "Ibra". - Prawdopodobnie była to moja ostatnia próba dostania się do finałów mistrzostw świata - dodał, mając na uwadze fakt, że w 2018 roku będzie miał już 37 lat.