Michał Sołowow

Michał Sołowow

Michał Sołowow jest dziś zaliczany do grona uznanych polskich rajdowców. Należy jednak wiedzieć, że początki kariery kieleckiego kierowcy nie były usłane sukcesami, obfitowały za to w liczne trudności.

Początki kariery

Sportowa przygoda Michała Sołowowa rozpoczęła się w latach wczesnej młodości kierowcy, który tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy rozpoczął starty w imprezach rangi amatorskiej. Profesjonalne starty Sołowow rozpoczął dość późno, bo w 2001 roku (kielecki kierowca miał wówczas 34 lata). Pierwsze starty za kierownicą N-grupowego Mitsubishi Lancera Evo VI Michał odbył on w ramach Pucharu PZM. Nieco później nazwisko kierowcy zostało wpisane na listę startową Mistrzostw Polski. Sezon 2002 i 2003 Sołowow zakończył tuż za podium grupy N.

Rozwój kariery

Pierwszy sukces w karierze kierowcy pojawił się w roku 2004. Michał Sołowow zdołał wówczas wywalczyć tytuł II Wicemistrza Polski w grupie N. W ramach Mistrzostw Europy kielczanin został sklasyfikowany na czwartym miejscu.

Rok 2005 okazał się wyjątkowo pechowy dla kieleckiego kierowcy. Na krajowym podwórku nie udało się obronić wywalczonego trofeum, sukcesy nie pojawiły się także w rundach klasyfikowanych w ramach Mistrzostw Europy, w których Sołowow startował za kierownicą przednionapędowego Renault Clio S1600.

Sezon 2006 przyniósł kierowcy tytuł Wicemistrza Polski oraz II Wicemistrza Europy. Rok później Michał startował za kierownicą Fiata Grande Punto S2000. Niestety, dla kielczanina był to sezon obfitujący w awarie, który nie przyniósł mu żadnych sukcesów.

Po kolejny tytuł Sołowow sięgnął dopiero w 2008 roku, stając na drugim miejscu podium Mistrzostw Europy. Ten sukces udało się powtórzyć w 2009 i 2012 roku. Tytuł Wicemistrza Polski kierowca wywalczył w sezonie 2010.

Inni polscy kierowcy rajdowi:


Krzysztof Hołowczyc
- Andrzej Jaroszewicz - Sobiesław Zasada - Marian Bublewicz - Leszek Kuzaj

Michał Sołowow