Sport.pl

Krzysztof Hołowczyc

Nie ulega w±tpliwo¶ci, że Krzysztof Hołowczyc to jeden z najwybitniejszych kierowców rajdowych. Polak ma za sob± wiele triumfów nie tylko na własnym podwórku, ale także na arenie międzynarodowej.

Pocz±tek kariery

Pocz±tek startów Hołka datuje się na rok 1984. Wła¶nie wtedy olsztyński kierowca pierwszy raz pojawił się na starcie do Rajdu Kormoran. Utalentowany rajdowiec rozpocz±ł swoj± rajdow± przygodę za kierownic± Fiata 125p. Rok póĽniej Krzysztof wywalczył tytuł Mistrza Polski w grupie N.

Kolejny etap kariery Hołowczyca to starty w barwach fabrycznego teamu FSO, za kierownic± niezbyt konkurencyjnego Poloneza. W 1991 roku kierowca przesiadł się do Mazdy 323 4WD. Doskonała dyspozycja olsztyńskiego zawodnika pozwoliła mu na zdobycie tytułu Wicemistrza Polski w grupie N. Tytuł mistrzowski w grupie N i wicemistrzowski w klasyfikacji generalnej Hołek wywalczył za kierownic± Toyoty Celica ST 165.

Rozwój kariery

Największe sukcesy Hołowczyc osi±gn±ł wraz z pilotem Maciejem Wisławskim. W 1995 roku załoga (startuj±ca w barwach teamu Stomil Olsztyn na pokładzie Toyoty Celica 4WD TURBO) wywalczyła tytuł Mistrza Polski i Wicemistrza Europy. Utalentowany kierowca ponownie sięgn±ł po tytuł mistrzowski w roku 1996. Rok póĽniej Krzysztof Hołowczyc zdobywa tytuł Mistrza Europy, startuj±c za kierownic± Subaru Impreza 555.

Starty w klasie WRC olsztyński zawodnik rozpocz±ł w roku 1999. Hołowczyc wygrał wówczas 5 rund w RSMP, zdobywaj±c kolejny tytuł mistrzowski. W 2001 roku, już w barwach zespołu Jan III Sobieski Rally Team, Hołek zdobył tytuł Wicemistrza Polski.

W 2004 roku olsztynianin doł±czył do Orlen Teamu, rozpoczynaj±c swoj± przygodę w rajdach terenowych. W 2008 roku udało się wywalczyć tytuł Wicemistrza w Pucharze FIA w Rajdach Cross-Country. W 2015 roku rajdowiec zaj±ł 3. miejsce w najbardziej wymagaj±cej imprezie ¶wiata – Rajdzie Dakar.

Inni polscy kierowcy rajdowi:Andrzej Jaroszewicz - Sobiesław Zasada - Marian Bublewicz - Leszek Kuzaj - Tomasz Kuchar

KRZYSZTOF HOŁOWCZYC