ME Lekkoatletyka 2018. Sylwetka wybitnej lekkoatletki Anity Włodarczyk

Kariera sportowa Anity Włodarczyk to pasmo sukcesów. Rzucając młotem, zdobyła dwa medale olimpijskie i trzykrotnie zdobyła mistrzostwo świata. Czekamy na kolejne sukcesy podczas ME lekkoatletyka 2018.
Zobacz wideo

Anita Włodarczyk urodziła się w 1985 roku w Rawiczu, to polska lekkoatletka, która rzuca młotem. Dwukrotnie zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich (Londyn, Rio de Janeiro). Trzykrotnie zdobyła mistrzostwo świata (2009, 2015, 2017 rok). Anita Włodarczyk ma 178 cm wzrostu, waży 94 kg, jej trenerem jest Krzysztof Kaliszewski. 

 

ME Lekkoatletyka 2018. Terminarz Mistrzostw Europy w Berlinie

Anita Włodarczyk - kariera sportowa

Początki kariery sportowej Anity Włodarczyk sięgają jeszcze szkoły podstawowej. Mała Anita odniosła sukces w mistrzostwach województwa w czworoboju. W latach 90. trenowała speedrower. W 2001 roku zaczęła trenować w klubie Kadet Rawicz, rzucała wówczas dyskiem. W 2005 roku przywdziała barwy AZS-AWF Poznań. Rok później zdobyła pierwszy w swojej karierze medal podczas mistrzostw Polski seniorów w Bydgoszczy. 

W 2009 roku na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Berlinie ustanowiła swój pierwszy rekord świata wynikiem - 77,96 m. Po powrocie z mistrzostw została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Lecha Kaczyńskiego. Już 2015 roku po raz kolejny pobiła rekord świata uzyskując wynik 81,08 m. Uzyskując ten wynik stała się pierwszą kobietą na świecie, która złamała barierę 80 m. 26 czerwca 2016 roku zdobyła po raz siódmy tytuł Mistrzyni Polski. W tym samym roku po raz trzeci przyznano je Wielką Honorową Nagrodę Sportową. Wielokrotnie uczestniczyła i zwyciężała w Memoriale Kamili Skolimowskiej - podczas memoriału w 2016 ustanowiła aktualny rekord świata 82,98 m. 

 

Anita Włodarczyk - rekordy świata 

Pierwszy raz rekord świata pobiła w 2009 roku podczas mistrzostwa świata w Berlinie. Rzuciła wówczas młotem na odległość 77,96 m. Niecały rok później poprawiła ten wynik, osiągając odległość 78,3 m. W 2014 roku poprawiła swój wynik podczas mistrzostw w Berlinie, rzucając młotem na odległość 79,58 m. W 2015 roku jako pierwsza kobieta przekroczyła wynik 80 m. W 2016 roku, podczas igrzysk olimpijskich, które odbywały się w Rio de Janeiro, znów pobiła rekord świata, rzucając młotem na odległość 82,29 m. Niecałe 2 tygodnie później poprawiła wynik do 82,98 m podczas memoriału Kamili Skolimowskiej. 

Anita Włodarczyk na ME lekkoatletyka 2018

Jak wiadomo nie od dziś rzut młotem jest zdominowany przez wybitnych polskich lekkoatletów. Na każdej imprezie czołowe miejsca zajmują nie tylko panie, ale i panowie. Jedną z naszych największych naszych nadziei jest oczywiście Anita Włodarczyk, które będzie w Berlinie bronić tytułu wywalczonego przed dwoma laty i możliwe, że po raz kolejny poprawi swój rekord świata. Włodarczyk uzyskała najlepszy wynik w tym roku na świecie - 79.59 podczas Mistrzostw Polski w Lublinie. Kwalifikacje do konkursu zaplanowane są na czwarte, zaś finał na niedziele. 

Więcej o: