Kolarstwo. USADA: Team Lance'a Armstronga stosował najbardziej zaawansowany doping w historii

Dowody wobec Armstronga są "przytłaczające" - napisała w oświadczeniu amerykańska agencja antydopingowa, która przesłała UCI i WADA, a także Światowej Federacji Triatlonu (WTC) szczegółowy raport dotyczący postępowania wobec US Postal. Zaznaczono w nim, że były team Lance'a Armstronga stosował "najbardziej zaawansowany, profesjonalny i skuteczny program dopingowy, jaki kiedykolwiek powstał w sporcie".

Porozmawiaj z Zofią Klepacką. Już w piątek na naszym facebooku ?

Raport liczy ponad tysiąc stron, w których USADA opisuje postępowanie US Postal i uzasadnia dyskwalifikację nałożoną w tym roku na Lance'a Armstronga. 41-letni Amerykanin, największa gwiazda kolarstwa ostatnich lat, został pod koniec sierpnia dożywotnio zdyskwalifikowany. Odebrano mu też siedem wygranych z rzędu w Tour de France (od 1999 do 2005 r.).

W raporcie zawarto dokumenty, w tym maile, wyniki testów laboratoryjnych i potwierdzenia przelewów dowodzące posiadania i obracania środkami dopingującymi przez US Postal. Także złożone pod przysięgą zeznania 26 osób, w tym 15 kolarzy. USADA ujawniła nazwiska jedenastu byłych kolegów Armstronga zeznających przeciw niemu. To Frankie Andreu, Michael Barry, Tom Danielson, Tyler Hamilton, George Hincapie, Floyd Landis, Levi Leipheimer, Stephen Swart, Christian Vande Velde, Jonathan Vaughters i David Zabriskie.

Agencja już w czerwcu zasugerowała, że ma mocne dowody przeciw Armstrongowi. Ten odrzucał oskarżenia, próbował w sądzie zablokować postępowanie, a gdy to się nie udało, zapowiedział, że jest zmęczony walką i jej zaprzestaje. Jego dyskwalifikację poprzedziły trzy dożywotnie zawieszenia byłych współpracowników - lekarza Luisa Garcię del Morala, konsultanta medycznego Michele Ferrariego i trenera Jose "Pepe" Martiego.

Armstrong z oskarżeniami o doping walczył od lat, choć nigdy nie przyłapano go podczas testów.

Armstrong to największy sportowiec, czy największy oszust w dziejach kolarstwa? Skomentuj

Tony Martin ? wygrał drugi etap Wyścigu dookoła Pekinu

Więcej o: