Igrzyska 2020 bez zapasów?

Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zarekomendował wyłączenie zapasów z programu igrzysk olimpijskich w 2020 roku. Decyzję taką może podjąć zgromadzenie ogólne tej organizacji na wrześniowej sesji w Buenos Aires.

Komitet Wykonawczy analizował raporty dotyczące wszystkich 26 dyscyplin, w których rywalizowano w ubiegłym roku w Londynie. Uwzględniają one ponad 30 różnych czynników, m.in.: oglądalność telewizyjną, sprzedaż biletów, popularność na świecie, a nawet kwestie związane z dopingiem.

Według doniesień agencji AP w głosowaniu zapasy przegrały z pięciobojem nowoczesnym. Wykreślenie zapasów będzie oznaczać, że MKOl doda nową konkurencję do końca roku. Zwolnione przez zapasy miejsce w programie olimpijskim może zająć jeden z ubiegających się o to sportów: baseball, softball, squash, sporty wrotkarskie, wakeboarding, chińska sztuka walki wushu, a także wspinaczka sportowa oraz... zapasy. Szanse na to, że powrócą, są jednak niewielkie. Tymi kandydaturami Komitet Wykonawczy zajmie się przy okazji majowego posiedzenia w Sankt Petersburgu.

- To nie jest decyzja, a jedynie rekomendacja. Werdykt zapadnie na wrześniowej sesji w Buenos Aires - powiedział Mark Adams, rzecznik MKOl. - Tu nie chodzi o to, że coś z zapasami jest nie tak. Tu chodzi o dobro igrzysk - dodał.

Ostatecznie sprawa rozstrzygnie się 7 września podczas 125. sesji MKOl w Buenos Aires. Wtedy także zostanie wybrany gospodarz igrzysk w 2020 roku. Na placu boju pozostały trzy miasta: Madryt, Stambuł i Tokio.

Na igrzyskach od XIX wieku

Zapasy w programie igrzysk są od 1896 roku. Polska na igrzyskach zdobyła w sumie 25 medali w tej dyscyplinie, z czego pięć było złotych, dziewięć srebrnych, a 11 brązowych. Ostatnim polskim medalistą olimpijskim był Damian Janikowski, który w Londynie wywalczył brąz w stylu klasycznym w kategorii do 84 kg.

Zapasy znalazły się wśród sportów strategicznych w nowej koncepcji finansowania polskiego sportu przedstawionej przez minister Joannę Muchę.

W programie igrzysk w Rio de Janeiro (2016) znalazły się golf i rugby siedmioosobowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.