Mistrzostwa Europy na Maderze: Miarczyński liderem, Klepacka odrabia straty

Na Maderze trwają właśnie Mistrzostwa Europy klasy RS:X. Po drugim dniu zawodów, Przemysław Miarczyński awansował na pozycję lidera. Zofia Klepacka-Noceti odrabia straty po trzech dyskwalifikacjach z pierwszego dnia.

Pierwszy dzień: Czterech chłopaków w dziesiątce. Dyskwalifikacja Zofii Klepackiej

- Pierwszego dnia, 24 lutego rozegrano trzy wyścigi przy silnym wietrze wiejącym z prędkością 15-20 kt. Wśród mężczyzn najlepiej z RSX team radził sobie dziś Przemek Miarczyński SKŻ ERGO Hestia Sopot (Kredyt Bank, Quiksilver) 2,2,4 miejsce. W trudnych warunkach potrafił dobrze wykorzystywać znaczne zmiany kierunku wiatru i trzy razy finiszował w ścisłej czołówce. Piotr Myszka AZS AWFiS (Kredyt Bank, Zdunek, Vermari) i Michał Majewski YKP Warszawa żeglowali ze zmiennym szczęściem. W klasyfikacji generalnej sa na 5. i 6. miejscu. Na uwagę zasługuje wysokie 8. miejsce Pawła Tarnowskiego SKŻ ERGO Hestia (SKOK Satefczyka), który jest podopiecznym trenera Maćka Dziemiańczuka. Paweł jest jeszcze juniorem i to jego pierwszy start w regatach seniorskich tak wysokiej rangi.

Zobacz mistrzostwa na Maderze!

Zosia Klepacka w wynikach ma trzy dyskwalifikacje, choć zajęła w poszczególnych wyścigach miejsca: 4,1 i 3. Jury regat zdyskwalifikowało Zofię, ponieważ deska, na której dziś żeglowała miała inny numer fabryczny niż ten, który został zgłoszony do regat. Każdy zawodnik musi zgłosić do zawodów sprzęt, na którym będzie żeglował to znaczy: deskę, maszt, bom, żagiel, miecz i statecznik. Każda z tych rzeczy ma swój numer fabryczny, który trzeba zgłosić poprzez stronę internetową regat. Raz zgłoszonego sprzętu nie można zmieniać do końca regat. Termin zgłoszenia upływał 23 lutego o18:00. Zosia przyleciała z Argentyny do Funchal około 20:00 i dlatego ja sam dokonywałem zgłoszenia jej sprzętu i popełniłem fatalny błąd wpisując na internetowej stronie regat zły numer kadłuba. Dziś Zosia wygrała jeden z wyścigów i komisja regatowa wezwała ją na kontrolne pomiary. Zofia poszła na nie przekonana, że wszystko jest dobrze, a tu zaskoczenie i okazuje się że numer kadłuba nie zgadza się z tym, który jest w zgłoszeniu. Sprawa trafiła do Jury, które zdecydowało o dyskwalifikacji ze wszystkich dzisiejszych wyścigów. Dramat. Mistrzostwa Europy same w sobie na pewno są ważne, ale w tym roku to tylko cześć przygotowań do Igrzysk Olimpijskich. Dlatego od jutra pracujemy na nowe konto. Mój błąd może kosztować Zofię nie zdobycie medalu tych mistrzostw, ale wzorem Mateusza Kusznierewicza, który w Mistrzostwach Świata w Perth z dwoma dyskwalifikacjami zajął ostatecznie znakomite 4 miejsce - Zofia będzie walczyć do końca i z trzema dyskwalifikacjami postara się pobić Mateusza - informuje Paweł Kowalski, trener RS:X Team.

Drugi dzień: Miarczyński na prowadzeniu po rundzie kwalifikacyjnej

- Drugi dzień mistrzostw Europy przyniósł dużo radości polskiemu teamowi. Przemek Miarczyński SKŻ ERGO Hestia (Kredyt Bank, Quiksiver) przesunął się z drugiej pozycji na pozycję lidera, Piotr Myszka AZS AWFiS (Kredyt Bank, Zdunek, Vemari) jest na piątej lokacie, a Michał Majewski YKP Warszawa na 9. Dzisiejszy dzień rozpoczął się długim czekaniem na wiatr. Gdy dwie godziny po planowanym starcie pojawiły się pierwsze "zmarszczki" wiatru na wodzie, wiadomym było już, że idzie wszystko w stronę wyścigów. Około godziny 14:00-15:00 było już 15 węzłów i wystartowały pierwsze wyścigi. Przemek perfekcyjnie żeglujący i wykorzystujący zmiany wiatru, zwyciężył w pierwszym wyścigu, a za nim na mecie zameldował się Piotr. W drugim wyścigu odrobinę słabiej się ułożyło i chłopacy zameldowali się kolejno na pozycjach 4. Pont, 6. Myszek. Trzeci wyścig to kolejne zwycięstwo Przemka, 5. miejsce Majewskiego i 12. Myszki.

Zobacz wyścigi drugiego dnia regat!

W kobietach kolejne świetne wyścigi zaliczyła Zosia Noceti-Klepacka YKP Warszawa (Dill, Love Cyprs), która ukończyła dwa pierwsze wyścigi na 2 lokacie, żeglując bardzo szybko. W trzecim wyścigu, po kolejnym świetnym starcie i wyjechaniu na halsie Marinie (prowadzącej w regatach). Niestety pożeglowały obie odrobinę za daleko w lewą stronę i niestety Zosi, skończył się wiatr. Ukończyła na 9 lokacie. Zosia z 3 dyskwalifikacjami z pierwszego dnia już jest na 13 pozycji i pnie się do góry. Maja Dziarnowska SKZ ERGO Hestia Sopot (Kredyt Bank), pomimo że dla niej regaty "idą jak po grudzie" kończąc wyścigi na 8, 4 i 8 miejscu, zajmuje szóstą lokatę w generalce. Również na wysokiej 8. lokacie jest kolejna Polka Hanna Zembrzuska. Jutro dzień rezerwowy a później 3 dni finałów. Zawalczymy - poinformował Paweł Kowalski.

- Drugi dzień mistrzostw okazał się dla mnie jeszcze bardziej udany niż pierwszy. Dwie wygrane oraz czwarte miejsce pozwoliły mi po sześciu rozegranych wyścigach objąć prowadzenie w ogólnej klasyfikacji. Komisja dość długo czekała z puszczaniem dzisiejszych startów, ale ostatecznie idealnie wstrzeliła się w warunki wiatrowe. Na jutro zaplanowany jest dzień przerwy więc będzie czas zregenerować siły. Do rywalizacji wracamy w poniedziałek - relacjonuje Przemek Miarczyński.

- To były dla mnie trudne 6 wyścigów. Mimo, że jechałem na 100% zabrakło szczęścia i bardzo nierówno meldowałem się na mecie. Na moje szczęście pozostali zawodnicy pływali podobnie (no może prócz Przemka, który pływa bardzo równo!) przez to jestem na 5. miejscu z niewielką stratą do 3. [...] Od poniedziałku do roboty. Przed nami runda finałowa, czyli wszystko to samo, co w eliminacjach bo jest tylko jedna grupa. Grupa 56 facetów napalonych na 3 medale. W finałach zaplanowane jest rozegranie 9 wyścigów i Medal Race. Można śmiało powiedzieć, że to nawet nie jest połowa regat. Tak więc cisnę dalej. Jeszcze wszystko może się pozmieniać - mówił Piotr Myszka.

Wyniki mężczyzn po 6 wyścigach

1. Przemysław Miarczyński (POL), 10.0 pkt.

2. Nimrod Mashiah (ISR), 13,0 pkt.

3. Byron Kokkalanis (GRE), 21,0 pkt.

***

5. Piotr Myszka (POL), 31,0 pkt.

9. Michał Majewski (POL), 51,0 pkt.

Wyniki kobiet po 6 wyścigach

1. Marina Alabau (ESP), 6,0 pkt.

2. Tuuli Petaja (FIN), 14 pkt.

3. Maayan Davidovich (ISR), 18 pkt.

***

6. Maja Dziarnowska (POL), 33,0 pkt.

8. Hanna Zembrzuska (POL), 43 pkt.

13. Zofia Klepacka-Noceti (POL), 55 pkt.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie regat!

Więcej o: