F2. Natalia Kowalska wystartuje na torze Monza

Najbliższy weekend 22-23 maja Natalia Kowalska wraz ze swoim zespołem CYFRA+ F2 RACING spędzi na Autodromo Nazionale di Monza - legendarnym i jednym z najstarszych torów wyścigowych na świecie. Natalia oraz pozostali kierowcy Formuły 2 po raz pierwszy w tym roku pojadą na tak szybkim torze, na którym prędkości mogą przekroczyć 300 km/godz.

- Nigdy jeszcze nie jechałam na tym legendarnym torze, więc cieszę się, że będzie okazja - mówi Natalia Kowalska. - Poznałam go podczas jazd na specjalnym symulatorze wyścigowym. Monza jest niesamowita: ma długie proste, szybkie zakręty i ostre dohamowania, jest zatem wszystko to, co lubią kierowcy. Tor Monza to kawał wyścigowej historii. Prawdopodobnie jestem pierwszą Polką, która wystartuje na tym torze, a na pewno pierwszą w Formule 2. Zrobię więc wszystko, by pojechać na tym torze najszybciej.

Autodromo di Monza położony jest ok. 20 km od Mediolanu. Tor o długości 5,973 km, który Włosi nazywają "La Pista Magica" (magiczny tor), należy do najszybszych torów wyścigowych w Europie. Nierozerwalnie złączony z historią wyścigów, dla wielu stanowi ideał prawdziwego ścigania. Kierowcy pokonują okrążenia z maksymalnie otwartą przepustnicą.

Potężne hamowania po długich prostych wysilają hamulce do granic możliwości. Samochody ustawione są z niską aerodynamiką, by maksymalnie zwiększyć prędkość na prostej. Z tego powodu wyprzedzanie nie jest na torze Monza wcale łatwe, gdyż ze słabszym dociskiem aerodynamicznym i przez to ze słabszą przyczepnością bolidy mogą nie zachowywać się stabilne podczas hamowania.

Natalia Kowalska jest jedyną kobietą wśród 22 zawodników. W debiutanckim starcie FIA Formuły 2 na torze Silverstone 16-18 kwietnia zajęła 14. i 12. miejsce. W kolejnej eliminacji na ulicznym torze w Marrakeszu (1 maja) drugi wyścig ukończyła na dobrym 11. miejscu, ustanawiając 6. najszybszy czas okrążenia.

Eksperci oficjalnego portalu F2 www.formulatwo.com bardzo pozytywnie ocenili marokański występ Natalii: "Kowalskiej niewiele zabrakło do zdobycia pierwszych punktów w Formule 2. W drugim wyścigu zdołała uniknąć zamieszania wywołanego przez Ricardo Teixeirę. Zachowując dobre, równe tempo dojechała do mety na 11. pozycji".

FIA F2, Monza, Włochy, runda 5. i 6.:

piątek 21 maja: 09:30 - 10:00 trening wolny 1, 12:00 - 12:30 trening wolny 2, 16:15 - 16:45 kwalifikacje 1

sobota 22 maja: 11:15 - 11:55 wyścig 1 (na żywo w Eurosport), 17:00 - 17:30 kwalifikacje 2

niedziela 23 maja: 14:05 - 14:35 wyścig 2 (na żywo w Eurosport)

Wszystko o Formule 1 - czytaj na Sport.pl ?

Więcej o: