Biathlon. Reprezentacja Polski przygotowuje się do sezonu w Szwecji

- Ten sezon traktujemy jako przejściowy, przygotowujemy się długofalowo do Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Wierzę jednak, że nasze reprezentantki stać na miejsca w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata - mówi w rozmowie ze Sport.pl Adam Kołodziejczyk, szef wyszkolenia Polskiego Związku Biathlonu. Transmisje z inauguracyjnych zawodów PŚ od 25 listopada w Eurosporcie.

"Siedzenie w Polsce o tej porze, bieganie na nartorolkach i zmaganie się z jesienną aurą to nie najlepsza opcja na ostatni etap przygotowań" - pisała na początku tygodnia na swoim profilu na Facebooku reprezentantka Polski Weronika Nowakowska-Ziemniak. - Zawodniczki trenują już na śniegu - uspokaja Kołodziejczyk. - 7 listopada kadra sześciu kobiet i trzech mężczyzn wraz z ekipą trenerów i serwismanów wyleciała do Szwecji, gdzie panują dobre warunki śniegowe. W końcu października zakończyło się zgrupowanie w Ramsau. Uznaliśmy, że zawodniczkom przebywającym poza domem ponad dwieście dni w roku przyda się chwila przerwy na regenerację - tłumaczy.

Szef wyszkolenia Polskiego Związku Biathlonu podkreślił, że zaczynający się za dwa tygodnie sezon jest etapem przygotowań do nadrzędnego celu, jakim są dla reprezentantów Polski Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi w 2014 roku.

- Ostatni sezon nie należał do udanych w wykonaniu mężczyzn, ale już np. Krystyna Pałka i Weronika Nowakowska-Ziemniak zajęły najlepsze miejsca w klasyfikacji generalnej PŚ w karierze. Ten sezon jest etapem przygotowań do igrzysk, ale liczymy, że intensywny trening da także wyniki w tym roku. Wierzę, że nasze reprezentantki stać na miejsca w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata - mówi Sport.pl Kołodziejczyk.

Nadchodzący sezon będzie pierwszym bez Magdaleny Neuner. Niemka, zwyciężczyni klasyfikacji generalnej PŚ w latach 2007/08, 2009/10 i 2011/12 zakończyła sportową karierę. - Trudno wyłonić jedną faworytkę w tym sezonie. Jest Daria Domraczewa, Kaisa Makarainen, jest Andrea Henkel. Liczę także na nasze dziewczyny. Mamy doświadczoną kadrę, zawodniczki nie podchodzą do startów emocjonalnie. Czemu są za najlepszymi? Może czasem za bardzo chcą. Ale nie sądzę, by była im potrzebna pomoc psychologa - uważa Kołodziejczyk.

Puchar Świata już w listopadzie w Eurosporcie

Pierwsza edycja Pucharu Świata w sezonie 2012/13 odbędzie się między 25 listopada a 2 grudnia w szwedzkim Oestersund.

Transmisje ze wszystkich zawodów w Eurosporcie.

Więcej o: