Berlin 2009. Usain Bolt przekracza kolejne granice

Usain Bolt jest pierwszym człowiekiem w historii, który dystans 100 metrów pokonał z większą średnią prędkością niż w biegu na 200 metrów. Jeśli Bolt będzie biegł tak szybko jak w poprzednim finale, to może uzyskać czas poniżej 19 sekund. Jego bieg półfinałowy o 19.25. Relacja Z czuba i na żywo na Sport.pl

zczuba.tv: Michael Johnson zaniemówił po rekordzie Bolta ?

Usain Bolt biegł w niedzielnym finale 100 metrów ze średnią prędkością 37,6 km/h (wykres obok) To pierwszy raz w historii, kiedy rekordzista 100 metrów biegł ze średnią prędkością wyższą niż wynosiła średnia prędkość rekordowego biegu na 200 metrów.

Poniżej wykres pokazujący, jak wyglądała zależność średnich prędkości rekordzistów w biegach na 200 i 100 m.

Jak spodziewają się statystycy, jeśli Bolt utrzymałby średnią prędkość z niedzieli, to 200 metrów przebiegłby w czasie 19,2 sekundy. Jeśli pobiegłby, tak jak było do tej pory, o ćwierć kilometra szybciej niż w rekordowym biegu na 100 metrów, to będzie miał czas 19 sekund.

Poniższy wykres pokazuje z jaką szybkością biegano w ostatnich 40 latach na 200 m

Podczas igrzysk w Pekinie Usain Bolt ustanowił rekord świata w biegu na 200 m. Jamajczyk przebiegł ten dystans w czasie 19,3 s. Wcześniej najszybszym człowiekiem na tym dystansie oraz ostatnim sprinterem, który przed Boltem w taki sposób dominował na światowych bieżniach był Michael Johnson w 1996 roku podczas igrzysk w Atlancie.

Poniższy wykres pokazuje jak wyglądała ewolucja rekordu świata na 200 m.

Bolt spacerkiem w półfinale

R. Leniarski twitteruje. Na żywo z Berlina ?

W ćwierćfinale biegu na 200 m w Berlinie, Bolt wygrał swój wyścig. Jego przewaga nad rywalami był tak duża, że kilkanaście metrów przed metą znacznie zwolnił i linię przekroczył w spacerowym tempie. Czas - 20,41. Czterech rywali było w ćwierćfinałach szybszych, a najlepszy rezultat uzyskał jego rodak Steve Mullings - 20,23. Więcej o tym biegu czytaj tutaj ?

Półfinał Bolta o 19.25. Relacja Z czuba i na żywo na Sport.pl

Więcej o MŚ w specjalnym serwisie Sport.pl - Berlin 2009 ?

Więcej o: