Rajd Barum

Rajd Barum

Rajd Barum jest organizowany od 1971 roku. Impreza jest klasyfikowana jako runda Mistrzostw Czech oraz Mistrzostw Europy, a od 2007 roku – także jako eliminacja cyklu IRC (International Rally Challenge).

Historia

Dziś Rajd Barum jest jedną z najpopularniejszych imprez w Europie, jednak początki „Barumki” nie wskazywały na ogromny sukces, jaki w przyszłości miała odnieść ta runda. W kalendarzu imprez amatorskich Rajd Barum pojawił się w 1971 roku. W 1972 roku podniesiono rangę imprezy, która odtąd stanowiła rundę Mistrzostw Czechosłowacji.

Rajd wzniósł się na wyżyny popularności dopiero w 1974 roku, kiedy zastąpił w kalendarzu słynny Rajd Wełtawy. Kierowcy i kibice pokochali asfaltowe trasy, przebiegające wokół czeskiego Zlin. Charakterystyka imprezy przewiduje zarówno szybkie OS-y, jak i kręte odcinki o niezwykle technicznym ukształtowaniu.

W 1983 roku Rajd Barum został podniesiony do rangi rundy eliminacyjnej Mistrzostw Europy. Od 2007 roku „Barumka” jest zaliczana do cyklu International Rally Challenge.

Kierowcy

Czeska impreza jest zdominowana przez krajowych kierowców, co potwierdza długa lista zwycięzców Rajdu Barum. Do 2016 roku Czesi triumfowali w „Barumce” aż 20 razy, a niekwestionowanym liderem na liście zwycięzców jest Jan Kopecký, który sześciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej rajdu. W 1999 roku triumfatorem okazał się nie kto inny, jak sam Janusz Kulig. Czeską imprezę dwukrotnie zdominował Belg Freddy Loix (w roku 2008 i 2010).

Inne rajdy samochodowe:

Rajd Hiszpanii - GP Belgii - Rajd Akropolu - Rajd Finlandii - Rajd Niemiec

Rajd Barum

Copyright © Agora SA