Haniebna postawa byłego piłkarza Barcelony i jego kolegi. Mają przyjąć rosyjskie paszporty

Malcom i Claudinho, piłkarze Zenitu Sankt Petersburg w ciągu kilku tygodni otrzymają rosyjskie paszporty - informuje rosyjski "Sport-Express". Obaj zawodnicy pochodzą z Brazylii, nie zagrali żadnego meczu w seniorskiej kadrze, a w przyszłości mogą grać dla reprezentacji Rosji.

Zenit Sankt Petersburg jest liderem ligi rosyjskiej po pierwszej części sezonu. Zespół prowadzony przez Siergieja Siemaka zdobył 42 punkty w 17 meczach i przegrał zaledwie jedno spotkanie - konkretniej 1:2 z Achmatem Grozny. Zdecydowanie najskuteczniejszym piłkarzem Zenita jest Malcom, czyli były piłkarz FC Barcelony, który ma 15 goli i siedem asyst w 23 meczach. Spory wpływ na grę lidera ligi rosyjskiej ma też Claudinho, który ma trzy gole i osiem asyst w 19 spotkaniach.

Zobacz wideo Minister sportu o zwolnieniach z wuefu. "To patologia. Powinno być odwrotnie"

Dwaj piłkarze Zenitu otrzymają rosyjskie paszporty za kilka tygodni. Sami wyszli z inicjatywą

Rosyjski dziennik "Sport-express" informuje, że Malcom i Claudinho mają wkrótce otrzymać rosyjskie paszporty. Z inicjatywą wyszli sami zawodnicy, a Zenit Sankt Petersburg wspiera ich w tej decyzji. O zgodzie na uzyskanie rosyjskich paszportów poinformował Aleksandr Miedwiediew, czyli prezes Zenita, w rozmowie z rosyjską agencją prasową TASS. - Otrzymaliśmy informację na ten temat i tym samym uszczęśliwiliśmy zawodników. Obywatelstwo sportowe nie jest równoznaczne z obywatelstwem narodowym. Musi upłynąć pewien czas, zanim będą mogli grać dla kadry Rosji - powiedział.

Warto dodać, że Malcom i Claudinho pochodzą z Brazylii, ale nie zagrali ani jednego meczu w seniorskiej kadrze w rozgrywkach FIFA czy CONMEBOL. Oficjalne przyznanie rosyjskich paszportów miałoby nastąpić w ciągu kilku tygodni. Luiz Fernando Garcia, agent obu piłkarzy zdradził, że brazylijska federacja nie przeszkodzi im w uzyskaniu rosyjskiego obywatelstwa, ale nie potwierdził informacji, że Malcom i Claudinho będą mogli grać dla reprezentacji Rosji. 

Anna Antseliowicz, prawnik sportowy wyjaśniła w rozmowie ze "Sport-Expressem", co musi się stać, żeby Malcom i Claudinho zagrali w kadrze Rosji. - Ważne są występy w zawodach organizowanych przez FIFA lub konfederację. Jeśli zawodnicy nie startowali w turniejach po ukończeniu 21. roku życia, to udział w igrzyskach olimpijskich nie będzie traktowany jako ograniczenie. Jeśli wszystko zostanie wykonane zgodnie z procedurą FIFA, to mogą występować w barwach Rosji - powiedziała Antseliowicz.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Jakie są opinie w Rosji pod kątem przyjęcia paszportów przez piłkarzy Zenita Sankt Petersburg? - Ta decyzja może być przyjęta z zadowoleniem. Obaj są czołowymi piłkarzami Zenitu i możemy tu mówić o wprowadzaniu ich do kadry - mówił Anatolij Byszowiec, trener kadry ZSRR w latach 1982-1988. Malcom i Claudinho występowali w olimpijskiej kadrze Brazylii na igrzyskach olimpijskich w 2021 roku w Tokio, gdzie zdobyli złoty medal po wygranej 2:1 w finale z Hiszpanią.

Więcej o: