Rosjanie zajęli znany stadion 9 lat temu. Tak teraz wygląda perełka za 400 mln dolarów

Jeden ze stadionów Euro 2012 Donbas Arena jest daleki od czasów świetności. Wszystko za sprawą ataków Rosjan, które sponiewierały obiekt, będący tylko przez pięć lat nowym domem Szachtara Donieck.

Donbas Arena w 2012 roku była jedną z aren mistrzostw Europy w piłce nożnej, organizowanych przez Polskę i Ukrainę. Powstała w 2009 roku, a koszt budowy wyniósł łącznie 400 milionów dolarów. Stadion, na którym odbył się między innymi półfinałowy mecz Hiszpanii z Portugalią, przez pewien czas był również nowym domem Szachtara Donieck. Obecnie obiekt ten jest daleki od tego, jak prezentował się w tamtym czasie.

Zobacz wideo Listkiewicz zainterweniował w PZPN. "Reprezentacja musi latać osobno"

Donbas Arena zniszczona przez Rosjan. "Wszędzie panuje upadek i śmierć"

Początek upadku Donbas Areny miał miejsce w 2014 roku, kiedy po wkroczeniu Rosjan na Donieck stadion został ostrzelany. Wówczas świat obiegły zdjęcia uszkodzonego obiektu, który nie nadawał się już do użytku. Obecnie sytuacja jest równie zła, na co wpływ ma trwająca wojna. Dowodem jest nagranie, umieszczone w mediach społecznościowych przez Olega Barkowa, rzecznika i specjalisty ds. PR w Szachtarze. "Donbas Arena. Trudno to oglądać bez łez. Tam, gdzie jest "rosyjski pokój", wszędzie panuje upadek i śmierć. Ale na pewno wrócimy" - czytamy w opisie.

Otoczenie stadionu jest porośnięte chwastami, a w dalszej perspektywie można dostrzec powybijane okna. Obiekt ten nie nadaje się do użytku i w niczym nie przypomina miejsca, w którym 11 lat temu rozgrywała się walka o mistrzostwo Europy, a dziewięć lat wstecz mecze rozgrywał Szachtar. "9 lat temu wszystko było idealne. A teraz - trawa, chwasty, zardzewiałe wejście... Tacy są rosyjscy właściciele. Wszystko zostanie zrujnowane, wszystko zostanie zniszczone" - podkreślił w mediach społecznościowych Witalij Owczarenko, który jest mocno powiązany z drużyną z Doniecka.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Sytuacja ta sprawiła, że Szachtar musiał szukać nowego miejsca, gdzie mógłby rozgrywać mecze ligowe, ale przede wszystkim spotkania w europejskich pucharach. W poprzednim sezonie mistrzowie Ukrainy rozgrywali mecze Ligi Mistrzów na stadionie Legii Warszawa. Teraz areną zmagań zespołu z Doniecka będzie Volksparkstadion w Hamburgu. 

W najnowszej edycji LM Szachtar będzie rywalizował w grupie H, gdzie zmierzy się z FC Barceloną, FC Porto i Royal Antwerp.

Więcej o: