Szykujcie się na Kolosy

Idzie wiosna, więc, jak co roku, do Gdyni na swoje święto zjeżdżają się globtroterzy. Od 11 do 13 marca podczas 18. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów spotkamy wszystkich, którzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy realizowali najciekawsze przedsięwzięcia eksploracyjne. Będą: Olek Doba, Marcin Tomaszewski, Andrzej Ciszewski, żeglarze z ?Selmy? i wielu innych.

Finał imprezy, podczas którego zostaną wręczone Kolosy, najważniejsze polskie nagrody podróżnicze, poprowadzą Kinga Baranowska i Tomek Michniewicz. Kolosy to największa tego typu impreza w Europie.

Przez trzy dni, od piątkowego przedpołudnia do niedzieli wieczór, w hali Gdynia Arena oraz w salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego odbędzie się blisko sto prezentacji, pokazów zdjęć oraz filmów, przedstawiających najbardziej interesujące polskie dokonania podróżnicze 2015 roku.

Największa różnorodność, tradycyjnie, w kategorii "Podróże". Będzie kilka świetnych wypraw rowerowych, m.in. trawers jednego z najgorętszych miejsc na naszej planecie, Pustyni Danakilskiej w Etiopii (sobota) oraz (w różnych wariantach - jesienno-tybetańskim, zimowym i sztafetowym) przeprawy na dwóch kółkach przez Chiny . Z kolei Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan opowiedzą - również w sobotę - o trzech miesiącach spędzonych na Wielkim Szlaku Himalajskim (1700 km przez Nepal piechotą ze wschodu na zachód najwyższych gór świata), a Dominik Szmajda (w piątek) o marszu do samego "jądra Afryki" . Nie zabraknie też naprawdę ambitnych i wymagających wypraw rodzinnych - dwóch dookoła świata i jednej, za to dogłębnej, po Indiach (na to warto zarezerwować czas w piątek po południu).

Niebywała gratka szykuje się w tym roku dla żeglarzy. O swoich rekordowych na skalę światową osiągnięciach opowiedzą uczestnicy rejsów w najzimniejsze rejony Ziemi jachtami "Selma" i"Katharsis II" . Ich załogi dotarły na oblewające Antarktydę Morza Rossa, osiągając "żeglarski Mount Everest" - Zatokę Wielorybią. Będzie też coś o wydarzeniach z drugiej strony globusa - rejsie jachtem "Barlovento II" tak daleko na północ jak jeszcze nikt wcześniej (wszystkie trzy prezentacje w sobotę przed południem). Mało tego - Super Kolosa za całokształt osiągnięć i wybitny wkład w rozwój polskiego żeglarstwa otrzyma człowiek-instytucja, w latach 2000-2010 członek Kapituły Kolosów, wychowawca kilku pokoleń pasjonatów morza, kpt. Wojciech Jacobson .

Choć OSPŻiA odbywają się w Gdyni, zawsze mocną reprezentacją mają na ich alpiniści. Tak samo będzie za niespełna trzy tygodnie. W sobotni wieczór Marcin Tomaszewski zrelacjonuje wytyczenie nowej polskiej drogi na północnej ścianie Trollveggen w Norwegii, którego dokonał wspólnie z Markiem Raganowiczem ostatniej zimy (!), a Wojciech Ryczer z Marcinem Rutkowskim i Rafałem Zającem opowiedzą o wspinaczce na niezdobyty dotąd sześciotysięcznik San Lian South East w masywie Minya Konka w chińskiej prowincji Syczuan. W niedzielę pojawi się natomiast Monika Witkowska , która od niedawna ma prawo z satysfakcją nosić na czole Koronę Ziemi, oraz nie przewidywalna ekipa Nanga Dream , świeżo po powrocie spod ściany Rupal.

Z wypraw jaskiniowych najciekawiej zapowiada się kolejna odsłona eksploracji "chińskich podziemi" przez Andrzeja Ciszewskiego, najczęściej nagradzanego i wyróżnianego człowieka w historii Kolosów, bezapelacyjnie też jednego z najlepszych na świecie grotołazów, oraz prezentacja "Pod podszewką Tatr" o pełnej niespodzianek eksploracji Bandziocha Kominiarskiego w Tatrach Zachodnich.

Ale to oczywiście nie wszystko.

Na początku wspomnieliśmy o Olku Dobie . Najbardziej rozpoznawalny w tej chwili polski podróżnik w ubiegłym roku nie tylko odpoczywał po swojej drugiej wyprawie transatlantyckiej, zbierał laury i spisywał wspomnienia, ale również przygotowywał się do następnej ekspedycji. W Gdyni laureat Super Kolosa 2011 opowie o tym, co zamierza, i gdzie najprawdopodobniej spędzi swoje siedemdziesiąte urodziny.

Rzecz jasna będą też inni "stali bywalcy": znakomita himalaistka, Kinga Baranowska , oraz dziennikarz radiowy i autor książek, Tomek Michniewicz , w niedzielę poprowadzą wspólnie finał Kolosów, Piotr Strzeżysz przypomni się retrospektywą o swoim rowerowym życiu, a Łukasz Supergan opowie o tym, jak mu się szło przez Pireneje.

Oprócz tego: premiery książek i spotkania z ich autorami (w sali seminaryjnej hali Gdynia Arena), salon mediów podróżniczych, salon sprzętu outdoorowego, wystawa FotoGlob, warsztaty (m.in. o tym, jak podróżować naprawdę tanio, a przy tym bezpiecznie) i wszystko, czego nie da się ująć w programie: długo wyczekiwane spotkania, zaskakujące nowe znajomości, lawiny pomysłów na nowe wyprawy i mnóstwo energii.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów - statuetek za dokonania roku, które Kapituła nagrody przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm , Eksploracja jaskiń , Podróże ,Żeglarstwo i Wyczyn roku . W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności.

Kolosy odbędą się w hali Gdynia Arena oraz w nowoczesnym obiekcie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznym (Aleja Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Warto dodać, że w tym roku po raz pierwszy przed halą stanie telebim, na którym z zewnątrz będzie można śledzić prezentacje pokazywane w dużej sali.

Więcej informacji organizacyjnych na  www.kolosy.pl i na  Facebooku .

Organizatorami XVIII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i agencja MART. Organizatorem Nagrody KOLOSY jest MART.