EL. MŚ 2014. Serhij Krawczenko strzelił gola Polsce, wraca do kadry Ukrainy

Mychajło Fomienko, selekcjoner Ukrainy, podał kadrę na mecze z Polską (22 marca) i Mołdawią (26 marca) w eliminacjach do mundialu w 2014 roku. I zaskoczył, powołując Jarosława Rakickiego, Serhija Krawczenkę i Wołodymira Gomieniuka.

Przyszłotygodniowe spotkanie na Stadionie Narodowym może rozwiać marzenia Ukraińców o wyjeździe na mundial do Brazylii. Po trzech meczach drużyna ma tylko dwa punkty, podczas gdy prowadząca w grupie H Czarnogóra - aż 10 (w czterech spotkaniach), a zajmująca trzecie miejsce Polska - pięć. Ukraińców po raz pierwszy w tych eliminacjach poprowadzi Fomienko, który w grudniu został następcą Olega Błochina. W jego kadrze wielkich sensacji nie ma, bo - jak mówi Fomienko - nie czas na eksperymenty. Ale zaskoczenie jest - szczególnie z powodu powołania Rakickiego. 24-letni stoper Szachtara dał się poznać z tego, że niezbyt poważnie traktuje występy w reprezentacji. W lutym odmówił gry przeciwko Norwegii, tłumacząc się kontuzją, co nie przeszkodziło mu kilka dni później wystąpić w zespole klubowym. Ale selekcjoner największy problem ma właśnie ze środkowymi obrońcami, bo pewniak Dmytro Chigrinski, były zawodnik Barcelony, stracił miejsce w klubowej jedenastce Szachtara.

Niespodzianką jest też nominacja dla Serhija Krawczenki z Dnipra Dniepropietrowsk. 30-letni pomocnik dotychczas dziewięciokrotnie zagrał w reprezentacji. Jedynego gola strzelił pięć lat temu w towarzyskim meczu z Polską w Łodzi (1:1). Aż cztery lata na powołanie czekał Gomieniuk z Arsenału Kijów. Należy do napastników, jakich Ukraińcom bardzo brakuje. 27-latek w "sbirnej" rozegrał dotąd osiem spotkań, ale ani razu nie pokonał bramkarza rywali.

Kadra Ukrainy. Bramkarze: Andrij Piatow (Szachtar), Ołeksandr Gorianow (Metalist Charków), Rustam Chudrzamow (Ilczywiec Mariupol); obrońcy: Wiaczesław Szewczuk, Oleksandr Kuczer, Rakicki (wszyscy Szachtar), Jewhen Chaczeridi, Jewhen Selin (Dynamo), Witalij Mandziuk, Artem Fedeckij (Dnipro), Bohdan Butko (Ilczywiec); pomocnicy: Ołeh Husiew, Denis Garmasz, Andrij Jarmołenko, Roman Bezus (Dynamo), Jewhen Konopljanka, Rusłan Rotań, Krawczenko (Dnipro), Mykoła Moroziuk (Metalurg Donieck), Taras Stepanienko (Szachtar), Tymoszczuk (Bayern); napastnicy: Jewhen Selezniow, Roman Zozulia (Dnipro), Marko Dević (Metalist), Wołodymir Gomieniuk (Arsenał Kijów).

Więcej o: