Mundial 2018. Nazywali ich kiedyś szumowinami futbolu. Dziś to po prostu drużyna, która wie, czego chce. Portugalczykom chciała wbijać gole, a nie bawić się piłką

- Świat się zmienił, już nie będziemy potęgą. Ale kulturę piłkarską mamy nadal wspaniałą - mówi Oscar Tabarez. Mały Urugwaj znów jest w ćwierćfinale MŚ.
Russia Soccer WCup Uruguay Russia Russia Soccer WCup Uruguay Russia Fot. Efrem Lukatsky / AP Photo

Na dansingu przy Fiszcie rosyjski didżej gra latynoskie hity o trudnej i o łatwej miłości, a panowie proszą panie. Tu para tańczy tango, tam cała grupa robi węża, a gdy zabrzmi "Despacito", będzie już pomieszanie z poplątaniem. Urugwajscy kibice zatańczą z rosyjskimi dziewczynami, Australijczyk z dmuchanym kangurem, Rosjanie przebrani za Peruwiańczyków będą obserwować. Tylko pokonanych na Fiszcie Portugalczyków brak. A policjanci robią zasadnicze miny i trzymają dystans, ale jeszcze chwila i nóżka będzie chodzić.

To są piękne chwile mundiali: już dawno po meczu, Urugwaj jest w swoim hotelu. Edinson Cavani, strzelec dwóch goli, które wyeliminowały w 1/8 finału Portugalię, przeszedł już utykając przez wiwatujący tłum. Cebolla Rodriguez, didżej kadry, zagrał już w strefie wywiadów swój reggaeton z głośnika, wciśniętego do specjalnego koszyczka na termos i tykwę do mate. Koszyczek ma herb Penarolu Montevideo i zdjęcia córek Cebolli, a muzyka była tak głośna, że gdyby akurat tam stał Cavani, to ze swoim dziecięcym głosem mógłby się nie przebić. - Gol to gol. Po prostu część meczu. A prawdziwe przeżycie to zobaczyć radość w oczach kolegów, zobaczyć jak nasi kibice świętują, tutaj i w Urugwaju. Musiałem zejść z boiska, bo coś mnie zakłuło w mięśniu, nie było szansy, żeby to rozbiegać. Ale jestem dobrej myśli, że zagram w ćwierćfinale z Francją - mówił Cavani, zanim drużyna odjechała.

Urugwaj, czyli wojna minus strzelanie

A kibice pod stadionem Fiszt jeszcze nie chcą się rozejść. Przed chwilą didżej grał coś o wakacyjnej miłości i nadchodzącym rozstaniu, ale to nie jest żadne pożegnanie. Urugwaj gra dalej. Następny przystanek: Niżny Nowogród. Przystanek dla piłkarzy i dla tysięcy kibiców, którzy przylecieli do Rosji za reprezentacją. Tak jak tysiące Argentyńczyków, Kolumbijczyków, Meksykanów, Peruwiańczyków.

Ameryka Łacińska daje temu mundialowi inne życie. Powtórkę z Brazylii, tyle że w mistrzostwach na tamtym kontynencie to było oczywistością. A teraz oni robią sobie kolejny mundial u siebie, tysiące kilometrów od domu. I nieważne, czy Urugwajczycy, Kolumbijczycy, czy Meksykanie, gdy rykną swój hymn, przechodzą ciarki. Jeden z polskich piłkarzy opowiadał po meczu z Kolumbią, że już przy hymnie poczuł, że może być po wszystkim. W sobotę w Soczi mogli się tak poczuć Portugalczycy.

George Orwell napisał kiedyś, że międzynarodowy sport to wojna minus strzelanie. Do nikogo w mundialu to nie pasuje lepiej niż do Urugwaju. Kiedyś, w latach 80. i 90. nazywano to urugwajskie wojsko  - cytat z Anglii - "piątą kolumną, bijącą w moralność futbolu na oczach całego świata". Bo kadra Urugwaju zawsze miała wtedy jakiegoś brutala i grała w piłkę tak, żeby jak najmniej było gry w piłkę. Po meczu Urugwajczyków ze Szkotami sekretarz szkockiej federacji nazwał rywali szumowinami, a Alex Ferguson, który wtedy prowadził Szkotów, dodawał, że Urugwajczycy nie mieli żadnego szacunku dla ludzkiej godności.

Najbardziej konkretna drużyna mundialu

Teraz brutalności nie ma, jest zdecydowanie. Urugwaj to jak do tej pory najbardziej konkretna drużyna mundialu. Nie bawi się w coś, czego nie umie. A po jego piłkarzach widać, że ich cieszy poświęcanie się na boisku. "Duma". "Dla tej koszulki". "Ważne, że wszyscy się poświęcili" - do tego się sprowadzały rozmowy pod szatnią. - My mamy dobre nastawienie: futbol jest właśnie poświęcaniem się. Popełniliśmy w meczu z Portugalią błąd, po którym padła wyrównująca bramka, ale nastawienie cały czas było dobre. Poświęcenie, skupienie, intuicja taktyczna. Dlatego okazaliśmy się silniejsi. Portugalczycy mieli częściej piłkę. Założenie, że posiadanie piłki prowadzi do większej liczby szans na gola, jest bardzo popularne. Ale jest też nieprawdziwe. Pracowałem we Włoszech, tam się nie modlą do posiadania piłki. I tam sobie utrwaliłem, że nie musisz mieć przewagi w posiadaniu, żeby zadać rywalowi wiele bólu - mówił Tabarez. O urazie Cavaniego mówił spokojnie. Po pierwsze, do piątkowego ćwierćfinału - Urugwaj wraca do niego po ośmiu latach przerwy - jeszcze trochę czasu. Po drugie, Urugwaj w ostatnich eliminacjach mundialu przerabiał już różne warianty. Grał nawet z konieczności bez Cavaniego i Suareza i też sobie radził. Trzeba się tylko było jeszcze bardziej poświęcić.

Przeszłe sukcesy wysysane z mlekiem matki

- U nas się oddycha futbolem. Wysysasz z mlekiem matki przeszłe sukcesy piłkarskie Urugwaju. Piłka to pierwszy prezent dla dziecka. Wszyscy grają w piłkę. Dlatego do kadry przebijają się tylko najlepsi. I od małego rywalizują - mówił Diego Godin, gdy Urugwajczycy byli na meczu towarzyskim w Polsce. Ta rywalizacja od małego, i łatwość odnalezienia się w zagranicznych ligach, wynikająca z tego, że w Urugwaju każdy kto chce zrobić karierę, musi wyjechać, to fundamenty sukcesu. Jak powiedział jeden z urugwajskich piłkarzy, w tym kraju jest taka konkurencja, że żaden piłkarz nie może sobie pozwolić na to, by nie być dorosłym po skończeniu 18 lat.

- Świat się zmienił, my już nie jesteśmy punktem odniesienia w świecie futbolu. Kiedyś byliśmy mistrzami świata, dziś nie jesteśmy potęgą. Ale kulturę piłkarską nadal mamy jedną z najlepszych na świecie. U nas się piłką interesuje każdy, o wynik meczu dopytują dzieci i staruszki, które może nawet nigdy nie były na stadionie - mówił trener Oscar Tabarez. Wielbiciel Chopina, były nauczyciel, który postanowił, że oduczy piłkarzy reprezentacji tych odruchów załatwiania wszystkiego na boisku siłą i zastraszaniem. Oduczył, a nauczył innego futbolu, wiary w siebie, powtarzalności. Po 12 latach na czele kadry, mimo choroby która czasem skazuje go na jazdę na wózku, a w najlepszym razie na wspieranie się kulami, nie ma dość. Uczenia kadry, ale też całego Urugwaju. Na konferencji przed 1/8 finału apelował do urugwajskiego rządu, by poparł uchwalenie ustawy gwarantującej wyższe wydatki na edukację. - Co nam po wygraniu mundialu - mówił - jeśli nasze dzieci nadal nie będą wiedziały, gdzie leży Rosja?

Więcej o: