Mistrzostwa świata w piłce nożnej. Brazylia - Szwajcaria. Dzień niespodzianek! Brazylia remisuje w swoim pierwszym meczu

Neymar nie poprowadził reprezentacji Brazylii do pierwszego zwycięstwa na mundialu w Rosji. Zespół Canarinhos zaledwie zremisował 1:1 ze Szwajcarią. To druga niedzielna niespodzianka na mistrzostwach świata, wcześniej obrońcy mistrzowskiego tytułu, Niemcy, przegrali 0:1 z Meksykiem.

"Coś więcej, niż wyjście z grupy"

- Nie możemy tylko się bronić, jeśli chcemy zrealizować nasz cel, będziemy atakować. Musimy prowokować przeciwnika. Pragniemy czegoś więcej niż awansu do najlepszej szesnastki turnieju - mówił przed rozpoczęciem mistrzostw Vladimir Petković, selekcjoner reprezentacji Szwajcarii.

I rzeczywiście, Szwajcarzy mecz z Brazylią zaczęli bardzo ofensywnie. Chcieli pokazać, że przeciwnika się nie boją, i będą bardzo trudnym rywalem. Najpierw strzelał bowiem Blerim Dzemaili, po nim uderzał Haris Seferović. W dalszej części pierwszej połowy - mimo wyrównanej gry - dobre okazje tworzyli sobie jednak już tylko zawodnicy Canarinhos.

Brazylia - Szwajcaria Brazylia - Szwajcaria FELIPE DANA/AP

Pierwsze poważne zagrożenie Brazylijczycy stworzyli w 16. minucie, Willian zszedł ze skrzydła do środka pola, i zagrał piłkę wzdłuż bramki. Żaden z jego kolegów nie zdołał jednak wykorzystać tego dogrania. Swoją okazję zawodnicy trenera Tite zamienili jednak na gola już cztery minuty później. Piłkę z pola karnego Szwajcarów wybijał Steven Zuber, przed "szesnastką" przejął ją Philippe Coutinho, i pięknym strzałem pokonał Yanna Sommera. Przy uderzeniu 26-latka golkiper Borussii Moenchengladbach nie miał żadnych szans.

Do końca pierwszej połowy Brazylia kontrolowała grę, ale nie potrafiła zdobyć kolejnej bramki. Szwajcarzy grali dobrze w obronie, chwilami jednak zbyt agresywnie.

Russia Soccer WCup Brazil Switzerland Russia Soccer WCup Brazil Switzerland Fot. Felipe Dana / AP Photo

Od początku drugiej połowy znów mocniej zaatakowała Szwajcaria. Piłkarze Petkovicia grę po przerwie zaczęli bardzo ofensywnie, stosując wysoki pressing. A ten okazał się bardzo skuteczny, najbardziej w 50. minucie, kiedy Helweci wywalczyli rzut rożny. Z niego idealnie dograł Xerdan Shaqiri, a po jego dośrodkowania bramkę wyrównującą zdobył Steven Zuber.

Skrzydłowy reprezentacji Szwajcarii urwał się Mirandzie, który zgubił krycie, i pozwolił rywalowi na strzelenie gola.

Polowanie na Neymara

- Nie wiem, gdzie kończy się potencjał Neymara, jego umiejętności techniczne i możliwości kreowania gry są imponujące. Jest bardzo niebezpieczny - charakteryzował grę swojego zawodnika Tite.

Neymar ze Szwajcarami swoich możliwości jednak nie pokazał. Od początku był zagubiony, nie miał pomysłu na sforsowanie obrony rywala, a jego drybling nie działał tak skutecznie, jak w meczach towarzyskich. Pierwszy celny strzał oddał dopiero w 78. minucie, później w 86.. W dodatku był jednym z najczęściej faulowanych piłkarzy na boisku. Za nieprzepisowe powstrzymywanie gwiazdy PSG,  żółtymi kartkami zostało ukaranych aż trzech zawodników szwajcarskiego zespołu: Stephan Lichsteiner, Fabian Schar i Valon Behrami.

Brazylia jak Niemcy

Brazylia w swoim pierwszym meczu na mundialu w Rosji poszła w ślady Niemców - zawiodła. Bo drużyna naszpikowana gwiazdami, podobnie jak aktualni mistrzowie świata - którzy przegrali 0:1 z Meksykiem -, jest jednym z głównych faworytów do końcowego triumfu w rosyjskim turnieju. W niedzielę swoich możliwości jednak nie udowodniła. W końcówce starcia ze Szwajcarią stworzyła sobie kilka dobrych okazji, ale marnowali je kolejno Neymar, Willian, czy Miranda.

Przed zespołem Tite, mecze z Serbią i Kostaryką, i to w nich Brazylia będzie musiała walczyć o zwycięstwa.

Brazylia 1:1 Szwajcaria

20` Coutinho - 50` Zuber