Jan Urban dla Sport.pl: "Hiszpanie sami sobie robią pod górkę"

W środowe przedpołudnie, na dzień przed rozpoczęciem mundialu, został zwolniony selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Julen Lopetegui. Stało się tak po tym, jak Real Madryt ogłosił, że w przyszłym sezonie zostanie on nowym szkoleniowcem Królewskich. Zdaniem byłego trenera Legii, Lecha czy Osasuny Pampeluna, Jana Urbana władze hiszpańskiej federacji same robią pod górkę reprezentacji. "Taka zmiana trenera jest na rękę dla rywali, bo wprowadza chaos w poczynania zespołu" - skomentował Urban w rozmowie ze Sport.pl
Soccer WCup 2018 Qualification Liechtenstein Spain Soccer WCup 2018 Qualification Liechtenstein Spain Gian Ehrenzeller / AP

Michał Szumański: Jak pan ocenia środowe zwolnienie trenera Lopeteguiego?

Jan Urban: Co można powiedzieć o takiej decyzji. To jest coś tak niespotykanego, że ciężko to zrozumieć, że stało się to w tak rozwiniętym piłkarsko kraju jak Hiszpania, praktycznie na dzień przed mundialem.

Ktoś musiał poczuć się bardzo urażony. Podejrzewam, że mowa o prezydencie federacji. Z tego co czytałem, to nic nie wiedział o żadnych negocjacjach. Jednak jeżeli była taka klauzula w kontrakcie trenera, to nic nie stało na przeszkodzie, aby powiadomić prezesa federacji, że są prowadzone takie negocjacje. Na pewno można to było rozwiązać tę sprawę w inny sposób. Najważniejsze jednak w tym wszystkim będzie to, jak drużyna zareaguje na zwolnienie trenera. Zobaczymy jak to będzie.

Włochy Włochy FRANCISCO SECO/AP

Chyba mało kto spodziewał się, że na raptem kilkadziesiąt godzin przed meczem Hiszpanii z Portugalią, dojdzie do zmiany selekcjonera

Na pewno jest to bardzo niespotykana sytuacja. Już nawet bardzo podobnie mówiliśmy, kiedy doszło do zwolnienia selekcjonera reprezentacji Japonii. Bo taka zmiana trenera jest na rękę dla rywali, bo wprowadza chaos w poczynania zespołu. Mówimy tutaj przecież o jednym z głównych faworytów do wygrania mundialu. Można powiedzieć, że Hiszpanie sami sobie robią pod górkę.

Mówi się, że jeszcze w środę tuż przed konferencją, na której została ogłoszona decyzja o zwolnieniu selekcjonera, u prezesa federacji była grupa piłkarzy, która apelowała do niego, aby nie zwalniał trenera. Czy zignorowanie próśb zawodników, może się odbić na ich moralach czy na jakości gry?

To normalna rzecz, że w takiej sytuacji piłkarze idą do prezesa federacji i proszą o pozostanie selekcjonera na stanowisku. Nie zapominajmy, że przecież Hiszpania grała nie tylko efektywnie, ale i bardzo widowiskowo w eliminacjach. Wszyscy stawiają tę reprezentację wśród faworytów, do wygrania tej imprezy obok Niemiec czy Brazylii.

Jak Pana zdaniem poradzi sobie Hiszpania?

Jeżeli ktoś tam będzie ze sztabu Lopeteguiego, no to jakoś sobie poradzą. Wydaje mi się, że wszystko co mieli przepracować, to już przepracowali. Trudno, żeby na tym etapie przygotowań ktoś coś cokolwiek zmienił, czy to będzie nowy selekcjoner, czy byłby to Julen. Wszystko co trzeba było wypracować czy nawet ustalić skład na pierwszy mecz to wszystko zostało już zrobione. Ta drużyna na pewno jest przygotowana w 100% pod względem przede wszystkim taktycznym, także mentalnym. Wiadomo, że takie coś zakłóca myślenie i mówienie tylko o mundialu, bez wspominania o tym co się stało z trenerem. To na pewno ma jakiś wpływ. Natomiast pod względem czysto sportowym, mówię tutaj o przygotowaniu motorycznym czy też taktycznym, po tych spotkaniach które rozegrała już reprezentacja, to to wszystko zostało już wypracowane.

Dalej należy ich traktować, jako faworytów do wygrania mistrzostwa?

Dla nas wszystkich jest zagadką jak poradzi sobie Hiszpania, bo takiej sytuacji jeszcze nigdy nie obserwowaliśmy na poziomie reprezentacji, żeby trener był zwalniany na kilka dni przed meczem. W lidze owszem zdarzają się takie sytuację. Hiszpanie na pewno nie zapomnieli grać i wciąż należy do faworytów do wygrania mundialu. Tak jak już mówiłem, na tym etapie ani nowy selekcjoner, ani sam Julen nie dokonałby już żadnych większych zmian w sposobie grania przez reprezentację, po tym co zostało już wypracowane na treningach. Gdyby w hiszpańskiej kadrze nastąpiła zmiana całego sztabu, to jest zupełnie inna sprawa. Wyobraźmy sobie sytuację, w której w podobnej sytuacji zostaje zwolniony Adam Nawałka i przychodzi w to miejsce kompletnie nowy sztab, przed samym meczem czy mundialem, no to to by zmieniło postać rzeczy. Jeżeli jednak Ci ludzie, którzy byli na co dzień w reprezentacją zostaną, czy nawet selekcjoner zostanie wybrany spośród starego sztabu, tak jak mówiło się o Fernando Hierro (Hierro został nowym selekcjonerem. Rozmowa była przeprowadzona przed ogłoszeniem decyzji - przyp. red.) , to wcale to nie musi być tak wielki wstrząs.

Kto Pana zdaniem w tej historii pełni rolę swego rodzaju czarnego charakteru? Trener, który podpisuje kontrakt z klubem na kilka dni przed mundialem oraz tuż po ogłoszeniu przedłużenia jego umowy z federacją, czy prezes związku, który zwalnia selekcjonera na dwa dni przed meczem z Portugalią?

Wydaje mi się, że prezydent federacji nie robiłby żadnego negatywnego kroku, by przeszkodzić reprezentacji w osiągnięciu jak najlepszego wyniku, bo to w jego interesie jest, aby kadrze dobrze poszło. Wiadomo, że federacje żyją z dorosłej reprezentacji. Nie oszukujmy się. Natomiast moim zdaniem być może tam była jakaś dżentelmeńska umowa, albo nawet spisana na papierze, a ktoś ją po prostu zerwał. Nie wiem jednak kto. Tak jak jednak mówiłem, prezes federacji na pewno nie zrobiłby tak drastycznego kroku, gdyby nie poczuł się urażony.

Być może też trener Lopetegui to źle rozegrał, albo informacja o tym, że będzie trenerem Realu za wcześnie wyciekła. Być może było to ustalone tak, że informacja miała ujrzeć światło dzienne dopiero po mundialu, albo chociaż w trakcie, bo w takiej sytuacji na pewno nie zwalniali by trenera. Natomiast jeżeli ta informacja wyciekła, to i Real Madryt musiał już powiedzieć, że jest dogadany z Lopeteguim. Dla nas, czyli dla osób postronnych może być kilka wersji, dlaczego ktoś to źle rozegrał.

Więcej o: