MŚ 2018. ISIS znowu straszy przed mundialem. "Putin, jesteś niewierny. Zapłacisz za zabijanie muzułmanów"

Bojownicy ISIS opublikowali kolejny propagandowy plakat. Tym razem grożą Władimirowi Putinowi. I znowu wyraźnie wskazują na cel ataku terrorystycznego mistrzostwa świata w piłce nożnej, które za niespełna dwa miesiące rozpoczną się w Rosji.

Z przodu: wynurzający się z wybuchu dżihadysta z bronią. W tle: prezydent Rosji na celowniku i piłkarski stadion pełen kibiców. A do tego podpis: 'Rosja - 2018. Putin, jesteś niewierny. Zapłacisz za zabijanie muzułmanów.'

Bojownicy ISIS opublikowali kolejny propagandowy plakat, który od kilku dni krąży po internecie.

ISIS grozi prezydentowi Rosji
Internet

Rosja jest na celowniku 'Państwa Islamskiego' głównie z powodu udziału w wojnie w Iraku oraz ostatnio w Syrii, gdzie Putin w walce z terroryzmem otwarcie wspiera prezydenta Baszara al-Asada.

Islamscy terroryści już od jesieni ubiegłego roku zajmują się zbliżającymi się mistrzostwami. Rozpowszechniają plakaty nawołujące do terroryzmu. I publikują na nich nie tylko podobizny Putina, ale także piłkarskich supergwiazd - m.in. Leo Messiego (z zakrwawioną twarzą) czy Neymara (błagającego o litość).

.
internet

"Zagrożenie jest duże, nawet bardzo duże"

- Na imprezę piłkarską przyjadą setki tysięcy kibiców z całego świata. Udany atak w Rosji byłby dla ISIS niezwykle skutecznym środkiem propagandy. Dlatego zagrożenie jest duże, a nawet bardzo duże. Ale Rosja doskonale zdaje sobie z tego sprawę - uważa Matthew Henman, specjalista z brytyjskiego ośrodka analitycznego IHS Markit.

Rosja od dłuższego czasu przygotowuje się do zabezpieczenia MŚ. Szkoli wojsko, policję, współpracuje też z zagranicznymi służbami (m.in. izraelskim wywiadem). Od wielu miesięcy ma też pod obserwacją rodzime grupy chuliganów (rok temu Putin zaostrzył kary za wybryki na stadionach). I zapewnia, że mundial będzie bezpieczny. Tak samo, jak bezpieczne były zorganizowane cztery lata temu igrzyska w Soczi.

Neymar ISIS
Internet

MŚ w Rosji rozpoczną się 14 czerwca i potrwają do 15 lipca. Rozegrane zostaną na 12 stadionach w 11 miastach: Moskwie (mecz otwarcia i finał), Jekaterynburgu, Kaliningradzie, Kazaniu, Niżnym Nowogrodzie, Rostowie nad Donem, Sankt-Petersburgu, Samarze, Sarańsku, Soczi i Wołgogradzie.

Polska pierwszy mecz na MŚ zagra 19 czerwca w Moskwie z Senegalem. Pięć dni później w Kazaniu zmierzy się z Kolumbią, a 28 czerwca w Wołgogradzie z Japonią.

Więcej o: