MŚ 2014. Piosenki na mundial. Pitbull z Jennifer Lopez, Santana z Aviciim, Shakira z hitem

Pitbull z Jennifer Lopez, Carlos Santana z Wyclefem Jeanem i Aviciim czy nowy hit Shakiry (z gościnnym występem piłkarzy w teledysku)? Która piosenka będzie największym przebojem mundialu w Brazylii? Posłuchajcie i oceńcie!

Oficjalna piosenka - "We Are One (Ole Ola)" - Pitbull, Jennifer Lopez, Claudia Leitte

Możecie płakać, krzyczeć i tupać nogami, ile wlezie, ale to nie zmieni faktu, że do nagrania Oficjalnej Piosenki (koniecznie wielkimi literami) mundialu wyznaczono Pitbulla, autora co drugiej piosenki powstałej w ostatnich latach. "Jesteśmy jednością" zaśpiewała z nim Jennifer Lopez, którą wszyscy pamiętamy zapewne z "Let's Get Loud", któremu towarzyszył klip, nakręcony podczas MŚ kobiet w 1999 r. W piosence pojawia się też brazylijska piosenkarka Claudia Leitte.

Jeżeli, podobnie jak ja, nie możecie wytrzymać klubowego, standardowego rytmu, bijącego spod zwrotki Pitbulla, może ucieszyć was, że wersja teledyskowa różni się nieco od oficjalnej i... wydaje się trochę bardziej strawna. Klip kręcono oczywiście w Brazylii w Fort Lauderdale na Florydzie.

Pierwsze reakcje prasy muzycznej są zaskakująco pozytywne. Pisze się m.in., że to utwór zdecydowanie lepszy od "Waka Waka" Shakiry z mundialu w RPA. Cóż, muszę przyznać, że po kilku przesłuchaniach robi się niepokojąco znośny. Może się nadać na gorące, letnie, brazylijskie noce.

Oficjalny hymn - "Dar um Jeito (We Will Find a Way") - Santana, Wyclef, Avicii, A. Pires

Oficjalna Piosenka to nie to samo co Oficjalny Hymn. Ten drugi również zostanie wykonany przed meczem Brazylia - Chorwacja, podczas ceremonii otwarcia, a zrobią to Carlos Santana (słychać tę gitarę), Wyclef Jean (podpisano jako Wyclef), Avicii (słychać typowy dla niego beat) i Alexandre Pires (brazylijski wokalista).

"Znajdziemy Sposób" także nie brzmi jak największe osiągnięcie muzyki rozrywkowej, ale podobnie buja i wydaje się niezłą propozycją na taką imprezę. Wiadomo, że nic nie zastąpi "Copa de la Vida" Ricky'ego Martina.

Nowa piosenka maskotki? "La La La (Brazil 2014)" - Shakira (i Carlinhos Brown)

Zupełnie niedawno pojawił się w sieci klip do najnowszego singla z ostatniej płyty Shakiry, "Dare (La La La)". Nieco dziwny, Shakira znowu trochę niepokojąco tańczy, a muzyka jak w co drugiej popowej piosence ostatnich miesięcy. I do tego klasyczny, wywołujący śmiech tekst.

Aż tu nagle, "chwilę" później, otrzymujemy teledysk do piosenki "La La La (Brazil 2014)", która znalazła się też na płycie "One Love, One Rhythm", czyli oficjalnej składance piosenek MŚ 2014 (w sklepach od maja). Wystarczyło nieco zmienić tekst, by kojarzył się z piłką nożną, zaprosić kilka piłkarskich gwiazd (jak zobaczycie, głównie z Barcelony) do klipu i voila! Mamy naprawdę fajny utwór, który może być największym hitem tych mistrzostw. Czy Shakira (wspierana przez Brazylijczyka Carlinhosa Browna) utrzyma passę?

Niektórzy narzekają, że teledysk (zrealizowany we współpracy z Activią i wspierający Światowy Program Żywnościowy ONZ-u) jest zbyt mroczny, ale, moim zdaniem, jest niesamowicie klimatyczny i robi świetne wrażenie!

Stara piosenka maskotki? "Tatu Bom de Bola" - Arlindo Cruz

W sieci zrobiło się zamieszanie, bo niektóre źródła podają teraz, że to piosenka Shakiry stała się Oficjalną Piosenką Maskotki (może stało się to pod wpływem jej szybkiego sukcesu?). Do tej pory wszelkie źródła podawały jednak, że sympatycznego pancernika promuje raczej mało imponujący kawałek "Tatu Bom de Bola", którą wykonuje brazylijski artysta Arlindo Cruz.

Wygląda na to, że taka jest prawdziwa wersja. Choć nie mam wątpliwości, że pancernik lepiej bawiłby się przy piosence Shakiry.

Piosenki nieoficjalne

Piosenkom oficjalnym, cieszącym się stempelkiem FIFA, zawsze towarzyszą kawałki nieoficjalne. Np. podczas mundialu w RPA niemal równorzędnym z "Waka Waka" hymnem stał się "Wavin' Flag" K'naana, promowany przez Coca-Colę. W tym roku Coca-Cola uderzy z "Todo Mundo/The World Is Ours", wykonywanym przez międzynarodową ekipę pod przewodnictwem finalisty amerykańskiego "X-Factor", Davida Correy'a.

Południowoamerykańska sieć telewizyjna Univision mundial promować u siebie będzie przede wszystkim utworem "Wisin", którą wykonuje Adrenalina z gościnnym udziałem Jennifer Lopez i Ricky'ego Martina.

Sieć amerykańskich telewizji kablowych The Hub Network zamierza opatrywać mundial przede wszystkim skocznym kawałkiem "All Night" duetu Icona Pop.

I tak dalej, i tak dalej... Bo każdy może mieć swoją mundialową piosenkę - najważniejsze, żeby się dobrze bawić!

Więcej o: