Rosjanie pojechali w Finlandii. Sponsor MŚ oburzony. "Pracujemy dla Ukraińców od początku wojny"

Główny sponsor Rajdu Finlandii w ramach mistrzostw świata 2022, firma Secto wyraziła jednoznaczne sprzeciw wobec startu rosyjskich kierowców. "Musimy przestrzegać przepisów" - mówi jeden z organizatorów, Riku Bitter.

W związku z napaścią Rosji na Ukrainę rosyjscy sportowcy z niektórych sportów są całkowicie wykluczeni z rywalizacji na międzynarodowej arenie. Drużyny i reprezentacje nie są dopuszczane do międzypaństwowych rozgrywek. W przypadku Rajdowych Mistrzostw Świata decyzja dotycząca ewentualnych wykluczeń leży po stronie państw-organizatorów.

Zobacz wideo Oblężenie oficjalnego sklepu Barcelony po prezentacji Lewandowskiego

Proteza prawdziwego działania

Przed kilkoma tygodniami do wykluczenia doszło. Kierowca Nikołaj Grjazin i pilot Konstantin Aleksandrow nie mogli wystąpić w Rajdzie Estonii. Taką decyzję podjęła nie tyle sportowa federacja, ile ministerstwo spraw wewnętrznych. Wydano wówczas stanowczy zakaz dotyczący wszystkich obywateli rosyjskich – w czasie odbywającego się rajdu nikt z rosyjskim paszportem nie miał możliwości wjazdu do Estonii.

Fińska federacja wraz z rządem nie podjęła podobnej decyzji, chociaż fiński parlamentarzysta Kalle Jokinen zaapelował do ministerstwa sportu o zakazanie udziału rosyjskim sportowcom. Finowi zdecydowali jednak, że Rosjanie mogą startować jako neutralni sportowcy bez barw narodowych.

– Używanie godeł narodowych Rosji i Białorusi jest obecnie zabronione w międzynarodowych sportach motorowych. Chcemy, aby dotyczyło to również flag narodowych eksponowanych przez widzów na trasie – powiedział Riku Bitter.

Secto: "Nie ma zgody"

Główny sponsor, firma Secto, której logo widnieje na pojazdach, wydała oficjalny komunikat, że na samochodach rosyjskich kierowców logo nie będzie umieszczane.

"Jako firma pracujemy dla Ukraińców od początku wojny – czytamy w oświadczeniu Matias Henkola, prezesa Secto. – Przekazaliśmy darowizny na cele charytatywne i ukraiński państwowy fundusz wojenny. Dostarczyliśmy sprzęt ochronny i potrzeby medyczne bezpośrednio na front i sprowadziliśmy uchodźców do Finlandii. Niektórzy uchodźcy mieszkali lub nadal mieszkają w mieszkaniach udostępnianych bezpłatnie przez nasz personel. Wojna naprawdę się do nas zbliżyła. Zdaniem Secto -  jak z pewnością można wywnioskować z powyższych starań - rosyjscy kierowcy nie powinni jeździć w Finlandii. Gdybyśmy mieli na to wypływ, wykorzystalibyśmy taką sposobność. Logo Secto nie znajduje się na samochodach rosyjskich kierowców"

Poza wspomnianymi Grjazinem i Aleksandrowem, w serii RC5 występuje Witalij Antonow. Rajd Estonii był dotąd jedyną imprezą, która nie dopuściła sportowców z kraju Putina.

Rajd Finlandii potrwa do niedzieli. Liderem klasyfikacji mistrzostw świata jest fiński kierowca Kalle Rovenpera. Kajetan Kajetanowicz zajmuje 18. pozycję.