Jenia Grebennikov

Jenia Grebennikov

Jenia Grebennikov urodził się 13 sierpnia 1990 roku w Rennes we Francji. Mierzy 188 cm wzrostu i gra na pozycji libero. Regularnie występuje w reprezentacji Francji, z którą zdobył m.in. Mistrzostwo Europy i złoty medal Ligi Światowej w roku 2015.

Kariera drużynowa

Jenia Grebennikov jest synem byłego rosyjskiego zawodnika i trenera Borisa Grebennikova. Na samym początku swojej kariery młody siatkarz związany był z klubem CPB Rennes, w którym rozpoczął swoją przygodę z tym sportem. Następnie związał się z młodzieżową drużyną Rennes Volley 35. Występował tam aż do roku 2008. Dzięki bardzo dobrym występom mógł dołączyć do drużyny seniorów. Jego największym sukcesem było zdobycie Pucharu Francji w roku 2012. Ponadto dobre występy jakie miał na swoim koncie Jenia Grebennikov zaowocowały pierwszym powołaniem do reprezentacji Francji.

Następnie siatkarz zdecydował się na przeprowadzkę do Niemiec i zaczął grać dla VfB Friedrichshafen. W tym zespole zdobył 2 razy Puchar Niemiec, a także zajął 1 miejsce na koniec rozgrywek 2014/2015. Ponadto w sezonie 2013/14 Jenia Grebennikov mógł cieszyć się ze zdobycia Wicemistrzostwa Niemiec. W roku 2015 zawodnik pochodzący z Rennes podpisał kontrakt z włoskim Lube Banca Marche Macerata. Pierwszym sukcesem jaki odniósł na Półwyspie Apenińskim, było zajęcie 3 miejsca w siatkarskiej Lidze Mistrzów, w sezonie 2015/2016.

Kariera reprezentacyjna

Jenia Grebennikov na swój debiut w reprezentacji Francji czekał do roku 2011. Od tej pory jest powoływany regularnie do drużyny trójkolorowych. Największymi sukcesami jakie odniósł z drużyną narodową było zdobycie złota na Mistrzostwach Europy w roku 2015, które odbyły się w Bułgarii i we Włoszech. Wówczas Francuzi w wielkim finale pokonali Słowenię 3:0. Ponadto w tym samym roku trójkolorowi zajęli 1 miejsce w Lidze Światowej. W kolejnym sezonie, w tym samym turnieju Francuzi zajęli miejsce na najniższym stopniu podium. Wówczas musieli uznać wyższość Serbów, a także Brazylijczyków.

Nagrody indywidualne

Francuski siatkarz zdobył w czasie swojej kariery kilka nagród indywidualnych. W roku 2011 został uznany Rewelacją Ligue A oraz najlepszym libero Mistrzostw Francji. Rok 2012 był dla niego jeszcze bardziej udany. Wybrano go bowiem ponownie najlepszym libero Mistrzostw Francji, a także MVP (najbardziej wartościowym zawodnikiem) tego turnieju. Jenia Grebennikov kilkakrotnie był również najlepszym libero tak ważnych siatkarskich imprez jak: Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, czy też siatkarskiej Ligi Mistrzów.

Zobacz również:

Stéphane Antiga - Nikołaj Penczew - Bruno Rezende - Nicolas Marechal - Antonin Rouzier

Jenia Grebennikov