Igrzyska bliskiej przyszłości. E-sport, bilard i crossfit?

W Pjongczangu rozpoczęły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W programie znalazły się cztery nowe konkurencje. To żadna rewolucja, ale pokazuje trend - IO ciągle ewoluują, by dopasować się do potrzeb miliardów widzów na całym świecie. Już za dwa lata w Tokio zobaczymy kilka całkiem nowych dyscyplin.
Honor Winter Sports Festival 2017 powered by Huawei Honor Winter Sports Festival 2017 powered by Huawei MAREK PODMOKŁY

Pjongczang 2018 - 102 konkurencje w 15 dyscyplinach

W Pjongczang 2925 sportowców z 92 państw powalczy o 102 komplety medali w 15 dyscyplinach. Porównując do poprzednich ZIO w programie pojawiły się cztery nowe konkurencje: snowboardowy big air (triki w powietrzu), wyścig ze startu wspólnego w łyżwiarstwie szybkim, zawody par mieszanych w curlingu i drużyn mieszanych w narciarstwie alpejskim.

Dla Polaków szans medalowych w nowych konkurencjach nie ma, ale gdy przyjrzymy się programowi letnich igrzysk w Tokio, możemy mieć nadzieje na powiększenie dorobku.

Skatepark w Parku Kusocińskiego w Olsztynie. Skatepark w Parku Kusocińskiego w Olsztynie. Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

Tokio 2020 - 5 nowych dyscyplin (4 po raz pierwszy)

W stolicy Japonii rozdane zostanie o 15 kompletów medali więcej niż w 2016 roku w Rio de Janeiro. Według przepisów, gospodarz igrzysk ma prawo dodać pięć nowych dyscyplin. Japończycy zdecydowali się na wspinaczkę sportową, skateboarding, surfing, karate (te cztery nigdy wcześniej nie były na IO) oraz baseball i softball (które na igrzyskach były już wielokrotnie, ale wypadły z programu w Londynie i Rio de Janeiro). Oprócz tego zobaczymy też kilkanaście nowych konkurencji (np. koszykówkę 3 na 3 czy freestyle na rowerach BMX).

Zmiany spowodowane są nie tylko rozmaitymi modami (więcej sportów "młodzieżowych/miejskich"), ale też chęcią zwiększania udziału kobiet - w Tokio konkurencje kobiece stanowić będą już 48,8 proc., przy 44,2 proc. w 2012 w Londynie i 45,6 proc. w 2016 w Rio de Janeiro.

Największe nadzieje na medal w nowych dyscyplinach wiążemy ze wspinaczką sportową.

"Szybszy niż Spiderman" - nasza szansa na medal

Marcin Dzieński urodził się 24 lata temu w Tarnowie. Wspinaczkę sportową trenuje od 12. roku życia. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć. W 2016 roku w Paryżu został  mistrzem świata, w tym roku triumfował w mistrzostwach Europy. Na 15-metrową lekko przechyloną ścianę potrafi wspiąć się poniżej... sześciu sekund.

Wspinaczka sportowa to niesamowicie widowiskowa dyscyplina. Zobaczcie sami, co potrafi Polak:

Czy w Tokio w 2020 roku powalczy o złoto? Przeczytajcie więcej o "polskim spideramanie" TUTAJ - KLIK

Paryż 2024 - idzie całkiem nowe

Jeśli sporty dodane w Tokio wydają się wam egzotyczne, prawdziwy szok możecie przeżyć w Paryżu. Już teraz mówi się o petanque, squashu czy nartach wodnych, ale najwięcej kontrowersji wzbudza bliski realizacji pomysł rozdania medali igrzysk w e-sporcie.

E-sport to prawdziwy fenomen, uprawia go na świecie kilkaset milionów osób, najlepsi zawodnicy zbierają w swoich socialmediowych kanałach miliony fanów, pieniądze inwestują najwięksi sponsorzy klasycznego sportu, a imprezy "w realu" gromadzą dziesiątki tysięcy widzów. To ogromny biznes, rozwijający się bardzo dynamicznie, coraz bardziej sprofesjonalizowany, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Szczególnie jeśli - tak jak MKOl - szuka się dotarcia do młodych widzów.

Nieoficjalne mówi się, że e-sport miałby zadebiutować jako dyscyplina olimpijska już w 2024 roku.

A dlaczego nie snooker i crossfit?

Właśnie, dlaczego nie? Organizatorom igrzysk zależy na jak najszerszym dotarciu, nie mogą więc w planach pominąć dyscyplin, które regularnie śledzi czy uprawia miliony ludzi na świecie. Przykłady? Snookerzyści stali się gwiazdami światowego formatu (wyobraźcie sobie na IO Ronniego O'Sullivana), crossfit to od kilku lat nieprzemijająca moda uprawiana przez miliony amatorów (już teraz są organizowane MŚ), a MMA podbija nie tylko Polskę (walki w UFC śledzi cały świat).

A co z żużlem, parkurem, wyciskaniem sztangi, siłowaniem na rękę, dartem... i wszystkimi dyscyplinami, które dopiero wymyślimy?

Oprócz ciekawych przygód na trasie maratonu, Igrzyska Olimpijskie w St. Louis urozmaicone były również nietypowymi konkurencjami. Oprócz ciekawych przygód na trasie maratonu, Igrzyska Olimpijskie w St. Louis urozmaicone były również nietypowymi konkurencjami. loc.gov

Ale do gołębi już nie strzelajmy

To nie jest tak, że "dziwne dyscypliny" to wymysł naszych czasów. Od początku igrzysk wykazywano się dużą kreatywnością, niektóre z pomysłów - choć w wyewoluowanej formie - przetrwały do dziś.

Na szczęście tylko raz - w 1900 roku - strzelano do żywych gołębi (zwycięzca zastrzelił 21 ptaków...), dziś strzela się po prostu do rzutek. W latach 1900-1920 o medale rywalizowano w przeciąganiu liny, aż pięciokrotnie podczas igrzysk (1896, 1904, 1906, 1924 i 1932) po linie się wspinano.

W 1924, 28, 36 i 48 roku kibice oglądali pokazy patroli wojskowych (taka pierwotna wersja biathlonu). Dwa razy rozegrano (w 1906 i 1912) pojedynki na strzelanie - do manekina, który miał tarczę zamontowaną na wysokości szyi.

Więcej o: