Londyn 2012. Ceremonia otwarcia rozpocznie się o 22

W piątek o 22 polskiego czasu na mogącym pomieścić 80 tysięcy kibiców Stadionie Olimpijskim w Londynie rozpocznie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Reprezentacja Polski wyruszy z wioski olimpijskiej o godzinie 21. Na stadionie pojawi się około godziny 23.

Reprezentacja Polski, która liczy 218 osób, w drodze na stadion przejdzie około 800 metrów. Chorążym polskiej ekipy będzie tenisistka Agnieszka Radwańska, która dostąpi tego zaszczytu, jako pierwsza kobieta w historii występów biało-czerwonych na igrzyskach.

Największą sportową imprezę świata, która w stolicy W. Brytanii gościć będzie już po raz trzeci (poprzednio w 1908 i 1948 roku), oficjalnie otworzy królowa Elżbieta II.

Nie wiadomo natomiast, kto o północy zapali olimpijski znicz. Faworytem bukmacherów jest pięciokrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie Steve Redgrave.

Sportowcy rywalizować będą na 34 obiektach. Stadion Olimpijski gościć będzie ich podczas ceremonii otwarcia i zakończenia IO, a także podczas zawodów lekkoatletycznych.

Wyciekły szczegóły

Na początku na stadionie wyląduje helikopterem agent 007 James Bond, którym prawdopodobnie będzie aktor Daniel Craig, i wprawi w ruch ważący 27 ton wielki dzwon - donosi m.in. "Daily Telegraph".

W zamyśle reżysera Danny'ego Boyle'a, znanego m.in. z filmów "Trainspotting" i "Slumdog, milioner z ulicy", widowisko będzie nawiązywać do sztuki Williama Szekspira "Burza". Boyle chce pokazać transformację Brytanii - od rolniczej krainy po industrialną stolicę świata, aż do momentu obecnego, gdy szuka swojej nowej drogi.

W ceremonii otwarcia weźmie udział 15 tys. artystów i statystów. Zostaną przebrani w 25 tys. kostiumów. Widowisko ma kosztować 27 mln funtów.

Więcej o: