MŚ RS:X: Klepacka druga, Miarczyński awansował na 6. lokatę

Po czwartym dniu Mistrzostw Świata klasy RS:X Zofia Klepacka-Noceti utrzymuje 2. pozycję w klasyfikacji generalnej. Liderką jest Lee Korsitz z Izraela. Wśród mężczyzn, na 6. lokatę awansował Przemysław Miarczyński, który odrabia starty po kolizji z pierwszego dnia regat. Natomiast Michał Majewski spadł na 9. miejsce. W "generalce" prowadzi Dorian van Rijsselberge z Holandii.
Przemysław Miarczyński Przemysław Miarczyński Fot.: RS:X Team

Dzień pierwszy

Pierwsze trzy wyścigi mistrzostw rozegrano 22 marca. Zofia Noceti-Klepaca uplasowała się na 2. pozycji, a Michał Majewski zajmował 7. lokatę. Przemysław Miarczyński miał kolizję z zawodnikiem z Białorusi.

Wśród kobiet, w klasyfikacji generalnej po pierwszym dniu regat prowadził Lee Korzits z Izraela, a na 3. miejscu była Hiszpanka Blanca Manchon Dominguez. W pierwszej dziesiątce, 7. pozycję zajmowała Maja Dziarnowska.

W klasyfikacji mężczyzn, w mistrzostwach prowadził Francuz Bontemps Julien. Na 2. miejscu był Byron Kokkalanis z Grecji, a 3. lokatę zajmował Niemiec Toni Wilhelm. Wśród Polaków, najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem był Michał Majewski, który plasował się na 7. lokacie. Do pierwszej dziesiątki zakwalifikował się również Piotr Myszka.

Relację z pierwszego dnia mistrzostw możesz przeczytać TUTAJ.

Zofia Klepacka-Noceti Zofia Klepacka-Noceti Fot.: Rory Ramsden

Dzień drugi

Na drugi dzień mistrzostw zaplanowane były trzy wyścigi rundy kwalifikacyjnej. Jednak, ze względu na silne wiatry, zmagania na wodzie zostały odwołane.

- Niestety nie doczekaliśmy się dziś wyścigów na Mistrzostwach Świata, z powodu zbyt silnego wiatru. Wszystkie dzisiejsze wyścigi mają zostać rozegrane jutro. To prawdopodobnie oznacza, że pomiędzy jutrzejszymi wyścigami eliminacyjnymi, a wyścigami finałowymi nie będzie już dnia przerwy. Przy przewidzianych 3 wyścigach dziennie, zawodnicy będą się musieli wykazać wybitną wytrzymałością i szybkością regeneracji - relacjonował RS:X Team.

Przemysław Miarczyński Przemysław Miarczyński Fot.: Rory Ramsden

Dzień trzeci

Trzeciego dnia regat rozegrano tylko jeden wyścig. Zofia Klepacka-Noceti utrzymała 2. pozycję w klasyfikacji generalnej, tuż za Lee Korsitz z Izraela. Wśród mężczyzn, 7. lokatę utrzymał Michał Majewski, a za nim, na 8. miejsce awansował Piotr Myszka. Liderem jest Izraelczyk Nimrod Mashiah.

- Od wczoraj program regat uległ zmianom. Zbyt silny wiatr uniemożliwił rozegranie wyścigów. Żeby zakończyć rundę kwalifikacyjną zaplanowano dziś rozegranie tylko jednego wyścigu - pomimo tego, że zgodnie z planem mieliśmy mieć dzień przerwy. Warunki wietrzne były niestabilne. Kobiety startowały jako pierwsze. W trakcie ich wyścigu wiał silny wiatr, który tuż przed startem męskich grup, zerwał z kotwicy statek komisji regatowej. Kotwica złamała się, a zapasowej brakowało na pokładzie. Trzeba było wrócić do portu, żeby zreperować uszkodzenia. Późnym popołudniem mężczyźni ponownie wypłynęli na morze. Wiatr jednak zdecydowanie już osłabł.

Najlepiej z RSXteam żeglowała Zosia Klepacka, która w klasyfikacji generalnej, po czterech wyścigach, zajmuje 2 miejsce. Maja Dziarnowska SKŻ ERGO Hestia Sopot (Kredyt Bank) jest 6. Prowadzi Lee Korzits z Izraela.

Wśród mężczyzn najwyżej sklasyfikowany na 7. miejscu jest Michał Majewski YKP Warszawa. Piotr Myszka AZS AWFiS Gdańsk (Kredyt Bank, Zdunek, Vermari) jest 8, Łukasz Grodzicki SKŻ ERGO Hestia Sopot 14., a Przemek Miarczyński SKŻ ERGO Sopot (Kredyt Bank, Quiksilver) poza top20. Prowadzi Nimrod Mashiah z Izraela.

Przez trzy dni regat z planowanych 6 wyścigów rozegrano zaledwie 4. Bardzo silne wiatry utrudniają przeprowadzenie regat. Do końca pozostało rozegranie 10 wyścigów. Jutro jako pierwsi na wodę wyjdą mężczyźni o 12.00, a kobiety o 14.00 - informował RS:X Team.

Przemysław Miarczyński Przemysław Miarczyński Fot.: Rory Ramsden

Dzień czwarty

Czwartego dnia Mistrzostw przeprowadzono trzy wyścigi. Zofia Klepacka wciąż na drugiej pozycji, a Przemek Miarczyński odrabia straty po kolizji z pierwszego dnia zawodów i awansował na 6. lokatę.

- W dniu dzisiejszym rozegrano trzy wyścigi przy wietrze wiejącym z siłą 25-30kt. Przemek Miarczyński SKŻ ERGO Hestia Sopot (Kredyt Bank, Quiksilver) żeglując równo w czołówce awansował z odległej pozycji na 6 miejsce w klasyfikacji generalnej. Przemek dopłynął do mety na miejscach 1,2,5. Michał Majewski jest dziewiąty w klasyfikacji generalnej, a dziś finiszował 9,10,17. Piotr Myszka AZS AWFiS (Kredyt Bank, Renault Zdunek, Vermari) przesunął się poza top10. Jest 11 w klasyfikacji generalnej, a dziś był 18,14,23. Prowadzi Dorian van Rijjsselberge z Holandii.

Wśród kobiet walka w czołówce jest niemniej zacięta. Prowadzi Lee Korzits z Izraela. Zofia Klepacka YKP Warszawa (PGE, Love Cyprus, Diil, O'Neill) jest druga. Dziś Zocha finiszowała 3,2,3. Znakomicie żegluje również Maja Dziarnowska SKŻ ERGO Hestia Sopot (Kredyt Bank), która zajmuje w klasyfikacji generalnej czwarte miejsce.

Na jutro zaplanowane są trzy wyścigi. Jeżeli pogoda pozwoli to do końca regat pozostało do rozegrania 7 wyścigów (w tym wyścig medalowy). Prognozy pokazują sztormowe warunki na kilka dni do przodu - poinformował Paweł Kowalski, trener RS:X Teamu.

Więcej o: