"Parapetówka", czyli jak wybrać właściwą deskę snowboardową?

Prawidłowy wybór deski jest zadaniem niezwykle trudnym. Dobrze dobrana deska dostarcza dużo satysfakcji i gwarantuje postępy w jeździe, jeśli jednak nie trafimy z wyborem, jazda stanie się męcząca, a progres umiejętności będzie znacznie wolniejszy.

Wybierając dla siebie deskę, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Najpierw ustalamy jej przeznaczenie. Potem decydujemy się na model uwzględniając płeć, a następnie sprawdzamy długość, szerokość, zakres wagowy, konstrukcję i profil oraz cenę.

Przeznaczenie deski – przede wszystkim musimy zastanowić się, jaki rodzaj snowboardu chcemy uprawiać. Planując szybką jazdę na krawędzi (alpine), wybieramy deskę twardą (twarde buty), boardercrossową lub freerideową (miękkie buty). Jeżeli oprócz skutecznej jazdy na krawędzi będziemy chcieli pojeździć także poza trasą, powinniśmy zdecydować się na deskę all-mountain lub freeridową. Rasowy freestylowiec wybierze z pewnością model miękki o freestylowym charakterze, czyli o małej sztywności i budowie twin-tip, która umożliwi mu wykonywanie trików oraz jazdę w obie strony tak samo.

W sobotę Lublin wypełniły sportowa energia i międzynarodowa mistrzowska rywalizacja. Wszystko dzięki obecności zawodników, zajmujących czołowe miejsca na światowych listach rankingowych. Blisko 50 profesjonalnych sportowców przyjechało do naszego miasta z całej Polski, jak również z takich krajów jak: Rosja, Czechy, Austria, Włochy, Anglia, Holandia, Norewgia, Islandia, USA. Zawodnicy zmierzyli się na unikalnym torze w kształcie litery 'Y' z 12 zróżnicowanymi przeszkodami.
Ponadto, na specjalnie przygotowanym mini snowparku odbyły się zawody Open Jam Session w kategorii snowboard oraz narty. Chętnych do udziału w zawodach nie zabrakło i lista zawodników snowboardowych zapełniła się w ciągu kilku dni. W tym roku Sportival połączy siły z trasą Cydr Lubelski. Spragnieni Lata. Późnym wieczorem wystąpią młode gwiazdy polskiej sceny: L.U.C i BUKA. Zabrzmią też dźwięki orkiestry Rebel Babel, a nad całością czuwać będą DJ Element i Beats Beasts.
W sobotę Lublin wypełniły sportowa energia i międzynarodowa mistrzowska rywalizacja. Wszystko dzięki obecności zawodników, zajmujących czołowe miejsca na światowych listach rankingowych. Blisko 50 profesjonalnych sportowców przyjechało do naszego miasta z całej Polski, jak również z takich krajów jak: Rosja, Czechy, Austria, Włochy, Anglia, Holandia, Norewgia, Islandia, USA. Zawodnicy zmierzyli się na unikalnym torze w kształcie litery 'Y' z 12 zróżnicowanymi przeszkodami. Ponadto, na specjalnie przygotowanym mini snowparku odbyły się zawody Open Jam Session w kategorii snowboard oraz narty. Chętnych do udziału w zawodach nie zabrakło i lista zawodników snowboardowych zapełniła się w ciągu kilku dni. W tym roku Sportival połączy siły z trasą Cydr Lubelski. Spragnieni Lata. Późnym wieczorem wystąpią młode gwiazdy polskiej sceny: L.U.C i BUKA. Zabrzmią też dźwięki orkiestry Rebel Babel, a nad całością czuwać będą DJ Element i Beats Beasts. JAKUB ORZECHOWSKI

Długość deski – ogólna zasada mówi, że osoby rozpoczynające swą przygodę ze snowboardem powinny wybrać deskę o 15-20 cm krótszą od swojego wzrostu, czyli mniej więcej sięgającą nie niżej niż do brody i nie powyżej nosa. Taka długość zapewni optymalny progres umiejętności i komfort jazdy. Bardziej zaawansowani riderzy, o ukształtowanych preferencjach, mogą skorzystać z poniższych dodatkowych wskazówek.

  • Deski do jazdy powinny być nieco dłuższe raczej o profilu camber lub hybrydowym, do freestyle’u – krótsze (maksymalnie o kilka centymetrów).
  • Długość deski zależy od jej przeznaczenia oraz naszych umiejętności, wagi i wzrostu. Istotna jest odpowiednia szerokość dopasowana do rozmiaru butów.
  • Jeśli nie interesują nas skoki, zawsze decydujmy się na deskę dłuższą (im dłuższa tym bezpieczniejsza i pewniejsza jazda przy większej prędkości)
  • Dla silnych i sprawnych fizycznie riderów najlepsza będzie deska dłuższa.
  • Zwolennikom jibbingu (jazdy po przeszkodach) poleca się deskę znacznie krótszą, o profilu rocker.
  • W jeździe w puchu najlepiej sprawdzi się deska dłuższa, która środek ciężkości będzie miała przeniesiony odpowiednio do tyłu.

 

Waga ridera -  dobór deski do wagi ridera warunkuje jej prawidłowe prowadzenie w skręcie. Producenci zawsze podają jaki jest przedział wagowy danego modelu przy jej odpowiedniej długości. Informacje takie znajdują się na stronach internetowych firm , w katalogach oraz bardzo często są naklejone na desce (oczywiście tylko w przypadku nowych desek). Należy tych wytycznych przestrzegać, bo to zagwarantuje nam bezpieczeństwo i prawidłową pracę deski, co w efekcie przekłada się na dużą przyjemność z jazdy.

snowboard
snowboard CC BY-NC-SA 2.0 Flickr.com/Elias Kaltenberger

Szerokość deski – ogólna zasada mówi, że palce i pięty nie mogą wystawać poza obrys deski więcej niż 1 – 2 cm, gdyż wtedy będziemy zahaczać butem o śnieg, co skutecznie utrudni lub wręcz uniemożliwi jazdę. Z tego względu szerokość deski należy dobrać do rozmiaru buta. Ważne również, żeby but nie był za mały – jego koniec  po stronie palców i pięt powinien znajdować się w pobliżu krawędzi. Zawsze należy wybierać deskę możliwie najwęższą. Zbyt szeroka sprawia kłopoty w jeździe, trudniej się prowadzi, skręca i wolniej reaguje na nasze ruchy. Ciężko docisnąć krawędź, dłużej też trwa zmiana krawędzi.

Producenci sprzętu przeważnie mają w swej ofercie deski typu wide. Oznacza to, że dana deska jest przy tej samej długości  danego modelu nieco szersza. Deski wide mają niestety także wady, a jedną z nich jest odczuwalny dla ridera w trakcie jazdy dłuższy czas zmiany krawędzi. Jeśli stanowi  to problem, powinniśmy zastanowić się nad montażem, tzw. powerlinków, czyli talerzy podwyższających nieco mocowanie wiązań.

snowboard
MAREK PODMOK3Y

Reasumując najważniejsze podczas jazdy na snowboradzie jest bezpieczeństwo i dobra zabawa! Optymalnie dobrany sprzęt do naszych potrzeb zapewni nam radość z jazdy oraz umożliwi progres umiejętności oparty na pozostałych czynnikach. Zależnych wyłącznie od naszych możliwości i warunków atmosferycznych.