F1. GP USA. Ocon i Magnussen zdyskwalifikowani

Esteban Ocon (Force India) oraz Kevin Magnussen zostali zdyskwalifikowany z Grand Prix USA z powodu przekroczenia dozwolonego limitu przepływu paliwa.

Kierowca Force India był oryginalnie sklasyfikowany na ósmej pozycji, jednak tuż po zakończeniu zawodów kontrola w jego samochodzie wykazała, iż doszło do przekroczenia dozwolonego przepływu 100kg/h. Dyrektor wyścigowy FIA, Charlie Whiting potwierdził, że Ocon jechał ponad limitem „przez większość pierwszego okrążenia”.

Po zbadaniu telemetrii z samochodu i rozmowie z reprezentantami zespołu i Oconem, sędziowie orzekli, iż „limit przepływu paliwa ustalony na poziomie 100kg/h został przekroczony na pierwszym okrążeniu wyścigu”.

Co się musi stać, by Lewis Hamilton zdobył tytuł w Grand Prix Meksyku?

Sędziowie też orzekli, że i u Magnussena doszło do złamania przepisów. Auto Duńczyka przekroczyło maksymalny limit zużycia paliwa w wyścigu. Magnussen był sklasyfikowany na dziewiątej pozycji. Charlie Whiting ujawnił, że Magnussen przekroczył limit na ostatnim okrążeniu wyścigu.

To drugi raz w tym roku, gdy z wyścigu zdyskwalifikowany zostaje kierowca Haasa. Wcześniej Romain Grosjean został wykluczony z Grand Prix Włoch z powodu złamania przepisów dotyczących kształtu podłogi. Apelacja w tej sprawie zostanie rozstrzygnięta 1 listopada.

Force India i Haas mają prawo do apelacji w związku z takim wyrokiem.

W związku z decyzjami FIA na ósme miejsce awansował Sergio Perez (Force India), na dziewiąte Brendon Hartley (Toro Rosso), a na 10. Marcus Ericsson (Sauber).

GP USA. Kimi Raikkonen zwycięski po 113 wyścigach posuchy, Hamilton poczeka na koronację do Meksyku

Czytaj więcej o F1 na f1wm.pl