PŚ w Biatlonie. Nie ma Sikory, wystrzeliły dziewczyny

Po pierwszych pięciu tegorocznych startach Krystyna Pałka jest szósta w klasyfikacji generalnej PŚ, a w czołówce są też 12. Magdalena Gwizdoń i 20. Weronika Nowakowska-Ziemniak. - Nie wywoływaliśmy formy specjalnie na początek sezonu - przekonuje trener Adam Kołodziejczyk.

Zobacz na Zczuba.tv, jak raniony został Rio Ferdinand"

W niedzielnej sztafecie Polki biegły w czołówce od pierwszej zmiany. Wystartowała na niej Pałka, która najlepiej czuje się w bezpośredniej rywalizacji. - Lubię biegi, gdy mam kontakt wzrokowy z najlepszymi zawodniczkami - powtarza Polka.

Nie chybiła ani razu, przyprowadziła sztafetę na drugim miejscu i padła w śnieg ze zmęczenia. Jej koleżanki nie dorównały jej jednak ani w biegu, ani na strzelnicy i Polski ostatecznie finiszowały szóste.

Taki wynik dziewiątych na tegorocznych mistrzostwach świata Polek to lekkie rozczarowanie, bo w tym sezonie w indywidualnych startach spisują się jak nigdy dotąd.

Dobrą formę prezentują od pierwszych zawodów PŚ w szwedzkim Oestersund. W kilkunastostopniowym mrozie palce zawodniczek zamieniały się w sople lodu, zamieniając strzelanie do odległej o 50 m tarczy w loterię. Bardziej niż wysokie lokaty cieszyła więc dobra dyspozycja biegowa. Magdalena Gwizdoń i Weronika Nowakowska-Ziemniak zajęły miejsca tuż za czołowymi biatlonistkami świata.

Formę Polki potwierdziły w weekend w austriackim Hochfilzen. W piątkowym sprincie Pałka strzelała bezbłędnie i wbiegając na metę, miała najlepszy czas, ale najgroźniejsze rywalki startowały z dalszymi numerami. Ostatecznie była piąta, tuż przed Gwizdoń. W biegu pościgowym obie spudłowały po cztery strzały i spadły do drugiej dziesiątki, ale w pierwszej czterdziestce punktującej w PŚ były wszystkie ich koleżanki: Nowakowska-Ziemniak, Paulina Bobak i Agnieszka Cyl.

Wyrównany i zgrany skład jest największym atutem Polek. Po Hochfilzen, jako jedyne poza Rosjankami, mają trzy reprezentantki w pierwszej 20 PŚ.

Udany początek sezonu zaskoczył wszystkich, także trenera. - Chcieliśmy przygotować zawodniczki na przyszły rok, pod igrzyska olimpijskie, ale okazuje się, że mimo dużych obciążeń treningowych już teraz są w stanie szybko biegać - mówi Kołodziejczyk, który jest też szefem wyszkolenia w Polskim Związku Biatlonu i od dwóch lat odpowiada za przygotowanie kadry kobiet. - Nie jest to jeszcze forma optymalna, zwłaszcza w przypadku Krystyny Pałki, która miała operację w okresie przygotowawczym - dodaje.

O rezerwach mówią też same zawodniczki. - Cieszę się z tych dobrych pozycji. Z biegami chcę się jeszcze rozkręcić - mówiła po pierwszych startach Pałka. - Postawiłam na igrzyska, a to, że teraz tak jest, to mnie po prostu cieszy - dodaje Nowakowska-Ziemniak, która jest największą nadzieją w kadrze po zakończeniu kariery przez Tomasza Sikorę. Była już piąta w biegu na 15 km na igrzyskach w Vancouver. Teraz biega szybko, ale regularnie pudłuje. - Mam świadomość, że prezentuję poziom biegowy na pierwszą dziesiątkę PŚ, być może z dobrym strzelaniem na miejsce na podium. Muszę oswoić się z tym i strzelać spokojnie, ze startu na start będzie lepiej - podkreśla.

Najważniejszą imprezą sezonu będą MŚ, które od 6 do 17 lutego odbędą się w czeskim Novym Meście.

423 punkty

Tyle uzbierały Polki w pięciu pierwszych biegach PŚ. Rok temu na tym etapie miały 267, a dwa lata temu - 152

Więcej o: