Pjongczang 2018. Kanadyjczycy załamani porażką z Niemcami: "Mroczny dzień w historii kanadyjskiego hokeja"

Niemcy sensacyjnie pokonali Kanadę 4:3 w półfinale olimpijskiego turnieju hokeistów. Światowe media są w szoku. - To jedna z największych sensacji w historii zimowych igrzysk - stwierdził po meczu komentator telewizji BBC Seth Bennett.

Goalie Kevin Poulin (31), of Canada, deflects a shot by Patrick Reimer (37), of Germany, during the third period of the semifinal round of the men's hockey game at the 2018 Winter Olympics in Gangneung, South Korea, Friday, Feb. 23, 2018. (AP Photo/Patrick Semansky)
SLOWA KLUCZOWE:
2018 Pyeongchang Olympic Games;Winter Olympic games;Sports;Events;XXIII Olympiad
PATRICK SEMANSKY/AP

Kanadyjczycy są przyzwyczajeni do sukcesów w hokeju. Do tej pory na igrzyskach hokeiści z Kraju Klonowego Liścia zdobyli 15 medali, w tym 9 złotych - dwa ostatnie na poprzednich turniejach w Vancouver i Soczi. Nic więc dziwnego, że przed piątkowym starciem z Niemcami faworyt mógł być tylko jeden. W porażkę 3:4 nie mogą uwierzyć kanadyjskie media, które podkreślają, że choć w składzie mistrzów olimpijskich zabrakło gwiazd NHL, pokonanie znacznie niżej notowanego rywala było obowiązkiem ich reprezentacji.


National Post

- Mroczny dzień dla kanadyjskiego hokeja - zatytułował swoją relację "National Post". Dziennikarz serwisu Rob Longley przegraną z Niemcami określa mianem "wstydu". - Naszym graczom zabrakło dyscypliny i powagi, to miał być rywal, z którym z łatwością sobie poradzą. Rywal, który choć miał mniej talentu, wywalczył awans ciężką pracą - podsumowuje.


Toronto Sun

W podobnym tonie mecz opisuje "Toronto Sun", które pisze o "olimpijskim szoku". Z kolei "Global News" nazywa porażkę hokeistów dniem, w którym "zostało złamane serce Kanady". "The Globe and Mail", by podkreślić skalę klęski swojej reprezentacji, przywołuje statystyki - w historii starć z Niemcami na igrzyskach i mistrzostwach świata piątkowa porażka jest dopiero drugą, poprzednia miała miejscu ponad dwadzieścia lat temu, w 1996 roku. Na wyobraźnie działa również liczba profesjonalnie uprawiających hokej w obu krajach - według danych z 2017 roku w Kanadzie zarejestrowanych jest 631 295 zawodników, w Niemczech jest ich tylko 20 646.

Frank Mauer (28), of Germany, celebrates with his teammates after scoring a goal against Canada during the second period of the semifinal round of the men's hockey game at the 2018 Winter Olympics in Gangneung, South Korea, Friday, Feb. 23, 2018. (AP Photo/Patrick Semansky)
SLOWA KLUCZOWE:
2018 Pyeongchang Olympic Games;Winter Olympic games;Sports;Events;XXIII Olympiad
PATRICK SEMANSKY/AP

Niemieckie media są oczywiście w euforii. "Sport Bild" na swojej czołówce pisze o "trwającym lodowym cudzie". - Niesamowite, niemożliwe do opisania, po prostu sensacyjne! - zaczyna swoją relację "Bild", który przypomina, że to pierwszy w historii niemieckiego hokeja finał igrzysk olimpijskich. Do tej pory największych sukcesem hokeistów z tego kraju był brązowy medal wywalczony w 1976 roku w Innsbrucku. Serwis Sport.de oddaje natomiast głos trenerowi niemieckiej drużyny Marco Sturmowi: - Nawet nie wiem, co mam wam powiedzieć. To, czego dokonała dzisiaj ta drużyna, jest niewyobrażalne. Nikt się tego nie spodziewał.

Yasin Ehliz (42), of Germany, shoots at goalie Kevin Poulin (31), of Canada, during the second period of the semifinal round of the men's hockey game at the 2018 Winter Olympics in Gangneung, South Korea, Friday, Feb. 23, 2018. (AP Photo/Frank Franklin II)
SLOWA KLUCZOWE:
2018 Pyeongchang Olympic Games;Winter Olympic games;Sports;Events;XXIII Olympiad
FRANK FRANKLIN II/AP

W niedzielnym finale (początek o godz. 5.10) Niemcy zmierzą się z Rosjanami występującymi w Pjongczangu pod flagą olimpijską. O 3. miejsce Kanadyjczycy powalczą z Czechami - mecz w sobotę o godz. 13.10.

Wcześniej poznaliśmy rozstrzygnięcia w rywalizacji kobiet. Złoto zdobyły Amerykanki po pokonaniu Kanadyjek. Brąz przypadł Finkom, które okazały się lepsze od Rosjanek.

Więcej o: