Wilkowicz z Pjongczangu: Świetne treningi Polaków. Stefan Horngacher zdecydował: kwalifikacje bez Piotra Żyły

Zebrali wrażenia, zrobili wrażenie, wieczorny trening odpuszczą. Polacy dominowali w pierwszych seriach treningowych na normalnej skoczni olimpijskiej, a Stefan Horngacher podjął decyzję co do czwórki, która wystartuje w kwalifikacjach. Pod nieobecność czołowych Norwegów Polacy zajęli po dwa miejsca na podium w każdej serii.

28.01.2018 Zakopane . Wielka Krokiew .  Maciej Kot podczas  konkursu indywidualnego Pucharu Swiata w Zakopanem
Fot. Marek Podmokly / Agencja Gazeta 
SLOWA KLUCZOWE:
skoki narciarskie sport
MAREK PODMOKŁY

Maciej Kot w kwalifikacjach, Piotr Żyła poza konkursową czwórką?

Tuż po treningach Stefan Horngacher wybrał skład Polaków. Stoch, Kubacki, Hula - to był wybór oczywisty. Czwartym skoczkiem będzie Maciej Kot, zwycięzca z normalnej skoczni w Pjongczang sprzed roku. W każdej serii treningowej Kot był lepszy od Piotra Żyły, kolejno - ósmy, siódmy i jedenasty. Żyła: siedemnasty, osiemnasty i trzynasty.

16.02.2014  Soczi . Kamil Stoch podczas dekoracji - z dwoma zlotymi medalami na igrzyskacch olimpijskich  .
Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Kamera olimpijskiej ekipy transmisyjnej śledzi każdy krok Kamila Stocha na skoczni i to się do konkursów olimpijskich nie zmieni: przyjechał obrońca tytułu, lider Pucharu Świata. A teraz jeszcze - na najlepszy skoczek pierwszych treningów.

Stoch: - Cieszę  się, że tu jestem

W pierwszym treningu Stoch był drugi za Dawidem Kubackim, w drugim pierwszy przed Manuelem Fettnerem i Kubackim. I pytany, czy jeszcze jest potrzeba powrotu na górę na trzecią serię, odpowiedział: 'No przecież przyjechałem tu do roboty'. Robotę skończył trzecim miejscem, za Andreasem Wellingerem i Stefanem Hulą. .- Trzy bardzo dobre skoki, skocznia świetnie przygotowana. Na pewno coś się jednak w skokach znajdzie do poprawy i to dobrze. Będę miał zajęcie. Wszystko jest w porządku, cieszę się że tu jestem - mówił Stoch przed odjazdem ze skoczni. Wieczorem, gdy skoczkowie wrócą na drugą serię treningów, Polacy zostaną w wiosce olimpijskiej na zajęciach w siłowni.

28.01.2018 Zakopane . Dawid Kubacki . Konkurs Pucharu Swiata w skokach narciarskich . Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
puchar swiata skoczek skoki narciarskie sport wielka krokiew
JAKUB PORZYCKI

Kubacki: - Nie szalejemy. Zachowujemy się jak na zwykłych zawodach

- Jestem zaskoczony tym, jak dobrze mi się skakało o tak wczesnej porze. Udało mi się trochę pierwszej nocy w Pjongczang pospać, nie miałem rano żadnych problemów z pobudzeniem organizmu - mówił Maciej Kot. - Odpowiednio się do zmiany czasu przygotowaliśmy, dlatego poszło dość dobrze. Dbamy o siebie, nie szalejemy w wiosce olimpijskiej, tylko zachowujemy się jak na każdych innych zawodach - dodawał Dawid Kubacki. On jest w znakomitej formie, gdy lądował najdalej w pierwszej serii treningowej, pod skocznią było słychać szmer uznania. Ale w żadne dywagacje o wynikach Kubacki nie daje się wciągać. O tym, czy większe nadzieje wiąże z normalną czy dużą skocznią - też nie.

28.01.2018 Zakopane . Stefan Hula . Konkurs Pucharu Swiata w skokach narciarskich . Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
puchar swiata skoczek skoki narciarskie sport wielka krokiew
JAKUB PORZYCKI

Hula: - Nie było sprawiedliwie, ale co my możemy? Mieć nadzieję, i tyle

- Dlaczego wybraliśmy na pierwsze treningi sesję poranną, a nie wieczorną, skoro konkursy są wieczorem? Myślę, że chodzi o to, żeby przygotowanie mięśni na siłowni było zrobione właśnie wieczorem, dokładnie dwa dni przed konkursem - mówił Maciej Kot. Narzekał trochę na boczny wiatr, w dwóch seriach Kota cofano na jakiś czas z belki. Stefan Hula też mówił, że sprawiedliwie nie było, wiatr był zmienny. A potrafił wiać tak mocno, że pod koniec treningu wywrócił barierkę wyznaczającą strefę wywiadów. - Ale co my możemy w sprawie warunków? Możemy tylko mieć nadzieję, że będzie lepiej i tego się trzymamy przed kwalifikacjami. Mój pierwszy skok  treningowy był nieudany, ale dwa następne już dobre. Pozytywny dzień, skocznia przetestowana - mówił Stefan Hula, kolejno trzynasty, dziewiąty i drugi. Wszystkie serie odpuścili Norwegowie Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang i Robert Johannsson. Z pierwszego skoku zrezygnowali też Stefan Kraft i Michael Hayboeck, ale wystartowali w kolejnych seriach. Nie mógł się w treningach odnaleźć wicelider Pucharu Świata Richard Freitag, był 20, 24. i 30.

Third placed Poland
MATTHIAS SCHRADER/AP

Kubacki: - Mieszkanie nam się trafiło trochę brudne, ale już posprzątaliśmy

Polscy skoczkowie dostali w wiosce olimpijskiej  dwa mieszkania z kilkoma pokojami i dzielą je ze sztabem trenerski. - Jest w porządku, choć mieliśmy brudno w pokoju, jeszcze nie było doczyszczone po budowie. Trochę nam ekipa pomogła, trochę my sami posprzątaliśmy i jest ok - mówił Kubacki. Z polski skokowa ekipa zabrała trzy gitary, ale jak mówi Kubacki, na razie grają tylko Kot, Żyła i trenerzy.- Ja się jeszcze nie podjąłem nauki. Trochę tam pobrzdąkałem, ale mi nie idzie. Lepiej idzie na skoczni. I niech tak zostanie.


Sport.pl

Więcej o: