Nie tylko Maria Szarapowa. Kto jeszcze wpadł w tym roku na meldonium?

Maria Szarapowa nie jest pierwszą znaną sportsmenką, która została zdyskwalifikowana za stosowanie meldonium. Wśród pozostałych przypadków są między innymi mistrzyni olimpijska z Soczi i lekkoatletyczna mistrzyni świata z 2013 roku.
Dmitrij Sołowiew i Jekaterina Bobrowa Dmitrij Sołowiew i Jekaterina Bobrowa Fot. GRIGORY DUKOR REUTERS

Jekaterina Bobrowa, złota medalistka z Soczi

Bobrowa wpadła w styczniu po mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym w Bratysławie. W parze z Dmitrijem Sołowiewem wywalczyli tam brązowy medal w tańcach na lodzie.

- Zawsze surowo śledzimy co jemy i jakie leki bierzemy. W tej chwili staramy się wspólnie z federacją dotrzeć do sedna sprawy - powiedziała Rosjanka.

Bobrowa i Sołowiew wywalczyli w 2014 roku złoty medal olimpijski w Soczi w rywalizacji drużynowej, a rok wcześniej w Zagrzebiu zostali mistrzami Europy.

Abeba Aregawi, była mistrzyni świata na 1500 m

Była mistrzyni świata (2013) i halowa mistrzyni świata (2014) została zawieszona w poniedziałek przez szwedzką federację. Pracownik szwedzkiej agencji dopingowej wyjaśnił, że chodziło o  stosowanie meldonium.

- Nic z tego nie rozumiemy - mówił holenderski menedżer biegaczki Jos Hermens w rozmowie z "Expressen". - staramy się zrozumieć co się stało.

Aregawi urodziła się w Etiopii, ale od 10 grudnia 2012 reprezentuje Szwecję.

Olga Abramowa (z lewej) Olga Abramowa (z lewej) Fot. AP Photo/Felice Calabro

Olga Abramowa i Artem Tyszczenko, biathloniści

Bodaj pierwszą tegoroczną dopingowiczką stosującą meldonium była Abramowa. Test wykonano 10 stycznia, a w lutym ogłoszono, że chodzi o 27-letnią Ukrainkę.

Jej największe sukcesy to dwa miejsca na podium Pucharu Świata w sztafecie, W Anterselvie w sezonie 2014/15 i w Hochfilzen 2015/16.

Ten sam środek wykryto u Artema Tyszczenki, brązowego medalisty MŚ juniorów z 2012 roku.

Eduard Worganow Eduard Worganow Fot. teamkatusha.com

Eduard Worganow, kolarz Katiuszy

Worganow wpadł na teście wykonanym podczas treningów 14 stycznia 2016 roku, także na meldonium.

W latach 2007-2014 ukończył w sumie 11 wielkich tourów (Giro, Vuelta, Tour de France). W 2012 roku był 19. w Tour de France. W tym samym roku był także mistrzem Rosji.

To drugi kolarz Katiuszy złapany na dopingu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wczęsniej podczas Tour de France na kokainie przyłapano Lucę Paoliniego.

Endeshaw Negesse Endeshaw Negesse Fot. AP Photo/Kyodo News

Endeshaw Negesse, maratończyk

Negesse to 28-letni biegacz długodystansowy. Jego największe sukcesy to wygranie maratonu w Tokio w 2015 roku i maratonu we Florencji trzy lata wcześniej.

Pierwsze informacje o wpadce Negesse pojawiły się w środę i sprawę od razu połączono z przypadkiem Aregawi. Wcześniej Solomon Meaza, sekretarz generalny etiopskiej agencji antydopingowej mówił o dziewięciu etiopskich biegaczach, przeciwko którym toczy się postępowanie. Możliwe jest więc ujawnienie kolejnych nazwisk.

Więcej o: