Sport.pl

Nie tylko Maria Szarapowa. Kto jeszcze wpadł w tym roku na meldonium?

Maria Szarapowa nie jest pierwszą znaną sportsmenką, która została zdyskwalifikowana za stosowanie meldonium. Wśród pozostałych przypadków są między innymi mistrzyni olimpijska z Soczi i lekkoatletyczna mistrzyni świata z 2013 roku.
Dmitrij Sołowiew i Jekaterina Bobrowa Dmitrij Sołowiew i Jekaterina Bobrowa Fot. GRIGORY DUKOR REUTERS

Jekaterina Bobrowa, złota medalistka z Soczi

Bobrowa wpadła w styczniu po mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym w Bratysławie. W parze z Dmitrijem Sołowiewem wywalczyli tam brązowy medal w tańcach na lodzie.

- Zawsze surowo śledzimy co jemy i jakie leki bierzemy. W tej chwili staramy się wspólnie z federacją dotrzeć do sedna sprawy - powiedziała Rosjanka.

Bobrowa i Sołowiew wywalczyli w 2014 roku złoty medal olimpijski w Soczi w rywalizacji drużynowej, a rok wcześniej w Zagrzebiu zostali mistrzami Europy.

Abeba Aregawi, była mistrzyni świata na 1500 m

Była mistrzyni świata (2013) i halowa mistrzyni świata (2014) została zawieszona w poniedziałek przez szwedzką federację. Pracownik szwedzkiej agencji dopingowej wyjaśnił, że chodziło o  stosowanie meldonium.

- Nic z tego nie rozumiemy - mówił holenderski menedżer biegaczki Jos Hermens w rozmowie z "Expressen". - staramy się zrozumieć co się stało.

Aregawi urodziła się w Etiopii, ale od 10 grudnia 2012 reprezentuje Szwecję.

Olga Abramowa (z lewej) Olga Abramowa (z lewej) Fot. AP Photo/Felice Calabro

Olga Abramowa i Artem Tyszczenko, biathloniści

Bodaj pierwszą tegoroczną dopingowiczką stosującą meldonium była Abramowa. Test wykonano 10 stycznia, a w lutym ogłoszono, że chodzi o 27-letnią Ukrainkę.

Jej największe sukcesy to dwa miejsca na podium Pucharu Świata w sztafecie, W Anterselvie w sezonie 2014/15 i w Hochfilzen 2015/16.

Ten sam środek wykryto u Artema Tyszczenki, brązowego medalisty MŚ juniorów z 2012 roku.

Eduard Worganow Eduard Worganow Fot. teamkatusha.com

Eduard Worganow, kolarz Katiuszy

Worganow wpadł na teście wykonanym podczas treningów 14 stycznia 2016 roku, także na meldonium.

W latach 2007-2014 ukończył w sumie 11 wielkich tourów (Giro, Vuelta, Tour de France). W 2012 roku był 19. w Tour de France. W tym samym roku był także mistrzem Rosji.

To drugi kolarz Katiuszy złapany na dopingu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wczęsniej podczas Tour de France na kokainie przyłapano Lucę Paoliniego.

Endeshaw Negesse Endeshaw Negesse Fot. AP Photo/Kyodo News

Endeshaw Negesse, maratończyk

Negesse to 28-letni biegacz długodystansowy. Jego największe sukcesy to wygranie maratonu w Tokio w 2015 roku i maratonu we Florencji trzy lata wcześniej.

Pierwsze informacje o wpadce Negesse pojawiły się w środę i sprawę od razu połączono z przypadkiem Aregawi. Wcześniej Solomon Meaza, sekretarz generalny etiopskiej agencji antydopingowej mówił o dziewięciu etiopskich biegaczach, przeciwko którym toczy się postępowanie. Możliwe jest więc ujawnienie kolejnych nazwisk.

Więcej o:
Komentarze (21)
Nie tylko Maria Szarapowa. Kto jeszcze wpadł w tym roku na meldonium?
Zaloguj się
 • slonecznik963

  Oceniono 4 razy 4

  Sport to zdrowie ... jak czytam co i ile biorą ci sportowcy to poddaję w wątpliwość to stwierdzenie

 • qast

  Oceniono 2 razy 2

  Wszystkich tych wpadkowiczów łączy jedno : są Rosjanami lub mają rosyjskich trenerów lub lekarzy

 • qast

  Oceniono 2 razy 2

  @krunghtep01
  Krzysztof K. niewiele wie. Już we wrześniu było wiadomo, ze meldonium będzie zakazane od 1.stycznia 2016. WADA informowała o tym w oficjalnym piśmie rozsyłanym do wszystkich 1.pażdiernika 2015. Później informacja ta był powtarzana co najmniej trzykrotnie - zawodnicy, menadżerowie, lekarze otrzymywali maile.

  Sprytnie broniła się Maria. Ponieważ potwierdziła odebranie maila, mówiła , że nie otworzyła ZAŁĄCZNIKA od maila. A przecież ma jeden z najliczniejszych sztabów, w którym wiele osób odbiera takie informacje, Za to im dobrze płaci. Więc co, nagle wszyscy NARAZ nic nie wiedzieli ?
  Żałosne wykręty

 • tomekg_lodz

  Oceniono 4 razy 2

  Niestety lista WADA ma jedną wadę. Wpisuje się na nią środki zakazane a to za mało. Zawsze taka lista będzie kilka kroków do tyłu w stosunku do stosowanych środków dopingujących.
  Obok niej powinna być lista dopuszczonych środków do stosowania u sportowców oraz środków które mogą brać w przypadku stwierdzonych chorób czy urazów po uzasadnieniu tego dokumentacją medyczną. Jeżeli lek nie znajduje się na żadnej z tych list sportowiec zanim weźmie dany środek powinien występować do WADA o indywidualną zgodę na jego stosowanie z uzasadnieniem konieczności jego stosowania.

 • qast

  Oceniono 1 raz 1

  Szarapova wymyśliła kiedyś, tuż przed US Open, akcję marketingową na rzecz swoich produktów, która odbiła się wielkim echem. Rozpuściła plotkę, że na czas US Open 2014 zmieni nazwisko na Sugarpova - tak, jak jej cukierki.
  To był oczywiście humbug , ale skuteczny. Wszyscy o tym mówili i pisali na okrągło.

  Teraz zasłuzyła w pełni, by nazywać ją ... Maria Meldonova

 • dar61

  0

  Imię 'Artem' - NIE ISTNIEJE, Redakcjo. Jest ARTIOM.

  '...Artem Tyszczenko [...] u Artema Tyszczenki...' >>> Artiom/ u Artioma
  '...o wpadce Negesse...' >>> NegesseGO [!]
  '...Solomon Meaza, sekretarz generalny etiopskiej agencji antydopingowej mówił o dziewięciu...' >>> antydopingowej, mówił

 • krunghtep01

  Oceniono 11 razy -1

  To histeria hejtowa typowa dla internetu.Popieram to co napisal Krzysztof K

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX