Ukraina na Euro 2012. A dlaczego nie finał?

My stawiamy sobie za cel wyjście z grupy, co w 2008 r. nie udało się żadnemu z gospodarzy. Ukraińcy mierzą wyżej. Znacznie wyżej

Ole, ole, ole, ole! Trybuna Kibica zawsze pełna

Na pytanie, czy gospodarzy stać na pokonanie Hiszpanii i zdobycie złota, ich gwiazda Anatolij Tymoszczuk z Bayernu odpowiada: - A dlaczego nie? Widzę się w finale Euro.

Optymizm bierze się z silnej ligi i dobrych wyników klubów w europejskich pucharach. Dynamo Kijów i Szachtar Donieck regularnie uczestniczą w Lidze Mistrzów, z sezonu na sezon wzmacnia się ćwierćfinalista Ligi Europejskiej Metalist Charków, a Dnipro Dniepropietrowsk zatrudnił Juande Ramosa, wcześniej pracującego m.in. w Sewilli, Realu Madryt czy Tottenhamie.

Ukraińcy po raz pierwszy zagrają w mistrzostwach Europy. Do sukcesu ma ich poprowadzić Ołeh Błochin mający w kraju podobną pozycję, jak w Polsce miał za życia Kazimierz Górski. Jako piłkarz Dynama za czasów ZSRR dwukrotnie zdobywał Puchar Zdobywców Pucharów, jako trener w niepodległej Ukrainie doprowadził kadrę do ćwierćfinału mundialu. Później zrezygnował, w ubiegłym roku wrócił do reprezentacji niemalże jako zbawca. Choć jego kontrkandydatem był m.in. Marcelo Lippi, to w rywalizacji z mistrzem świata z 2006 r. miał poparcie większości rodaków.

Zadanie przed nim trudne, bo czołowe zespoły - z wyjątkiem Dynama - oparte są na obcokrajowcach, głównie z Ameryki Południowej. Metalist przeszedł do historii tym, że miał w lidze na boisku 11 graczy urodzonych poza Ukrainą (trzech było naturalizowanych). Błochin musi poradzić sobie też z fatalną atmosferą panującą w tamtejszym futbolu. Właściciele klubów skupionych wokół Ołeksandra Jarosławskiego z Charkowa starają się odwołać szefa federacji Hryhorija Surkisa, zarzucając mu forowanie Dynama. Jakby tego było mało, coraz głośniej o konflikcie między piłkarzami Dynama i Szachtara. Na pytanie, jak ich pogodzić, 59-letni selekcjoner odpowiada, że jeśli ktoś się nie podporządkuje, nie będzie dla niego miejsca na Euro.

Błochin narzeka, że cudzoziemcy wypierają Ukraińców, dlatego ma problem z budową silnej drużyny. Proponował nawet regulaminową tamę na import obcokrajowców. Sprzeciwiają się temu kluby, tłumacząc, że Brazylijczycy czy Argentyńczycy są lepsi od miejscowych graczy i przede wszystkim tańsi. Plusem jest to, że tylko dwóch kadrowiczów występuje za granicą: Tymoszczuk w Bayernie i Andrij Woronin w Dynamie Moskwa. Obaj jednak najczęściej oglądają mecze z ławki. W sprawie tego drugiego selekcjoner osobiście interweniował nawet w stolicy Rosji.

Zobacz wideo

Ukraińcy mają nieporównywalnie silniejszą ligę od polskiej, w rankingu FIFA są na 49. miejscu (Polska na 64.), ale mogą tylko pomarzyć o snajperze formatu Roberta Lewandowskiego. Ich gwiazdy mocno się już zestarzały, następców nie widać. Andrij Szewczenko ma już 36 lat i w Dynamie odcina kupony od sławy. Przegrywa rywalizację w klubie z niesfornym Artemem Miłewskim, a w kadrze z naturalizowanym Serbem Marko Deviciem. Dlatego były gracz Milanu i Chelsea już zapowiedział, że po Euro kończy reprezentacyjną karierę.

Żaden z ukraińskich napastników nie zachwyca formą, najwięcej goli w tym sezonie strzelił Woronin (11).

W pozostałych formacjach jest lepiej, choć do ideału daleko. Błochin narzeka na dziennikarzy, którzy szybko robią z młodych piłkarzy gwiazdy. Jako przykład podaje Jewhena Konoplankę z Dnipra Dnipropietrowsk. - Od kiedy napisaliście, że jest wart 50 mln euro, przestał grać - mówi trener. Kolejny idol - Dmytro Czyhrnskij - po powrocie z Barcelony do Szachtara Donieck doznał kontuzji i mocno obniżył loty. Stracił nawet miejsce w podstawowym składzie klubu.

Mimo kłopotów i fatalnego losowania (w grupie D będą rywalizować z Anglią, Francją i Szwecją) Ukraińcy są optymistami. Ale to chyba ich cecha narodowa. Bez niej Surkis nie wymyśliłby, że można starać się o organizację mistrzostw Europy. Mimo ogromnych kłopotów - nieporównywalnych z polskimi - nigdy nie stracili wiary, że uda im się spełnić wymogi UEFA. Teraz marzą o medalu i organizacji mistrzostw świata w 2026 r.

Na razie drużyna Błochina przegrała pierwsze starcie z Francuzami, którzy będą mieszkać w luksusowym centrum treningowym Szachtara. Gospodarze, których bazą też będzie Donieck (rozegrają tak mecze z Francją i Anglią), muszą zadowolić się ośrodkiem donieckiego Metalurga.

Ukraina

Trener: Oleh Błochin (od kwietnia 2011 r.)

Kapitan: Andrij Szewczenko

Najwięcej meczów: Anatolij Tymoszczuk (113)

Najwięcej goli: Szewczenko (46)

Sukcesy w ME: debiutant w finałach

Skład:

1-4-4-2 Szowkowskij - Selin, Michalik, Chaczeridi, Husiew - Konoplanka, Tymoszczuk, Rotań, Jarmołenko - Woronin, Dević

Liczba Ukrainy

4,8

mld dolarów wydała Ukraina na przygotowania do Euro

1,5

mld dolarów

według rządu ukraińskiego mają zostawić w kraju kibice podczas mistrzostw

Cytaty

- Za zasługi nie wezmę Szewczenki na Euro. Musi być w bardzo dobrej formie - Ołeh Błochin

- Celem minimum jest wyjście z grupy - Borys Kołesnikow, wicepremier Ukrainy odpowiedzialny za przygotowania do Euro

3

trenerów

prowadziło reprezentację Ukrainy w ostatnich dwóch latach. Miron Markiewicz zrezygnował po siedmiu miesiącach w proteście po ukaraniu jego klubu Metalista Charków za korupcję. Tymczasowo zastąpił go Jurij Kałytwyncew szkolący młodzieżówkę. W końcu postawiono na Błochina

Wielkie zwycięstwa Polaków w meczach z Rosjanami

Więcej o: