• Link zosta³ skopiowany

P³ywanie. Nag³e hamowanie wody

W sobotê zaczynaj± siê pierwsze mistrzostwa ¶wiata po erze superkostiumów. P³ywacy bez pianek s± szczuplejsi i wolniejsi. - W sprintach poczekamy na rekord ¶wiata nawet dekadê - przewiduj± zawodnicy.

Redaktor te¿ cz³owiek. Facebook.com/Sportpl ?

Na 50-metrowym basenie na rekord czekamy ju¿ 18 miesiêcy, czyli od momentu, gdy ¦wiatowa Federacja P³ywacka (FINA) zakaza³a startów w zaawansowanych technologicznie kostiumach.

- Musimy siê przygotowaæ na d³ugie czekanie. Kolejny sprinterski rekord u mê¿czyzn zobaczymy najwcze¶niej za 10 lat - uwa¿a Serb Milorad Caviæ, najgro¼niejszy rywal Michaela Phelpsa na 100 m delfinem.

Odk±d w grudniu 2009 r. p³ywacy startuj± w tekstyliach, jedyne rekordy pad³y na basenie 25-metrowym. Na d³ugim basenie, czyli tam, gdzie w p³ywaniu rywalizuje siê na powa¿nie, do rekordów wci±¿ daleko. Nie tylko w sprintach, ale te¿ na 400, 800 i 1500 m.

Powodem jest oczywi¶cie rezygnacja z kosmicznych kostiumów. Rewolucja zaczê³a siê w 2008 r. od s³ynnego wynalazku LZR Racer firmy Speedo, a zakoñczy³a na poliuretanowych piankach X-Glide Areny i kosmicznym kombinezonie Jaked 01.

Stroje dawa³y wiêksz± swobodê ruchów, zmniejsza³y opór wody i ciê¿ar zawodnika. Pomiêdzy 2008 i 2009 r. pobito w nich ponad 200 rekordów ¶wiata! Na ostatnich mistrzostwach globu dwa lata temu w Rzymie poprawiono a¿ 43 najlepsze wyniki.

Z kostiumów trzeba by³o jednak zrezygnowaæ, bo p³ywanie coraz mniej przypomina³o sport, a coraz bardziej wy¶cig zbrojeñ producentów. Speedo, Arena, Diana i inne firmy prze¶ciga³y siê w dostarczaniu coraz bardziej "pomagaj±cych" konstrukcji. - To by³a era technologicznego dopingu i trzeba by³o z ni± skoñczyæ. Sport musi bazowaæ na treningu i pracy, inaczej przestaje mieæ sens - mówi John Lohn ze "Swimming World Magazine".

Jak p³ywanie prze¿y³o powrót do tekstyliów? Niezadowoleni s± mê¿czy¼ni, bo... czuj± siê dyskryminowani. Nowe przepisy zakrywaj± ich jedynie spodenkami od pasa maksymalnie do kolan, a kobiety mog± siê przykryæ od ramion (plecy go³e). Mê¿czy¼ni wskazuj±, ¿e mniej tekstylnego materia³u to mniej g³adkiej, bardziej op³ywowej powierzchni i jeszcze s³absze wyniki. - Dlatego bicie mêskich rekordów z dwóch ostatnich lat bêdzie trudniejsze ni¿ kobiecych - mówi w³oska legenda Massimiliano Rosolino, mistrz olimpijski z Sydney na 200 m st. zmiennym.

Trwa ju¿ dyskusja, czy p³ywanie nie powinno wprowadziæ dwóch tabel rekordów ¶wiata - uwzglêdniaj±cej kosmiczne stroje i drugiej - "tekstylnej". Z najdrastyczniejszego rozwi±zania, czyli likwidacji wszystkich rekordów z lat 2008-09, zrezygnowano, ¿eby ca³kiem nie o¶mieszaæ dyscypliny. - Potrzebne s± dwie listy rekordów. Bez nich nie bêdzie czego celebrowaæ, zostanie pusty wynik. Pobicie "tekstylnego" czasu mówi³oby, ¿e osi±gnê³o siê ¶wietny rezultat - mówi Jacco Verhaeren, holenderski trener by³ego rekordzisty na setkê Pietera van den Hoogenbanda. Ustanowiony przez niego w 2000 r. czas 47,84 s. pobito w superstrojach siedmiokrotnie - po raz pierwszy Francuz Alain Bernard w Pekinie (47,60), ostatni - Brazylijczyk Cesar Cielo (46,91) w 2009 r. Zdaniem Verhaerena dzi¶ dla sprinterów to znów czas van den Hoogenbanda bêdzie Mt. Everestem trudnym do zdobycia.

Do stosowania podwójnej listy nawo³uje m.in. "Swimming World Magazin" publikuj±cy ju¿ na swojej stronie tak¿e rekordy sprzed technologicznej rewolty. FINA zastanawia³a siê nad równoleg³± list±, ale ostatecznie zrezygnowa³a. - To by³oby bez sensu. Taki "pó³rekord" ¶wiata. Trzeba by³o w ogóle nie dopu¶ciæ do superkostiumów. FINA zrujnowa³a rywalizacjê, ale rekord pozostaje rekordem - zgadza siê Rosolino.

W ¶wiecie bez kostiumów rodem z NASA brakuje nie tylko rekordów, ale te¿ wielkich miê¶ni. - Mê¿czy¼ni znów s± jakby mniejsi, smuklejsi. W piankowym stroju wa¿ne by³y miê¶nie, bo dziêki nim zwiêksza³a siê wyporno¶æ. Im wiêcej pianki opinaj±cej cia³o, tym l¿ej siê p³ynê³o - zauwa¿a Kirsty Coventry, rekordzistka ¶wiata na 200 m grzbietem z Zimbabwe.

Cieszy siê m.in. Michael Phelps, który p³ywa³ w spodenkach [kosmicznych oczywi¶cie] i w pewnym momencie zaczyna³ przegrywaæ z rywalami opiêtymi piank± a¿ po szyjê. - Superkostiumy sprawia³y, ¿e ¶wietne wyniki osi±gali nawet przeciêtnie przygotowani zawodnicy. Wystarczy³o wsadziæ ich w dobry strój. To nie mia³o ju¿ nic wspólnego z p³ywaniem - podkre¶la Phelps, który pod koniec 2009 r. odmawia³ startów, dopóki przepisy nie zaka¿± wystêpów w kombinezonach.

Eksperci uwa¿aj±, ¿e je¶li kto¶ mo¿e w Szanghaju spróbowaæ pobiæ rekord ¶wiata, to ¶cigaj±ca siê na 200 m ¿abk± Amerykanka Rebecca Soni lub Szwedka Therese Alshammar na 50 m delfinem. Tej ostatniej do w³asnego rekordu w superkostiumie brakowa³o jednak ostatnio 0,3 s. W¶ród mê¿czyzn wymienia siê Amerykanina Ryana Lochtego i Chiñczyka Sun Yanga, ale on akurat przymierza siê do starego rekordu Granta Hacketta na 1500 m ustanowionego w 2001 r.

- Na cze¶æ ka¿dego rekordzisty powinna byæ teraz specjalna parada zwyciêstwa - stwierdzi³ Milorad Kaviæ.

Sportowy wy¶cig zbrojeñ - kiedy sprzêt robi ró¿nicê

Wiêcej o: