RAC 1: Johan Cruyff ma raka płuc

Johan Cruyff ma raka płuc - podało katalońskie radio RAC 1. Miał on zostać wykryty we wtorek w Barcelonie.

Przeprowadzone mają zostać kolejne badania, by ustalić rozwój choroby.

Cruyff przez lata palił po paczce papierosów dziennie, wiele z nich podczas meczów. Rzucił jednak palenie ponad 20 lat temu po tym, jak wykryto zmiany w jego organizmie w 1991 roku. To skłoniło go do udziału w reklamie namawiającej do rzucenia palenia, zaczął promować zdrowy styl życia. W jednej z reklam żonglował paczką papierosów.

Zobacz wideo

Po operacji w trakcie meczów sięgał po lizaki lub nasiona słonecznika zamiast papierosów. Kiedyś stwierdził, że w życiu miał dwie wielkie pasje - futbol i papierosy. Podczas gdy futbol dał mu wszystko, papierosy niemal wszystko mu odebrały.

Uznawany jest za jednego z najlepszych trenerów oraz piłkarzy w historii piłki nożnej. W 1999 roku został wybrany na najlepszego europejskiego piłkarza stulecia. Na całym świecie zajął drugie miejsce, tylko za Pele. To jedna z najbardziej wpływowych osób w futbolu, jest mentorem dla najwybitniejszych trenerów oraz piłkarzy - Josepa Guardioli, Franka Rijkaarda czy Xaviego. Jego filozofia stoi za sukcesami Ajaksu w latach 90' (Amsterdamczycy wycofali numer 14 w uznaniu jego zasług) oraz Barcelony w ostatnich latach, zwłaszcza za czasów Guardioli. W 2010 roku dostał Order zasługi FIFA za jego wkład w futbol.

- Możecie go nazywać ojcem piłkarskiej nowoczesności, a on się i tak wysyłania e-maili nie nauczy. Musiałby się najpierw dowiedzieć, gdzie się włącza komputer. Nie wie, od tego są inni. Słyszał, że jest jakiś Factbook, jakiś Twister, ale kompletnie nie rozumie, po co się ludzie w takie rzeczy bawią. On nie ma nawet komórki - pisał o nim Paweł Wilkowicz. Cały tekst tutaj.

Więcej o: