Premier League. Futbolowi krezusi z Wysp Brytyjskich

Popularny portal FourFourTwo.com opracował tegoroczne zestawienie swojego rankingu najbogatszych ludzi w brytyjskim futbolu. Kto posiada największą fortunę i na ile szacowany jest jego majątek?

Miejsca 100. - 11.

By znaleźć się w pierwszej setce zestawienia trzeba mieć majątek wysokości co najmniej 20 milionów funtów. Oznacza to, że prócz właścicieli klubów na listę załapali się czołowi zawodnicy i trenerzy Premier League, a także grający za oceanem David Beckham i selekcjoner angielskiej reprezentacji Fabio Capello.

92. Arsene Wenger 20 milionów funtów
91. John Terry 22 mln funtów
85. Frank Lampard 26 mln funtów
83. Sir Alex Ferguson 27 mln funtów
83. Steven Gerrard 27m mln funtów
77. Ryan Giggs 30m mln funtów
77. Wayne Rooney 30m mln funtów
72. Rio Ferdinand 36m mln funtów
70. Fabio Capello 38m mln funtów
66. Michael Owen 40m mln funtów
42. David Beckham 135m mln funtów

By znaleźć się w pierwszej dziesiątce, trzeba jednak dysponować nieporównanie większym majątkiem. Kto znajduje się na szczycie rankingu?

10. Mike Ashley (1.37 miliarda funtów)

Właściciel Newcastle United zanotował spory skok. Przed rokiem jego majątek szacowano na niecały miliard, a w zestawieniu zajmował 16. pozycję.
Ashley dorobił się fortuny na sieci sklepów sportowych. Jest właścicielem tak popularnych marek jak Dunlop Slazenger, Karrimor czy Lonsdale. W Newcastle rządzi od 2007 roku. Mimo sprzedaży kilku ważnych piłkarzy, klub zaliczył bardzo udany start sezonu 2011/2012.

9. Malcolm Glazer z rodziną (1.64 miliarda funtów)

To nie był zły rok dla rodziny Glazerów, właścicieli Manchesteru United. Ich majątek wzrósł o około 110 milionów dolarów. W rankingu utrzymali 9. lokatę.
Częściowo jest to efekt polepszającej się sytuacji klubowych finansów. Zysk operacyjny osiągnął rekordowe 110,8 miliona funtów, a długi netto spadły z 377 do 308 mln funtów.

8. Stanley Kroenke (1,8 miliarda funtów)

Amerykanin posiada 66 procent udziałów w Arsenalu, warte około 530 milionów funtów. Utrzymał 8. pozycję w zestawieniu.
Majątek przyniosło mu małżeństwo z Ann Walton, córką jednego z właścicieli największej sieci amerykańskich supermarketów WalMart.

7. Denis O'Brien (2.517 miliarda funtów)

Irlandzki potentat w dziedzinie telekomunikacji posiada 2,82 procent udziałów w Celticu Glasgow. Poza tym jest dyrektorem w zespole Doncaster Rovers.
Jego majątek wzrósł w ciągu roku o niemal 700 milionów funtów, jednak jego finansowe zaangażowanie w piłkę nożną jest w świetle posiadanego majątku symboliczne. Utrzymał siódmą pozycję w zestawieniu.

6. Joe Lewis (2,8 miliarda funtów)

Właściciel Tottenhamu Hotspur dorobił się fortuny na handlu i inwestycjach zagranicznych.
W ciągu ostatniego roku jego majątek wzrósł o 100 milionów funtów. Szósta pozycja obroniona.

5. Rodzina Liebherrów (3 miliardy funtów)

Szwajcarski miliarder Markus Liebherr zainwestował w dołujący klub Southampton w lipcu 2009. Rok później zmarł na atak serca, ale jego spadkobiercy wciąż zarządzają klubem. Utrzymali też piąte miejsce w rankingu.
Mimo sprzedaży Alexa Oxlade-Chamberlaina do Arsenalu za 12 milionów funtów Southampton udanie zaczął sezon w którym jego celem jest powrót do Premier League.

4. Roman Abramowicz (10.3 miliarda funtow)

Rosyjski właściciel Chelsea zarobił w ciągu roku prawie trzy miliardy funtów, ale nie pozwoliło mu to na awans na podium z trzeciej lokaty.

3. Lakshmi Mittal (11,8 miliarda funtów)

Cztery lata po przejęciu Queens Park Rangers potentat na rynku stali z Indii doczekał się awansu swojego klubu do Premier League. To jednak koniec dobrych wiadomości. Majątek Mittala w ciągu roku stopniał o 5,2 miliarda funtów co kosztowało go spadek z drugiej na trzecią pozycję w zestawieniu.
Mittal posiada 33 procent udziałów w klubie. Większościowy pakiet 66 procent jest w rękach Tony'ego Fernandesa, który odkupił je od Berniego Ecclestone'a.

2. Aliszer Usmanow (12,4 miliarda funtów)

Pochodzący z Uzbekistanu rosyjski oligarcha awansował z trzeciej na drugą pozycję w zestawieniu. W ciągu roku jego majątek powiększył się o 4.4 miliarda funtów.
Posiada 29.28 procent akcji Arsenalu wartych 235 milionów funtów. - Moja miłość do klubu jest jak miłość mężczyzny do kobiety - deklaruje Usmanow.

1. Szejk Mansour bin Zayed Al Nahyan (20 miliardów funtów)

Utrzymany stan posiadania i pozycja sprzed roku. Niebotycznie bogaty właściciel Manchesteru City po kolejnych wzmocnieniach zaczyna wreszcie odnosić sukcesy. Jego klub gra w Lidze Mistrzów i jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do zdobycia mistrzostwa Anglii.

Więcej o: