I liga. Te kluby chcą grać w ekstraklasie, ale czy są na to gotowe?

Oprócz Sandecji Nowy Sącz, która zapewniła sobie awans do ekstraklasy, o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej walczy jeszcze aż siedem zespołów. Czy wszystkie kluby pod względem organizacyjnym są gotowe na grę w elicie?
Stadion Chojniczanki Chojnice Stadion Chojniczanki Chojnice http://mkschojniczanka.pl/stadion/

Te kluby chcą grać w ekstraklasie, ale czy są na to gotowe?

Oprócz Sandecji Nowy Sącz, która zapewniła sobie awans do ekstraklasy, o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej walczy jeszcze aż siedem zespołów. Sprawdziliśmy czy wszystkie pod względem organizacyjnym są gotowe na grę w elicie.

Sandecja Nowy Sącz

Drużyna z Nowego Sącza, jako pierwsza w tym roku zapewniła sobie grę w ekstraklasie. Od razu po awansie pojawiły się pytania, gdzie beniaminek będzie rozgrywał mecze u siebie. Kameralny stadion przy ul. Kilińskiego nie nadaje się do najwyższej klasy rozgrywkowej. Jest na nim za mało krzesełek, tylko 2850 (wymagane - 4,5 tys). W dodatku trzeba dobudować zadaszoną trybunę, ale przede wszystkim konieczna jest instalacja podgrzewanej murawy.

- Prezydent miasta wie o naszych problemach. Zależy nam, by do końca roku przygotować stadion do wymogów ekstraklasy - mówi Andrzej Danek, prezes Sandecji.

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym sezonie Sandecja będzie występowała w Mielcu. W grę wchodzi również obiekt Cracovii, z którą kibice z Nowego Sącza mają zgodę.

Stadion Zagłębia Sosnowiec Stadion Zagłębia Sosnowiec http://zaglebie.eu/

Zagłębie Sosnowiec

Drugie miejsce w Nice I lidze zajmuje Zagłębie Sosnowiec. Czterokrotni wicemistrzowie Polski ostatni raz występowali w ekstraklasie dziewięć lat temu.

Stadion przy ul. Kresowej może pomieścić 4950 kibiców. Na obiekcie jest sektor gości, podgrzewana murawa, oświetlenie oraz zadaszona trybuna na 1400 miejsc.

- Stadion mamy zatwierdzony, więc w przypadku awansu będziemy grać w Sosnowcu. Co prawda z nadzorem infrastrukturalnym, ale ogólnie dostaliśmy potwierdzenie, że wszystko jest w porządku. Wniosek jest złożony na ekstraklasę - wyjaśnia Maciej Wasik, rzecznik prasowy klubu. - Otrzymaliśmy uwagi do kilku kwestii. Chodzi m.in. o przystosowanie sali konferencyjnej i stanowisk dla telewizji jeśli Live Park zażyczy sobie dodatkowych zmian. Będą to jednak kosmetyczne remonty.

Stadion Chojniczanki Chojnice Stadion Chojniczanki Chojnice http://mkschojniczanka.pl/stadion

Chojniczanka Chojnice

Na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek Chojniczanka traci dwa punkty do miejsca premiowanego awansem. Jeśli na finiszu wygra oba mecze, to niewykluczone, że osiągnie historyczny sukces. W Chojnicach walka o grę w najwyższej klasie rozgrywkowej rozgrywa się nie tylko na boisko, ale również na poziomie organizacyjnym. Największym wyzwaniem jest oczywiście stadion. - Musimy powiększyć liczbę miejsc siedzących o półtora tysiąca [wymagana liczba - 4,5 tys.]. Trzeba poprawić stanowiska dla mediów. Z sektorem gości nie ma problemów. Jeżeli stadion miejski nie uzyskałby licencji, to w takim przypadku przeniesiemy się na obiekt przy ul. Traugutta w Gdańsku, czyli stary stadion Lechii - wyjaśnia - Jakub Piekut, rzecznik prasowy klubu.

Stadion Olimpii Grudziądz Stadion Olimpii Grudziądz http://olimpiagrudziadz.com/stadion

Olimpia Grudziądz

Trzecie miejsce zajmuje Olimpia i traci tylko jeden punkt do Zagłębia. W Grudziądzu zapewniają, że jeżeli drużyna prowadzona przez Jacka Paszulewicza awansuje do ekstraklasy, to pod względem infrastrukturalnym klub da sobie radę. Podobnie jak w przypadku wielu kandydatów do gry na najwyższym szczeblu - tu też największym problemem jest stadion.

W Olimpii trwają gorączkowe starania o dopuszczenie obiektu. - Przede wszystkim musimy uzupełnić krzesła z oparciami. Do wymogów ekstraklasy brakuje nam 2 tys. sztuk. Musimy też przygotować więcej miejsc dla VIP-ów. Jak wiadomo, w I lidze nie było takiej potrzeby. Oświetlenie jest, podgrzewaną murawę mamy, więc wszystkie niezbędne i w sumie najdroższe elementy mamy załatwione - mówi Jacek Kalinowski, dyrektor ds. organizacyjnych Olimpii.

A co w przypadku problemów licencyjnych ze stadionem? Klub z Grudziądza musiał również wskazać ewentualny obiekt zastępczy. - Wtedy prawdopodobnie będziemy grać na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy - mówi Kalinowski.

Stadion Górnika Zabrze Stadion Górnika Zabrze www.gornikzabrze.pl/klub/stadion

Górnik Zabrze

14-krotny mistrz Polski wrzucił piąty bieg, goni czołówkę i robi wszystko, żeby w ostatniej chwili awansować do ekstraklasy. Do premiowanego miejsca traci tylko dwa punkty. W przypadku awansu Górnik absolutnie nie musi się obawiać o kwestie licencyjne. Nowy stadion - mimo że wciąż brakuje na nim jednej nowoczesnej trybuny - został oddany do użytku w ubiegłym roku. Obecnie może pomieścić 24 563 kibiców. Zaplecze gastronomiczne i sanitarne jest na wysokim poziomie. Na stadionie znajduje się klub biznesowy i loże VIP.

Stadion Miedzi Legnica Stadion Miedzi Legnica miedzlegnica.eu

Miedź Legnica

Po 32. kolejkach Miedź zajmuje szóste miejsce, ale traci trzy punkty do drugiego Zagłębia. W Legnicy liczą na cud i historyczny awans do ekstraklasy. Organizacyjnie już dawno są gotowi na grę w elicie. Stadion miejski to nowoczesny obiekt. Posiada 6194 miejsc siedzących. Wymiary płyty boiska to 100m x 68 m.

Na trybunie A znajdują się pomieszczenia dla służb porządkowych, policji, dziennikarzy, spikera oraz pomieszczenia zapewniające nagłośnienie oraz platformy dla sprzętu stacji telewizyjnych. Wewnątrz trybuny znajdują się: pomieszczenia sanitarne, administracyjne, szatnie, pokoje dla sędziów i trenerów, sala konferencyjna wyposażona w system audiowizualny oraz gabinety odnowy biologicznej i rehabilitacji.

Stadion Podbeskidzia Stadion Podbeskidzia http://tspodbeskidzie.pl/klub/stadion

Podbeskidzie Bielsko-Biała

Minimalne, ale wciąż matematyczne szanse na awans ma również Podbeskidzie. Podobnie jak Górnik Zabrze, 'Górale' są w najlepszej sytuacji organizacyjnej. Efektowny obiekt przy ul. Rychlińskiego, który został oddany do użytku w 2014 r., może pomieścić ponad 15 tys. osób.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.