Oto najbardziej wpływowi polscy sportowcy. Lewandowski poza podium

Dom mediowy "MediaCom" stworzył ranking najbardziej wpływowych polskich sportowców. Ranking stworzono na podstawie Influence Power Index, czyli wskaźnik oparty na autorskiej metodologii oraz badanie przeprowadzone na grupie ponad 11 tys. osób. Wymiar energii, luzu, pewnej dozy szaleństwa reprezentuje przede wszystkim Piotr Żyła i do pewnego stopnia przedstawiciele sportów motorowych. Z kolei Adam Nawałka, Jakub Błaszczykowski, Jakub Giermaziak i Jerzy Dudek kojarzą się najsilniej ze spokojem, rozsądkiem, troską o innych - napisano w raporcie. W osobach takich jak Adam Małysz, Marcin Gortat, Robert Kubica, Karol Bielecki, Rafał Sonik odbiorcy widzą przede wszystkim ludzi rzetelnych, kierujących się pewnymi zasadami. Większość reprezentantów sportów motorowych (ale, co ciekawe, również Kamil Stoch) to uosobienia ambicji i pozytywnej energii. Z kolei piłkarze i Agnieszka Radwańska reprezentują najbardziej klasyczne cechy sportowca: pewność siebie i wytrwałość w dążeniu do celu.
Robert Lewandowski jest liderem reprezentacji Robert Lewandowski jest liderem reprezentacji FOT. KUBA ATYS

Oto najbardziej wpływowi polscy sportowcy. Lewandowski poza podium

Dom mediowy "MediaCom" stworzył ranking najbardziej wpływowych polskich sportowców. Ranking stworzono na podstawie Influence Power Index, czyli wskaźnik oparty na autorskiej metodologii oraz badanie przeprowadzone na grupie ponad 11 tys. osób.

Wymiar energii, luzu, pewnej dozy szaleństwa reprezentuje przede wszystkim Piotr Żyła i do pewnego stopnia przedstawiciele sportów motorowych. Z kolei Adam Nawałka, Jakub Błaszczykowski, Jakub Giermaziak i Jerzy Dudek kojarzą się najsilniej ze spokojem, rozsądkiem, troską o innych - napisano w raporcie.

W osobach takich jak Adam Małysz, Marcin Gortat, Robert Kubica, Karol Bielecki, Rafał Sonik odbiorcy widzą przede wszystkim ludzi rzetelnych, kierujących się pewnymi zasadami. Większość reprezentantów sportów motorowych (ale, co ciekawe, również Kamil Stoch) to uosobienia ambicji i pozytywnej energii. Z kolei piłkarze i Agnieszka Radwańska reprezentują najbardziej klasyczne cechy sportowca: pewność siebie i wytrwałość w dążeniu do celu.

Rio de Janeiro, 17 sierpnia 2016 rok. Karol Bielecki podczas meczu Polska - Chorwacja na igrzyskach olimpijskich w Rio Rio de Janeiro, 17 sierpnia 2016 rok. Karol Bielecki podczas meczu Polska - Chorwacja na igrzyskach olimpijskich w Rio FOT. KUBA ATYS

10. Karol Bielecki

Zestawienie otwiera zasłużony reprezentant piłki ręcznej. W kadrze zagrał 259 spotkań, w których rzucił 955 bramek.

W 2007 roku z reprezentacją zdobył wicemistrzostwo świata, 2009 i 2015 dołożył do tego brązowe krążki.

Na olimpiadzie w Rio de Janeiro Bielecki był najlepszym strzelcem turnieju.

Rafał Sonik wygrał Rajd Dakar 2015 w kategorii quadów Rafał Sonik wygrał Rajd Dakar 2015 w kategorii quadów FELIPE DANA/AP

9. Rafał Sonik

Polski biznesmen i kierowca rajdowy. Dziewięciokrotnie stratował w Rajdzie Dakar w kategorii quadów. Już w debiucie w 2009 roku zajął trzecie miejsce. Największy sukces osiągnął dwa lata temu, wygrywając ten prestiżowy rajd z czasem 56:05.18.

Sonik jest sześciokrotny zdobywcą Pucharu Świata FIM i pięciokrotnym mistrzem Polski w rajdach enduro.

Agnieszka Radwańska Agnieszka Radwańska JASON DECROW/AP

8. Agnieszka Radwańska

Agnieszka Radwańska nie będzie miło wspominać 2017 roku. Polska tenisistka nie zdobyła ani jednego tytułu, a zagrała w 18 turniejach. Rok zakończy w trzeciej dziesiątce rankingu WTA.

Ale w rankingu najbardziej wpływowych sportowców się znalazła. Do największych sukcesów Polki można zaliczyć finał Wimbledonu z 2012 roku, a także zwycięstwo w turnieju Wolrd Tour Finals w 2015 roku.

Adam Nawałka Adam Nawałka (FOT. KUBA ATYS)

7. Adam Nawałka

Trener reprezentacji Polski, który doprowadził naszą drużynę do ćwierćfinału mistrzostw Europy w 2016 roku (Polska przegrała w rzutach karnych z Portugalią) uznawany jest przez badanych za oazę spokoju i rozsądku. Respondenci uważają jednak, że jest niezbyt pewnym siebie.


MediaCom

6. Kamil Stoch

Jeden z dwóch skoczków narciarskich w rankingu. Dwukrotny mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata postrzegany jest jako perfekcjonista i człowiek otwarty na nowe wyzwania.


MediaCom

Kamil Stoch i Adam Małysz Kamil Stoch i Adam Małysz KUBA ATYS

5. Adam Małysz

Jeden z najbardziej utytułowanych skoczków w historii wciąż w rankingach broni się przed młodszą generacją utalentowanych zawodników. W grupie wiekowej 45-59 badanych osób Adam Małysz uważany jest za najbardziej "wiarygodną" osobę.


MediaCom

4. Robert Lewandowski

Robert Lewandowski jest najbardziej rozpoznawalnym sportowcem w całym gronie, ale inne czynniki m.in. poziom sympatii i wiarygodność sprawiły, że kapitan reprezentacji Polski w rankingu znalazł się na czwartym miejscu.

Tutaj porównanie z Kubą Błaszczykowskim:


MediaCom

3. Marcin Gortat

Podium zestawienia otwiera jedyny Polak w najlepszej koszykarskiej lidze świata. W osobie Marcina Gortata odbiorcy widzą przede wszystkim człowieka rzetelnego, kierującego się pewnymi zasadami. 

- Trudno nawet znaleźć mi odpowiednie słowa, żeby wyrazić ogromną radość. Zrealizowałem swoje wielkie sportowe marzenie, stając na podium Rajdu Dakar. Kosztowało mnie to dziesięć lat ciężkiej pracy, wielu wyrzeczeń i zupełnego poświęcenia się pasji. Gdy pierwszy raz w 2005 roku dojechałem zupełnie wycieńczony do mety w senegalskim Dakarze na 60. miejscu, byłem pewny, że więcej tam nie wrócę, że to nie dla mnie - mówił na mecie Hołowczyc. - Trudno nawet znaleźć mi odpowiednie słowa, żeby wyrazić ogromną radość. Zrealizowałem swoje wielkie sportowe marzenie, stając na podium Rajdu Dakar. Kosztowało mnie to dziesięć lat ciężkiej pracy, wielu wyrzeczeń i zupełnego poświęcenia się pasji. Gdy pierwszy raz w 2005 roku dojechałem zupełnie wycieńczony do mety w senegalskim Dakarze na 60. miejscu, byłem pewny, że więcej tam nie wrócę, że to nie dla mnie - mówił na mecie Hołowczyc. RODRIGO ABD/AP

2. Krzysztof Hołowczyc

W kategorii poziom autorytetu badano, czy gwiazda mogłaby być autorytetem mającym realny wpływ na decyzje. Przykładowo w tej kategorii lubiany przez wszystkich Piotr Żyła jest uważany za autorytet przez niewiele osób. Zupełnie inaczej jest z Krzysztofem Hołowczycem, który ma silny wizerunek eksperta i odbiorcy ufają mu znacznie bardziej. Dlatego były kierowca rajdowy znalazł się prawie na samym szczycie rankingu.


MediaCom

1. Jakub Błaszczykowski

Za najbardziej wpływowego polskiego sportowca uznano Jakuba Błaszczykowskiego. Dlaczego?

Jakub Błaszczykowski, minimalnie ustępuje Robertowi Lewandowskiemu pod względem rozpoznawalności, jednak zdecydowanie wygrywa na poziomie sympatii i wiarygodności. Jest też postrzegany jako ekspert. Większość osób deklaruje, że są skłonne sugerować się jego sugestiami przy swoich wyborach.


MediaCom

Więcej o: