Kto rządzi rosyjską piłką nożną. Poznajcie bogatych właścicieli

Rosyjskie kluby kuszą i sprowadzają największe światowe gwiazdy. Ale nic dziwnego. Za rosyjską piłką nożną stoją przecież wielkie pieniądze bogatych właścicieli, za którymi z kolei stoi rząd. Zobaczcie, kogo stać, żeby inwestować w sport ogromne pieniądze.

Zenit St. Petersburg - Gazprom - 165 mln dol.

Gazprom to rosyjski koncern państwowy, największy światowy wydobywca gazu ziemnego. To on w 2008 r. uczynił Zenit pierwszym rosyjskim klubem o budżecie przewyższającym 100 mln dol. Prezesem Gazpromu jest Aleksiej Miller.

Miller pracował wcześniej m.in. Komitecie ds. Kontaktów Zagranicznych urzędu miejskiego Sankt Petersburga, pełnił funkcję dyrektora ds. rozwoju i inwestycji w spółce zarządzającej miejskim portem i był zastępcą ministra energetyki.

Gazprom został właścicielem Zenita w 2005 r. Rok później został głównym sponsorem Schalke 04. Sponsoruje też inne rosyjskie kluby: Sojuz-Gazprom Iżewsk i Wołgar-Gazprom Astrachań, a także siatkarski Gazprom Surgut i hokejową KHL (Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga). W 2009 r. sponsorował pierwszą rosyjską grupę kolarską należącą do Pro Tour - Katiuszę.

Rubin Kazań - Republika Tatarstanu - 120 mln dol.

Drugi największy budżet należy do Rubina, którego właścicielem jest jeden z podmiotów Federacji Rosyjskiej.

Tatarstan wchodzi w skład Nadwołżańskiego Okręgu Federalnego. Głównymi zasobami Tatarstanu są ropa naftowa, gaz ziemny i gips. Złoża ropy Tatarstanu ocenia się na 1 mld ton.

Prezydentem Tatarstanu jest Rustam Minnichanow, który był wcześniej tamtejszym ministrem finansów i premierem. Jako premier właswił się m.in. unowocześnieniem administracji i sprawieniem, że wiele rzeczy można załatwić przez internet. Prywatnie Minnichanow jest wielbicielem sportów motorowych, regularnie i z niezłym skutkiem bierze udział w zawodach organizowanych przez Międzynarodową Organizację Samochodową (FIA). W 2005 r. zajął trzecie miejsce w ME w autocrossie.

Lokomotiw Moskwa - Koleje Rosyjskie - 90 mln dol.

Kolejna państwowa (w tym przypadku całkowicie państwowa) spółka jest właścicielem. To operator rosyjskiej sieci kolejowej, jedna z największych firm transportowych na świecie, mająca ok. 80 % udział w całości przewozów w Rosji.

Koleje zużywają do 6 proc. całej produkcji energii elektrycznej i 10 proc. oleju napędowego kraju.

Ich prezesem jest Władymir Jakunin. Wcześniej m.in. minister transportu i minister kolejnictwa.

Spartak Moskwa - Leonid Fedun - 85 mln dol.

Fedun to rosyjski biznesmen i były wojskowy.

Posiada 9,2 proc. udziałów drugiego rosyjskiego giganta naftowego, kompanii Łukoil. Jest też prawą ręką jej prezesa, Wagita Alekperowa.

W 2010 r. "Forbes" oszacował jego majątek na 5,5 mld dol., umieszczając go 122. miejscu na liście najbogatszych ludzi świata.

Dynamo Moskwa - Dynamo Management Company - 80 mln dol.

Za Dynamo Management Company stoi tak naprawdę jeden z największych krajowych banków, Bank VTB.

Jego prezesem jest Andriej Kostin.

W 2007 r. rząd posiadał jeszcze 99,9 proc. udziałów w VTB, ale na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos prezes obiecał, że sukcesywnie rząd będzie pozbywać się udziałów, a jego celem jest zachowanie 50 proc. + 1. Obecnie rząd ma 85,5 proc.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.